Akrylowa farba do drewna to substancja powłokotwórcza wyprodukowana na bazie żywic poliakrylowych, które stanowią jej spoiwo oraz wody, która jest rozpuszczalnikiem. Kolor zyskuje za sprawą zastosowanych pigmentów. Służy do ochronnego i dekoracyjnego malowania podłoży drewnianych różnego rodzaju. Farby akrylowe niekiedy nazywane są także emaliami akrylowymi bądź
akrylami do drewna. Tworzą one powłoki barwne i kryjące.

Najlepsza akrylowa farba do drewna – ranking

 1. Akrylowa farba Dulux Rapidry


  Sprawdź aktualną cenę
  Wysokiej jakości, szybkoschnąca farba akrylowa do drewna, PCV czy metalu. Wysycha w zaledwie pół godziny. Posiada łagodny zapach. Tworzy szybko trwałe powłoki, które nie żółkną wraz z upływem czasu. Są dodatkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne czy zmiany temperatury. Farba ta doskonale sprawdza się w przypadku drewnianych okien i drzwi, komód, szafek, półek, framug, boazerii, ramek czy innych drewnianych elementów dekoracyjnych.

 2. Farba do drewna Dekoral Emalia Szybkoschnąca Do Dzieła!

  Dekoral Emalia Szybkoschnąca Do Dzieła!
  Sprawdź aktualną cenę
  Przeznaczona do zastosowania wewnętrznego i zewnętrznego szybkoschnąca emalia do drewna i metalu. Schnie w ciągu zaledwie jednej godziny. To produkt plamoodporny – odporny na tłuszcze czy detergenty. Tworzy gładką i elastyczną powłokę o doskonałym poziomie krycia. Jest odporny na czynniki atmosferyczne różnego rodzaju oraz wysokie temperatury. Nie stanowi zagrożenia dla dzieci. Nadaje się więc nawet do malowania drewnianych zabawek dziecięcych.

 3. Akrylowa farba Tikkurila Everal Aqua Primer

  Tikkurila Everal Aqua Primer
  Sprawdź aktualną cenę
  Akrylowa farba wodorozcieńczalna przeznaczona do gruntowania powierzchni drewnianych i drewnopodobnych zlokalizowanych wewnątrz budynków. Stosowana może być również na
  powierzchniach metalowych, które nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia przed korozją. Pozwala na skuteczne odnawianie podłoży pokrytych wcześniej farbami chemoutwardzalnymi czy alkidowymi. Świetnie wyrównuje podłoże i stanowi bazę przed nałożeniem emalii nawierzchniowej. Posiada rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

 4. Farba do drewna Beckers Emalia


  Sprawdź aktualną cenę
  Wodorozcieńczalna emalia do dekoracyjnego i ochronnego malowania drewna i powierzchni drewnopodobnych – sklejki, płyt wiórowych czy płyt fornirowych. Sprawdza się również w przypadku zagruntowanych już powierzchni metalowych czy tynków wewnętrznych. Stosowana może być do odnawiania kaloryferów i mebli ogrodowych. Cechuje się krótkim czasem schnięcia – około godziny. To dobre rozwiązanie dla osób ze skłonnością do alergii. Farba posiada bowiem rekomendację PTA.

 5. Akrylowa farba Śnieżka Emalia Akrylowa Do Drewna I Metalu

  Śnieżka Emalia Akrylowa Do Drewna I Metalu
  Sprawdź aktualną cenę
  Wodorozcieńczalna farba akrylowa o przyjemnym zapachu. Jest odporna na działanie szkodliwych czynników pogodowych. Tworzy trwałe powłoki w krótkim czasie. Nadaje się do dekoracyjnego i ochronnego malowania naturalnego drewna i materiałów drewnopodobnych. Stosowana jest w przypadku tynków czy elementów stalowych i żeliwnych. Sprawdza się przy malowaniu zabawek czy elementów wyposażenia placów zabaw.

