Podręczny alkomat to urządzenie, które służy do samodzielnego przeprowadzania badania na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu. Dzięki niemu nie trzeba zastanawiać się, kiedy po zakrapianej imprezie można wsiąść za kierownicę samochodu. Wystarczy sprawdzić stan trzeźwości za pomocą wspomnianego alkomatu. Trzeba bowiem pamiętać, że jazda samochodem i innym pojazdem pod wpływem alkoholu jest przestępstwem. Spowodowanie wypadku skończyć się może w tym przypadku karą pozbawienia wolności.
Ranking alkomatów podręcznych
- AlcoFind PRO X5 Plus
Sprawdź aktualną cenę
Wiarygodny alkomat dedykowany dla użytkowników indywidualnych. Na podstawie analizy oddechu poprzez czuły, platynowy sensor elektrochemiczny dokonuje szacunkowego pomiaru zawartości alkoholu we krwi badanego. Urządzenie posiada nowoczesne oprogramowanie, które zapewnia mu wysoką stabilność pomiarową. Za dokładność wyników odpowiada sensor elektrochemiczny wykonany w technologii PRO X+, który pozostaje odporny na czynniki mogące zakłócić wynik badania. - Alkomat CA 9000 Professional SG
Sprawdź aktualną cenę
Alkomat elektrochemiczny, który zapewnia wysoką dokładność i powtarzalność pomiarów. Wyniki wyświetlane są cyfrowo w zakresie od 0 do 4 promili z rozdzielczością do dwóch miejsc po przecinku. W pamięci urządzenia zapisać można do 10 ostatnich wyników. Alkomat posiada czujnik przepływu powietrza, licznik wykonanych pomiarów, funkcję przypominającą o konieczności kalibracji oraz system, który chroni komórkę pomiarową przed uszkodzeniem. Urządzenie pozwala na zdefiniowanie wybranych jednostek pomiarowych. - Alkohit X8
Sprawdź aktualną cenę
Niewielkich rozmiarów alkomat przeznaczony do użytku indywidualnego. Posiada gwarancję na sensor do dwóch lat i do sześciu lat na całe urządzenie. Łączy w sobie oryginalny design i skuteczność działania. Wyposażony jest w stabilny czujnik elektrochemiczny z wysokim zakresem pomiarowym do aż 4 promili. Wyświetlacz jest podświetlany na jasno, co pozwala na odczytanie wyniku badania nawet w nocy czy przy słabszym świetle. - Alkomat podręczny Promiler AL 8000 PLUS
Sprawdź aktualną cenę
Nowoczesny alkomat, którego układ pomiarowy oparty jest na elektrochemicznym sensorze QMol 2.0. Dodatkowo posiada najnowsze oprogramowanie, co pozwoliło na zainstalowanie wielu funkcjonalności. Alkomat podaje informacje o czasie, jaki upłynął od ostatniego pomiary. Wskazuje również ilość dni, które pozostały do wymaganej kalibracji. Ciekawą funkcją jest również analityka ostatnich dziesięciu pomiarów, które zostały wykonane przez użytkownika alkomatu. - Aisko BACscan F-30
Sprawdź aktualną cenę
Urządzenie służące do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Posiada elektrochemiczny sensor, który pozwala na dokładne i wyniki pomiarów dla całego zakresu pomiarowego. Ponadto urządzenie ma zainstalowany specjalny czujnik przepływu powietrza i system, który chroni je przed uszkodzeniem na skutek nieprawidłowego przeprowadzenia próby. Alkomat sam przypomina o konieczności wykonana kalibracji. W pamięci automatycznie zapisuje wynik dziesięciu ostatnich pomiarów.
Jaki alkomat kupić?
Wybór alkomatów na rynku jest spory. Są to m.in. stacjonarne alkomaty profesjonalne oraz niewielkich rozmiarów urządzenia mobilne, które zawsze można mieć pod ręką. Podczas zakupu alkomatu warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii.
- Rodzaj alkomatu – wybór w tym zakresie jest dość szeroki. Zakupić można alkomat stacjonarny, podręczny lub jednorazowy. W praktyce najlepiej sprawdzają się modele podręczne. Nie są one drogie i polecane są wszystkim tym, którzy alkomatu będą używać regularnie.
- Rodzaj sensora – to od zastosowanego sensora, zależy dokładność badania. Do wyboru są modele półprzewodnikowe o stosunkowo niskiej wiarygodności, elektrochemiczne, które cieszą się sporą popularnością oraz spektofotometryczne. Te ostatnie są najdroższe, ale i najbardziej dokładne. Stosowane są w alkomatach profesjonalnych.
- Zakres pomiarowy – w praktyce im jest on szerszy, tym lepiej. Podstawowe modele pozwalają na określenie stężenia alkoholu w zakresie od 0 do 2 promili. W przypadku alkomatów bardziej rozbudowanych górna granica sięga 5-8 promili.
- Tryb pracy – alkomaty pracują w trybie aktywnym i pasywnym. W pierwszym przypadku wymagają aktywnego udziału osoby badanej – nabrania powietrza i dmuchania przez kilka sekund w ustnik. Jest to metoda dokładniejsza. Przy trybie pasywnym do urządzenia wystarczy zbliżyć usta. Wynik podawany jest wówczas bez określenia wartości stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu.
- Ilość pomiarów – każdy alkomatu z czasem zużywa się lub rozregulowuje. Warto sprawdzić, ile razy można przeprowadzić badanie przez kalibracją czy wymianą czujnika. W praktyce, im dłuższa żywotność urządzenia, tym lepiej. Usługa kalibracji jest płatna i kosztuje około 100 złotych.
- Ustnik – alkomaty w większości wyposażone są w ustniki. Za ich pomocą powietrze wdmuchiwane jest do urządzenia, które podaje dokładny wynik. Dobrze, gdy w skład zestawu wchodzą wymienne ustniki. Czasem można się też spotkać z alkomatami bezustnikowymi.
Czy warto kupić alkomat podręczny?
Osoba, która porusza się pojazdem będąc pod wpływem alkoholu stanowi zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu. Dlatego też po zakrapianej imprezie czy wcześniejszym spożyciu alkoholu, warto wykonać test alkomatem podręcznym. Jest to urządzenie, w które powinien zaopatrzyć się każdy kierowca pijący alkohol. Nie wszyscy zdają bowiem sobie sprawę z tego, że alkohol w organizmie utrzymuje się nawet do 4 godzin. Tempo jego spalania to w dużej mierze sprawa indywidualna. Sporo zależy w tym przypadku od wagi czy wieku.
Człowiek bez wcześniejszego wykonania badania alkomatem, nie jest w stanie w 100% stwierdzić, czy może już wsiąść za kierownicę. Ogólne samopoczucie to bowiem kwestia drugorzędna i często myląca. Alkomat podręczny sprawdza się doskonale w przypadku osób, którym zdarza się pić od czasu do czasu alkohol czy wybrać na imprezę. Jest to urządzenie niewielkich rozmiarów, które bez problemu można zabrać ze sobą wychodząc z domu. Jest również bardzo proste i nieskomplikowane w obsłudze.