Trycholog – specjalista od włosów i skóry głowy
Specjaliści prowadzący gabinety trychologiczne zajmują się oceną stanu skóry głowy oraz włosów, a także wdrażają odpowiednie metody terapeutyczne. W przeciwieństwie do fryzjerów nie podejmują działań w zakresie stylizacji włosów, a w przeciwieństwie do lekarzy dermatologów nie mają uprawnień do przepisywania leków. Niemniej jednak w wielu przypadkach pomoc trychologa okazuje się nieoceniona. Przeprowadza on zabiegi, mające na celu poprawę kondycji skóry głowy oraz włosów. Do najpopularniejszych należą:
- peeling trychologiczny,
- infuzja tlenowa na łupież,
- aplikacja ampułki na łojotok,
- detoksykacja skóry głowy.
Trycholodzy przyjmują pacjentów w prywatnych gabinetach, których coraz więcej powstaje zwłaszcza w większych miastach. Konsultacja ze specjalistą zazwyczaj może mieć miejsce wyłącznie stacjonarnie, gdyż musi on, przy pomocy odpowiedniego sprzętu, zbadać stan zdrowia skóry głowy oraz ocenić kondycję włosów. Konsultacja telefoniczna możliwa jest wyłącznie w przypadku stałych pacjentów, którzy chcą przeanalizować efekty wdrożonej terapii. Zabiegi trychologiczne nie znajdują się w koszyku świadczeń gwarantowanych przez NFZ, zatem wizyta u specjalisty odbywa się na zasadach komercyjnych.
Kiedy warto udać się do trychologa?
Trycholog posiada bardzo szeroką specjalizację – jego pacjentami zostają osoby borykające się z różnego typu problemami związanymi ze skórą głowy bądź włosami. Warto odwiedzić gabinet trychologiczny w przypadku:
- nadmiernego wypadania włosów,
- uczucia świądu czy pieczenia skóry głowy,
- nadmiernego przesuszenia skóry głowy i włosów,
- nagłego pogorszenia kondycji włosów,
- zauważenia zmian łojotokowych bądź związanych z łuszczycą,
- powracających problemów z łupieżem.
Przyczyn powyższych przypadłości może być wiele, dlatego konieczna jest dogłębna analiza stanu skóry głowy. W niektórych przypadkach problemy okazują się przejściowe, a związane są na przykład z niewłaściwą pielęgnacją czy stosowaniem nieodpowiedniej, powodującej uczulenie koloryzacji (dlatego tak ważny jest przemyślany wybór farby do włosów). Niemniej jednak u wielu pacjentów konieczne staje się wdrożenie kompleksowej terapii, która nierzadko trwa nawet kilka miesięcy.
Jak wygląda wizyta u trychologa?
Podczas pierwszej wizyty trycholog przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad. Następnie za pomocą specjalistycznego sprzętu bada skórę głowy pacjenta, ocenia także kondycję włosów. Na podstawie zebranych informacji oraz wyniku badania często możliwe jest postawienie diagnozy. Czasami jednak pacjent musi dodatkowo wykonać na przykład badanie krwi, jeśli trycholog podejrzewa niedobór substancji odżywczych czy pewnego rodzaju schorzenie. Dysponując pełnymi danymi, jest on w stanie wdrożyć odpowiednią terapię – najczęściej opiera się ona na przeprowadzeniu zabiegów trychologicznych, stosowaniu dobrze dobranych kosmetyków oraz zmianie stylu życia. Jeśli natomiast trycholog ma wątpliwości odnośnie ogólnego stanu zdrowia pacjenta, może zalecić wizytę u lekarza specjalisty, na przykład dermatologa czy endokrynologa.