Jaką farbę do drewna kupić?

Naturalne drewno jest wciąż materiałem modnym i popularnym jeśli mowa o wykańczaniu budynków i nie tylko. Czym jednak należy je malować? Wiedzę na ten temat posiada, jak się okazuje, stosunkowo niewiele osób. Jak więc wybrać odpowiednią farbę do drewna? Co trzeba wziąć w tym przypadku pod uwagę?

 • Rodzaj – w praktyce wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje farb do drewna – kredowe, akrylowe i alkidowe. Farby kredowe schną bardzo szybko, często w ciągu zaledwie 30 minut. Nie są jednak zbyt trwałe, a więc nie nadają się do malowania powierzchni użytkowych. Są stosowane raczej w przypadku elementów dekoracyjnych. Dają efekt matowy. Posiadają neutralny zapach i są produktami ekologicznymi, bezpiecznymi dla dzieci. Farby akrylowe są obecnie bardzo popularne. Schną nieco dłużej niż farby kredowe, ale są bardziej trwałe. Są idealne do malowania dekoracyjnego i użytkowego. Wyróżnia się przy tym farby akrylowe matowe, półmatowe i satynowe. Farby alkidowe są bardzo trwałe i wytrzymałe. Posiadają jednak i wady. Przede wszystkim schną nawet ponad 12 godzin i są mało wydajne. Dodatkowo wydzielają nieprzyjemny zapach, który utrzymuje się niekiedy tygodniami. Bywają także niebezpieczne dla ludzi i środowiska naturalnego.
 • Wydajność – parametr ten określa powierzchnią, jaką można pomalować jednym litrem danej farby przy udziale określonych narzędzi malarskich. Na ogół jest to od 6 do nawet 13 metrów kwadratowych.
 • Ilość warstw – parametr ten informuje o tym, ile warstw farby trzeba nałożyć na powierzchnię, aby uzyskać określony efekt. Chodzi w tym przypadku o danym poziomie krycia czy o mat lub połysk pojawiający się po drugiej warstwie.
 • Sposób nakładania – niektóre farby mają charakterystyczny skład bądź konsystencję. Wymagają więc nanoszenia natryskowego lub innego. Określa to sam producent.
 • Miejsce zastosowania – wyróżnia się tutaj farby  do zastosowania wewnętrznego i zewnętrznego. Produkty przeznaczone do wnętrz są odporne na standardową wilgoć czy szorowanie. Te odpowiednie do zewnątrz muszą być dodatkowo odporne na szkodliwe czynniki pogodowe np. opady atmosferyczne, promieniowanie UV czy wysokie temperatury.

Czy warto kupić akrylową farbę do drewna?

Farby akrylowe do drewna są produktami wodorozcieńczalnymi o nieszkodliwym, delikatnym zapachu. Z tego powodu doskonale sprawdzają się wewnątrz budynków. Mogą być z powodzeniem użytkowane tam gdzie mieszkają małe dzieci czy osoby ze skłonnością do alergii. Cechują się one bardzo dobrą przyczepnością do podłoży drewnianych i drewnopodobnych. Są trwałe, nie łuszczą się i nie pękają z biegiem czasu. Warunkiem jest tylko odpowiednie przygotowanie podłoża do malowania. Farby akrylowe nie sprawiają problemów w czasie malowania. Równomiernie rozlewają się na danej powierzchni i naprawdę szybko schną.

Nic więc dziwnego w tym, że to właśnie farby akrylowe są obecnie najczęściej wykorzystywane do malowania drewna i elementów drewnopodobnych takich jak sklejki czy płyty wiórowe. Sprawdzają się one w przypadku malowania dekoracyjnego i ochronnego zarazem. Niektóre farby akrylowe do drewna stosować można także na zewnątrz budynków np. do odświeżania mebli ogrodowych.

Popularni producenci farb do drewna