Kamera samochodowa to po prostu kamera cyfrowa, która rejestruje obraz, a niekiedy także i dźwięk montowana na ogół na desce rozdzielczej bądź przedniej szybie pojazdu. Czasami wchodzi w skład zestawów rejestrujących obraz z przodu i tyłu samochodu. Podstawowym zadaniem kamery samochodowej jest zawsze rejestrowanie obrazu trasy pojazdu. Z tego powodu w razie zdarzenia w ruchu drogowym, można bez większego problemu udokumentować faktyczny przebieg zdarzenia i winę poszczególnych osób.

Ranking kamer samochodowych

 1. Kamera samochodowa Mikavi PQ4 DUAL
  Kamera samochodowa Mikavi PQ4 DUAL
  Sprawdź aktualną cenę
  Wysokiej jakości kamera samochodowa z wydajnym przetwornikiem obrazu i doskonałą optyką. Dzięki temu dobrze radzi sobie także w nocy. Posiada nowoczesny sensor SONY STARVIS IMX327. Za wysoką jakość filmów odpowiada chipset NOVATEK NT96663-V2. Dzięki temu zarejestrowany obraz pozwala nawet na odczytywanie takich detali jak numery rejestracyjne. Na uwagę zasługuje również szklany 6-soczewkowy obiektyw oraz sprawnie działająca funkcja HDR.
 2. Rejestrator jazdy Viofo A129 GPS
  Rejestrator jazdy Viofo A129 GPS
  Sprawdź aktualną cenę
  Nowoczesna kamera samochodowa z możliwością podłączenia drugiej kamery. Posiada dwucalowy ekran i obsługuje rozdzielczość Full HD o szerokim kącie widzenia 140 stopni. Dodatkowo wyposażona jest w WiFi i wbudowany w uchwyt kamery moduł GPS. Matryca Sony Starvis IMX291 oraz wysokiej klasy obiektyw zapewniają doskonałą jakość nagrań również w nocy. Kamerą sterować można za pomocą aplikacji o nazwie VIOFO, która jest w 100% darmowa. Urządzenie zasilane jest kondensatorem, co przekłada się na stabilność jego pracy.
 3. Kamera samochodowa GARETT Road 6 GPS
  Kamera samochodowa GARETT Road 6 GPS
  Sprawdź aktualną cenę

  Kamera samochodowa nagrywająca filmy w rozdzielczości Full HD i wykonująca zdjęcia w rozdzielczości 12 MP. Posiada wysokiej klasy czujnik ruchu, G-Sensor czy wbudowany wyświetlacz. Urządzenie rejestruje obraz z przodu oraz z wnętrza pojazdu. Za sprawą technologii WDR i szerokiego kąta widzenia (170 stopni) oferuje bardzo czytelny obraz. Model ten posiada wbudowany moduł WiFi i moduł GPS. Kamera włącza się samodzielnie po przekręceniu kluczyka w stacyjce. Działa za sprawą wbudowanego superkondensatora.
 4. Rejestrator jazdy Xblitz X5 WIFI
  Rejestrator jazdy Xblitz X5 WIFI
  Sprawdź aktualną cenę
  Kamera samochodowa oferująca nagrania i zdjęcia dobrej jakości. Jest prosta w obsłudze, a jednocześnie pozwala na monitorowanie parkingu. Wyposażona jest w soczewkę o kącie 140 stopni. Sprawdza się doskonale w przypadku różnego rodzaju wypadków i kolizji drogowych. Jednocześnie pełni funkcję kamery, aparat fotograficznego i dyktafonu. Oferuje filmy wysokiej jakości o rozdzielczości Full HD przy prędkości 30 klatek na sekundę. Kamera łączy się poprzez WiFi ze smartfonem.
 5. Kamera samochodowa TrueCam A4
  Kamera samochodowa TrueCam A4
  Sprawdź aktualną cenę

  Funkcjonalna i nowoczesna kamera samochodowa oferująca nagrania w rozdzielczości Full HD. Posiada funkcję nagrywania w pętli. Dzięki temu nagrywanie zachowuje ciągłość. Za sprawą opcji zabezpieczania video, nie ma ryzyka, że nagranie zostanie usunięte czy zastąpione innym. Na uwagę zasługuje 2,5-calowy, łatwy w obsłudze ekran z menu w języku polskim. Kamera wyposażona jest też w detekcję ruchu – nagrywa automatycznie, gdy w polu jej widzenia pojawia się obiekt.

