Czajnik elektryczny jest niewielkim urządzeniem służącym do podgrzewania wody. Wykorzystuje do tego energię elektryczną. Co ciekawe, pierwszy czajnik elektryczny powstał już w roku 1891 w Stanach Zjednoczonych. Nowoczesne urządzenia gotują wodę szybko i niezawodnie, nie generując przy tym wysokich kosztów eksploatacyjnych. Są proste w obsłudze i mało skomplikowane w codziennym użytkowaniu. Zbudowane są z dzbanka z grzałką i podstawki zasilającej, która podłączana jest do gniazdka.

Ranking czajników elektrycznych

 1. Czajnik elektryczny Bosch TWK8613P
  Czajnik elektryczny Bosch TWK8613P
  Sprawdź aktualną cenę

  Wykonany ze stali nierdzewnej  i tworzywa sztucznego czajnik elektryczny w eleganckim, czarnym kolorze. Posiada pojemność 1,5 l i moc rzędu 2400W. Pozwala na przygotowanie wody na herbatę czy kawę nawet dla siedmiu osób jednocześnie. Wyposażony jest w płaską grzałkę płytkową i obrotową, stabilną podstawę. Dzięki funkcji TemperatureControl pozwala na podgrzewanie wody do czterech różnych poziomów temperatury – 70, 80, 90 i 100 stopni Celsjusza. Funkcja Keep Warm Function utrzymuje stałą temperaturę wody w czajniku.
 2. Czajnik De’Longhi Brillante KBJ2001
  Czajnik De Longhi Brillante KBJ2001
  Sprawdź aktualną cenę
  Efektowny czajnik elektryczny o nowoczesnym designie. Obrotowa podstawa i kabel zasilający w niej schowany zapewniają pełną wygodę użytkowania urządzenia. Wskaźnik poziomu wody pozwala na kontrolowanie ilości wody, która znajduje się w czajniku. Wyjmowany filtr antywapienny pozwala na wygodne czyszczenie urządzenia i znacznie poprawia jakość wody. Czajnik posiada aż trzypoziomowy system zabezpieczeń, który chroni go przed uruchomieniem bez wody.
 3. Czajnik elektryczny Tefal LOFT KO250130
  Czajnik elektryczny Tefal LOFT KO250130
  Sprawdź aktualną cenę
  Czajnik elektryczny w kolorze białym o pojemności 1,7 l z pokrywką w stylu retro. Za sprawą ukrytego w obudowie elementu grzewczego nagrzewanie urządzenia jest bardzo szybkie. Na uwagę zasługuje ponadto wskaźnik poziomu wody w czajniku i wymienny filtr odkamieniający. Oczyszcza on wodę potrzebną do przygotowywania różnego rodzaju napojów. Urządzenie posiada także funkcję automatycznego wyłączania. Moc 2400W pozwala mu na podgrzanie wody w bardzo krótkim czasie.
 4. Czajnik Siemens TW 86103P
  Czajnik Siemens TW 86103P
  Sprawdź aktualną cenę
  Nowoczesny czajnik elektryczny o mocy 2400W i pojemności 1,5 l. Posiada obrotową podstawę i specjalne zabezpieczenie przed przegrzaniem. Umożliwia ustawienie temperatury wody w zakresie od 70 do 100 stopni Celsjusza. Ciekawym rozwiązaniem jest również funkcja podtrzymywania ciepła i obrotowa podstawa. Płyta grzejna wykonana jest ze stali szlachetnej i znajduje się w dnie czajnika. Warto też zwrócić uwagę na filtr antywapniowy i dwustronny wskaźnik poziomu wody. Pokrywa otwierana jest za pomocą wygodnego przycisku.
 5. Czajnik elektryczny Zelmer Crystal 332.2 Symbio
  Czajnik elektryczny Zelmer Crystal 332.2 Symbio
  Sprawdź aktualną cenę
  Wykonany ze stali nierdzewnej i tworzywa sztucznego czajnik elektryczny o mocy 2000W. Posiada ukrytą płytową grzałkę i pojemność 1,7 l. Ciekawym rozwiązaniem jest wbudowany w dziób urządzenia filtr antyosadowy zatrzymujący kamienny osad. Można go szybko zdemontować i umyć pod bieżącą wodą. Dwustronny wskaźnik poziomu wody informuje o tym, ile wody pozostało jeszcze w czajniku. Urządzenie posiada dodatkowo wygodny schowek na kabel zasilający, co pozwala na łatwe i bezproblemowe jego przechowywanie.

