Grabie do liści to narzędzie ogrodowe ręczne służące do zbierania liści. Są one potrzebne w każdym ogrodzie czy na działce do zbierania gnijących elementów roślinnych naruszających strukturę trawnika. Niestety powodują one spowolnienie procesu wzrostu trawy i sprzyjają jej usychaniu. Grabie do liści mają długie i elastyczne zęby pozwalające na szybkie i dokładne usunięcie z trawnika liści. Przy wyborze duże znaczenie ma szerokość głowicy. Im jest ona szersza, tym szybciej odbywa się proces oczyszczania trawnika.

Ranking grabi do liści

Pewnie niejedna osoba mająca ogród czy działkę zastanawia się jakie grabie do liści kupić. Jest to często niedoceniane narzędzie ręczne, które jak sama nazwa wskazuje, służy do zbierania liści i innych części roślinnych. W wyborze odpowiedniego modelu na pewno nieco pomoże nasz ranking grabi do liści. Skonstruowaliśmy go w oparciu między innymi o opinie internautów.

 1. Grabie do liści Fiskars Solid Xl 27 Zębów

  Grabie do liści Fiskars Solid Xl 27 Zębów

  Sprawdź aktualną cenę
  Solidnie wykonane grabie do liści wyposażone w 27 zębów. To sprzęt wysokiej jakości, który doskonale sprawdzi się w każdym ogrodzie czy na działce. Grabie posiadają wytrzymałą i szeroką głowicę wykonaną z jakościowego tworzywa. Są wygodne w użytkowaniu. Płaskie zęby znacznie ułatwiają grabienie. Na uwagę zasługuje również lekki trzonek aluminiowy. Grabie ważą mniej niż jeden kilogram.

 2. Grabie Cellfast Duże Do Liści

  Grabie Cellfast Duże Do Liści
  Sprawdź aktualną cenę

  Nieduże, ale praktyczne grabie do liści z możliwością wymiany głowicy. Są wykonane z wytrzymałego tworzywa sztucznego o znacznej elastyczności i odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Grabie idealnie nadają się do grabienia liści czy trawy. Pełnić też mogą funkcję zgarniacza. Posiadają prosty, aluminiowy trzonek. System SAFETOUCH zapewnia pewny chwyt i wysoką wygodę użytkowania. Na uwagę zasługuje także uniwersalny adapter umożliwiający wymianę głowic.

 3. Fiskars – Grabie do liści z tworzywa QuikFit

  Fiskars - Grabie do liści z tworzywa QuikFit
  Sprawdź aktualną cenę

  Funkcjonalne grabie do liści przydatne w każdym ogrodzie. Wpływają pozytywnie na płynność i efektywność pracy. Posiadają głowicę wykonaną z wytrzymałego tworzywa i ergonomiczny kształt. Atutem narzędzia jest aż 25 elastycznych zębów, które nie wbijają się w liście. Na uwagę zasługuje również duża szerokość robocza grabi – 52 cm. Są one idealne do przeprowadzania różnego rodzaju prac ogrodowych.

 4. Grabie do liści Pawłowski Z Drutu

  Grabie do liści Pawłowski Z Drutu
  Sprawdź aktualną cenę

  Niezwykle funkcjonalne grabie do liści renomowanego producenta. Sprawdzą się doskonale w każdym ogrodzie czy na działce. Są odpowiednie zarówno dla profesjonalnych ogrodników, jak i amatorów. Produkt jest wykonany z wysokiej jakości materiałów m.in. hartowanego drutu. Mimo to jest lekki i poręczny. Zagięte zęby pozwalają na szybkie i bezproblemowe grabienie różnych powierzchni.

 5. Grabie Kard Do Liści Z Taśmy Regulowane Oprawione

  Grabie Kard Do Liści Z Taśmy Regulowane Oprawione
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości grabie do liści z regulowanym trzonkiem. Są idealnym wyborem do każdego ogrodu czy na działkę. Skutecznie radzą sobie z grabieniem liści i nie tylko. Na uwagę zasługuje wysoka jakość ich wykonania. Są one wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Z uwagi na długą żywotność z powodzeniem wykorzystywać je można w ogrodzie przez wiele lat.

Jakie grabie do liści kupić?

Nie da się ukryć, ze grabie do liści to jedno z podstawowych narzędzi ogrodniczych. Bez nich trudno jest sobie wyobrazić jesienne porządki na działce. Na jakie grabie do liści się zdecydować i co trzeba wziąć pod uwagę przy ich zakupie?

