Podkaszarka spalinowa to praktyczne urządzenie, które doskonale sprawdzi się w niejednym ogrodzie. Pozwala na skoszenie trawy wszędzie tam, gdzie klasyczna kosiarka się nie zmieści. Za jej pomocą można wyregulować długość trawnika w pobliżu drzew czy żywopłotów. Urządzenie to usuwa chwasty przy krawężnikach czy ścieżkach ogrodowych. Nic więc dziwnego w tym, że na zakup tego typu sprzętu decyduje się z roku na rok coraz większa liczba osób.

Ranking podkaszarek spalinowych

Z pewnością wiele osób zastanawia się, jaką podkaszarkę spalinową kupić do swojego ogrodu. Okazuje się bowiem, że wielokrotnie sama kosiarka to za mało. Nie jest ona dotrzeć we wszystkie miejsca. Stąd też wynika rosnąca popularność kos. W wyborze na pewno nieco pomoże przygotowany przez nas kompleksowy ranking podkaszarek spalinowych, w którym uwzględniliśmy modele cieszące się największą popularnością wśród internautów.

 1. Podkaszarka spalinowa Honda Umk 435E Ueet

  Podkaszarka spalinowa Honda Umk 435E Ueet
  Sprawdź aktualną cenę

  Funkcjonalna podkaszarka spalinowa z głowicą żyłkową i ostrzem trzyzębnym. Doskonale nadaje się do koszenia traw czy chwastów o zdrewniałych łodygach. Posiada wysokiej klasy silnik GX 35 – mikro czterosuw. Zużywa naprawdę mało paliwa i emituje niewielki hałas. Poziom wibracji i spalin jest również dość niski w tym przypadku. Całe urządzenie waży nieco ponad 6,5 kg.

 2. Podkaszarka Makita Ebh341U

  Podkaszarka Makita Ebh341U
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy podkaszarka spalinowa z silnikiem o mocy 1,45 KM. To urządzenie solidne i funkcjonalne, które z powodzeniem wykorzystywać można przez długie lata. Posiada napęd tnący w formie tarczy 4z i żyłki. To sprzęt podręczny i wygodny w obsłudze. Waży zaledwie ponad 7 kg. Prezentuje się przy tym naprawdę atrakcyjnie wizualnie. Sprawdzi się z pewnością w niejednym ogrodzie.

 3. Stiga SBC 242 D

  Stiga SBC 242 D
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesna kosa spalinowa z 2-suwowym silnikiem o pojemności 1,25 kW. Pozwala na koszenie o szerokości 45 cm. Wyróżnia się kompaktową, wytrzymałą konstrukcją skutecznie pochłaniającą drgania. Atutem omawianego modelu jest podwójna kierownica zapewniająca pewny chwyt. Na uwagę zasługuje również głowica dwużyłkowa Tap&Go nowej generacji. Umożliwia ona błyskawiczne zwalnianie żyłki w momencie kontaktu z podłożem.

 4. Podkaszarka spalinowa Nac Kosa spalinowa BP520-27-T 51,7cc

  Podkaszarka spalinowa Nac Kosa spalinowa BP520-27-T 51,7cc
  Sprawdź aktualną cenę

  Prosta w obsłudze kosa spalinowa renomowanej marki, która dociera w najtrudniej dostępne miejsca. Posiada silnik dwusuwowy z chromowanym cylindrem. Wyróżnia się niezawodnością działania i niską emisją hałasu. Oferuje koszenie żyłką lub tarczą. Wyposażona jest w uchwyt typu V – rowerowy, który znacznie ułatwia manewrowanie urządzeniem. Wygodne szelki zapewniają wysoki komfort pracy. Za sprawą wału napędowego kosa nie zajmuje zbyt wiele miejsca.

 5. Podkaszarka Einhell GH-BC 30 AS

  Podkaszarka Einhell GH-BC 30 AS
  Sprawdź aktualną cenę

  Praktyczna podkaszarka spalinowa o mocy 0,8 kW z dwusuwowym silnikiem i elektronicznym zapłonem. Posiada manualną pompę paliwa służącą do szybkiego uruchamiania i pełny wał korbowy, a także sprzęgło odśrodkowe. Doskonale sprawdzi się w każdym ogrodzie. Ciekawym rozwiązaniem jest na pewno wygodny uchwyt z wyborem funkcji pracy czy system łatwego startu autochoke. Całość uzupełnia czterozębowe ostrze. Urządzenie można łatwo złożyć, co ułatwia jego przechowywanie. W skład zestawu wchodzą dodatkowo szelki.