Jaki czajnik elektryczny kupić?

Niewiele osób wyobraża sobie codzienne funkcjonowanie bez czajnika elektrycznego pozwalającego na szybkie podgrzanie wody na kawę bądź herbatę. Czajniki elektryczne są wygodne i funkcjonalne, a przy tym coraz częściej również efektowne wizualnie. Na co warto zwrócić uwagę, podczas zakupu tego rodzaju urządzenia?

 • Materiał – czajniki z tworzywa sztucznego są najtańsze i zdecydowanie najlżejsze. Plastik nie nagrzewa się zbyt mocno, ale dla wielu osób nie prezentuje się zbyt elegancko. Czajnik ze stali szlachetnej są cięższe i nowoczesne pod względem designu. W większości posiadają termoizolację chroniącą przed zbyt mocnym nagrzewaniem się obudowy. Czajniki szklane są efektowne wizualnie i łatwe do utrzymania w czystości. Są jednak podatne na uszkodzenia. Ponadto od pewnego czasu popularne są czajniki ceramiczne. Są funkcjonalne i bezpieczne, ale i ciężkie.
 • Pojemność – powinna być ona uzależniona od liczby domowników. Dla jednej osoby odpowiednie jest urządzenie o pojemności nawet 0,5 l. Dla dwóch osób przeznaczone są czajniki 1,5 l, a dla rodzin z dziećmi 2 l. Oczywiście im mniejsza jest pojemność czajnika, tym krótszy jest czas gotowania wody, a więc i zużycie prądu.
 • Rodzaj grzałki – od niej zależy efektywność urządzenia i jego żywotność. Grzałki spiralne wymagają większej ilości wody do zagotowania i często osadza się na nich kamień. Są jednak tanie. Grzałki płytowe powoli wypierają modele spiralne. Nie osadza się na nich kamień i są łatwe do utrzymania w czystości. Z drugiej strony są mniej efektywne.
 • Moc – im większa jest moc grzałki, tym szybciej czajnik gotuje wodę.
 • Filtry – nowoczesne czajniki często wyposażone są w specjalne filtry, które minimalizują ilość osadu. Są to filtry z siateczki nylonowej, z siateczki ze stali szlachetnej, filtry węglowe czy specjalne dzbanki filtrujące połączone z czajnikiem.
 • Regulacja temperatury – niektóre modele pozwalają na ustawienie temperatury, do której ma zostać podgrzana woda. Przydaje się to podczas przygotowywania różnego rodzaju napojów.

Czy warto kupić czajnik elektryczny?

Czajnik elektryczny jest urządzeniem, które spotkać można w zasadzie w każdym gospodarstwie domowym. Pozwala bowiem na szybkie przygotowanie kawy, herbaty lub innego napoju. Nowoczesne czajniki są niezawodne, funkcjonalne i co więcej, atrakcyjne pod względem wizualnym.

Wbrew powszechnemu przekonaniu czajniki nie generują zbyt wysokich kosztów eksploatacyjnych. Posiadają wprawdzie dość dużą moc, ale uruchamiane są na krótko, zaledwie kilka razy dziennie. Do wyboru są modele o zróżnicowanej pojemności. Z tego powodu osoby mieszkające samotnie czy pary bez dzieci nie muszą inwestować w czajnik 2-litrowy. W ich przypadku sprawdzi się model o pojemności 1,5 l lub jeszcze mniejszy.

Nowoczesne czajniki elektryczne coraz częściej posiadają wbudowane filtry antywapienne czy funkcję regulacji temperatury. Przychodzą więc z pomocą tym osobom, które potrzebują podgrzać wodę jedynie do określonej temperatury w celu przygotowania konkretnego rodzaju napoju.

Popularni producenci czajników elektrycznych

Sklepy z czajnikami elektrycznymi warte uwagi