 • Materiał – grabie do liści plastikowe są zdecydowanie najtańsze. Posiadają od 20 do 25 zębów, ale pod względem elastyczności pozostawiać mogą sporo do życzenia. Nie są zbyt wytrzymałe, a więc sprawdzają się raczej w mniejszych ogrodach. Grabie do liści z tworzywa PBT są już bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Grabie do liści druciane są jeszcze bardziej wytrzymałe i elastyczne. To przekłada się na łatwiejszą i bardziej efektywną pracę. Mają specjalną blokadę metalową chroniącą konstrukcję zębów. Grabie do liści metalowe to narzędzia najbardziej solidne. Są idealne do dużych ogrodów. Mają zęby na ogół wykonane ze stali ocynkowanej, a więc są odporne na korozję. Wyróżniają się także sporą elastycznością. Dobrze sprawdzają się modele regulowane.
 • Trzonek – w dużym ogrodzie warto zdecydować się na zestaw, który pozwala na wymianę na jednym trzonku różnego rodzaju głowic. W ten sposób można w składziku zaoszczędzić sporo miejsca. Dobrym rozwiązaniem są trzonki z regulacją wysokości, które można dopasować do wzrostu osoby grabiącej. Ma to duże znaczenie dla zachowania prawidłowej postawy ciała.
 • Rodzaj – wciąż bardzo popularne są grabie tradycyjne ze sztywnymi o rozmieszczonymi równolegle zębami. Są one często stalowe i osadzone na drewnianym trzonku. Są często wybierane do ogrodów, bo sprawdzają się nie tylko przy grabieniu liści, ale i wyrównywaniu gruntów czy rozprowadzaniu nawozów. Pozwalają na regulację warstwy kory czy żwiru. Grabie wachlarzowe z kolei mają rozłożysty układ zębów. Mogą być wykonane ze stali, tworzywa lub sprężystego drutu. Są one obecnie bardzo popularne. Cechują się dużą uniwersalnością. Idealnie nadają się do grabienia liści jesienią. Do lamusa odchodzą już natomiast grabie drewniane z bardzo szeroką głowicą i rzadkim rozstawem zębów. Są to grabie rolnicze, które nadają się głównie do suszenia czy składowania siana.

Czy warto kupić grabie do liści?

Grabie do liści z pewnością są nieocenione w każdym ogrodzie czy na działce. Pozwalają na pielęgnowanie trawnika i utrzymanie go w czystości. Warto bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że zgniłe, martwe liście naruszają poważnie strukturę trawnika. Przede wszystkim skutecznie hamują one wzrost trawy, a jej ubytki nie prezentują się zbyt ładnie. Dlatego należy je regularnie zbierać. Jest to bardzo ważne głównie jesienią, gdy takich liści jest bardzo dużo.

Do tego celu wykorzystywane są właśnie specjalne grabie do liści. Powinny być one wyposażone w długie i elastyczne zęby. Jest to niezwykle istotne, gdyż tylko taka budowa pozwala na błyskawiczne usunięcie zeschniętych liści z danego terenu. Duże znaczenie przy zakupie grabi do liści powinna mieć szerokość głowicy. Musi wynosić minimum 40 cm. W przeciwnym wypadku praca takim narzędziem będzie mało komfortowa i męcząca. To w dużym ogrodzie jest naprawdę koszmarem. Nie da się ukryć, że na komfort grabienia liści wpływa także waga grabi. Dobrze sprawdzają się na co dzień modele lekkie i kompaktowe. Wiele z nich waży mniej niż jeden kilogram.

Popularni producenci grabi do liści

Sklepy warte uwagi

Podsumowanie rankingu grabi do liści

O ogród trzeba w odpowiedni sposób dbać. Aby trawnik prezentował się nienagannie, należy regularnie usuwać z niego zeschnięte i zgniłe liście. Jest to spory problem przede wszystkim jesienią, gdy spadają one masowo z drzew. Dlatego na wyposażeniu każdego ogrodnika, także amatora, muszą się znaleźć odpowiednie grabie do liści. Warto stawiać w tym przypadku na narzędzia wysokiej jakości, które posłużą przez wiele lat. W wyborze konkretnego modelu na pewno pomoże przygotowany przez nas ranking grabi do liści oparty w dużej mierze na produktach cieszących się uznaniem internautów.