Jaką kamerę samochodową kupić?

Kamera samochodowa to obowiązkowe wyposażenie każdego kierowcy, który jeździ dużo i często. Dzięki temu urządzeniu można uniknąć wielu nieprzyjemności w przypadku różnego rodzaju zdarzeń drogowych inie tylko. Jak jednak wybrać odpowiedni model? Czym warto się kierować?

 • Rozdzielczość – obecnie zupełne minimum to 720 p, a więc rozdzielczość HD. Jednak, im wyższa jest rozdzielczość, tym większa jest jakość obrazu. Warto więc postawić na model oferujący co najmniej Full HD. Najnowsze kamery posiadają rozdzielczość 4K.
 • Zapisywanie – dobrze jest sprawdzić, czy dane urządzenie obsługuje zewnętrzne karty SD o większej pojemności bądź posiada sporą pamięć wewnętrzną. Niektóre modele nagrywają w pętli, a więc nowymi filmami zastępują te starsze. To rozwiązanie ma  swoje wady i zalety. Wówczas nie ma ryzyka, że kamera czegoś nie nagra, ale jednocześnie można stracić cenne nagrania.
 • Kąt nagrywania – kąt widzenia powinien być w tym przypadku jak najszerszy, aby kamera mogła zarejestrować minimum dwa pasy jezdni. Standard to 120 stopni, ale są urządzenia oferujące kąt widzenia 150 stopni i szerszy.
 • Czujnik ruchu – za jego sprawą urządzenie włącza się, gdy samochód rusza z miejsca lub zostanie uderzony np. podczas postoju na parkingu. To opcja wygodna, bo nie trzeba pamiętać każdorazowo o uruchamianiu kamery.
 • Nagrywanie nocne – kamera, która oferuje taką funkcjonalność musi posiadać diody podczerwieni IR i być odporna na światło latarni czy samochodów.
 • Zasilanie – nowoczesne kamery samochodowe posiadają wbudowany akumulator. Nie trzeba więc ich podłączać do zasilania zewnętrznego. Modele tanie zależą z kolei od instalacji elektrycznej pojazdu.
 • Wyświetlacz – standard to wyświetlacze o przekątnej ekranu 2-3 cale. To w przypadku kamer wielkość wystarczająca.
 • Nagrywanie dźwięku – tanie kamery tego nie oferują. Tymczasem funkcja dyktafonu bywa bardzo przydatna.
 • Funkcje dodatkowe – nowoczesne kamery oferują funkcje dodatkowe m.in. tryb parkingowy, dodatkową kamerę cofania, aparat fotograficzny czy datownik.

Czy warto kupić rejestrator jazdy?

Różnego rodzaju rejestratory jazdy cieszą się coraz większą popularnością i nic w tym dziwnego. Za ich sprawą można bowiem rejestrować różne zdarzenia drogowe.

Wiele osób lubi po prostu rejestrować pokonaną przez siebie trasę. To jednak nie jedyne zastosowanie kamer samochodowych. Przydają się one m.in. w czasie kolizji czy wypadków. Dzięki nagraniom z kamery można udowodnić swoją niewinność w danej sytuacji. Nagranie wykorzystać można nawet w sądzie, o ile biegły potwierdzi jego prawdziwość. Czasem przydaje się podczas kontaktu z ubezpieczycielem.

Kamery samochodowe wykorzystywane bywają również w przypadku bezprawnego zatrzymania. Niekiedy kierowca otrzymuje mandat niesłusznie. Może wówczas udowodnić policjantom dzięki nagranemu filmowi, że nie mają racji. Nie można też zapomnieć o tym, że nagrania z rejestratora można wykorzystać także do doskonalenia swojej jazdy i eliminowania popełnianych w czasie jej błędów.

Popularni producenci rejestratorów jazdy

Sklepy z kamerami samochodowymi warte uwagi