Jaką podkaszarkę spalinową kupić?

Podkaszarka spalinowa to urządzenie, które w ogrodzie jest naprawdę przydatne. Dociera bowiem wszędzie tam, gdzie standardowa kosiarka się nie mieści. Jaką kosę spalinową wybrać dla siebie? Czym się kierować przy jej zakupie?

 • Silnik – jest on zazwyczaj dwusuwowy, rzadziej czterosuwowy. Te pierwsze modele są najczęściej lżejsze, napędzane mieszanką benzyny i oleju napędowego. Urządzenia z silnikiem czterosuwowym są większe i lżejsze. Znaczenie ma jednak nie tylko budowa silnika, ale i jego moc. Na ogół jest to od 1 do 6 KM. Im jest większa, tym większy teren można skosić bez przerwy. Czasem moc podawana jest nie w koniach mechanicznych, ale w kilowatach 1 kW to około 1,36 KM.
 • Mechanizm tnący – najtańsze kosy mają głowicę z nylonową żyłką. Ta bywa ręczna, półautomatyczna lub automatyczna. W przypadku droższych urządzeń stosowane są głowice z nożami tnącymi lub tarcze tnące.
 • Sposób uruchamiania – kosy spalinowe posiadają rozrusznik, ale uruchamia się je na dwa różne sposoby. Niekiedy wystarczy jedynie nacisnąć przycisk. Czasem jednak trzeba szarpać specjalną linką, co wpływa negatywnie na komfort pracy.
 • Waga – kosy nie mają podstawy z kółkami, dlatego nie prowadzi się ich po podłożu. Takie urządzenia trzyma się w rękach, czasem stosuje się specjalne szelki. Jeśli sprzęt jest ciężki, jego użytkowanie bywa bardzo problematyczne. Niektóre urządzenia ważą ponad 9 kg.
 • Pojemność zbiornika paliwa – im jest on większy, tym rzadziej należy go uzupełniać. Z drugiej strony takie urządzenie jest również cięższe. Nie ma sensu kupowanie podkaszarek z bardzo dużym zbiornikiem, kiedy działka nie jest zbyt wielka.
 • Średnica cięcia – od niej zależy szybkość pracy. Maksimum to 45 cm, ale nie zawsze takie modele dobrze się sprawdzają. Spore znaczenie ma powierzchnia danego terenu. Podkaszarki o mniejszej średnicy cięcia są w stanie dotrzeć w trudniej dostępne miejsca.
 • Głośność – urządzenia spalinowe bywają bardzo głośne. W tym przypadku hałas przekraczać może niekiedy 100 dB. Dlatego na czas pracy warto założyć specjalne słuchawki.
 • Rękojeść – to bardzo istotny element budowy kosy spalinowej. Musi być ona naprawdę dobrze wyprofilowana. Wówczas koszenie jest bardziej komfortowe.
 • Akcesoria dodatkowe – dzięki różnego rodzaju akcesoriom praca bywa łatwiejsza i wygodniejsza. Podstawa to słuchawki i okulary ochronne. Czasem w skład zestawu wchodzi także dodatkowy uchwyt.

Czy warto kupić podkaszarkę spalinową?

Podkaszarki spalinowe to naprawdę wielozadaniowe urządzenia ogrodowe. Są one w stanie dotrzeć w trudno dostępne miejsca, tam gdzie standardowa kosiarka do trawy się nie sprawdza. Dzięki nim można uzyskać doskonały wygląd każdego trawnika czy ogrodu.

Urządzenia wysokiej jakości, które dysponują dużą mocą, są w stanie poradzić sobie także z wyższymi zaroślami. Usuwają skutecznie także zdrewniałe łodygi chwastów. Doskonale radzą sobie z roślinnością różnego rodzaju. Dlatego trudno się temu dziwić, że coraz więcej osób inwestuje właśnie w podkaszarki spalinowe.

W przypadku niektórych urządzeń w skład zestawu wchodzą dodatkowo specjalne końcówki pozwalające na wykorzystanie kos do pracy z krzewami. To świetne rozwiązanie dla tych osób, które przywiązują dużą wagę do wyglądu swojego ogrodu. Podkaszarki spalinowe wcale nie muszą być przy tym bardzo ciężkie i wielkie. Na rynku znaleźć można z powodzeniem modele całkiem kompaktowe.

Popularni producenci podkaszarek spalinowych

Sklepy warte uwagi

Podsumowanie rankingu podkaszarek spalinowych

Aby ogród był naprawdę zadbany, trzeba sporych nakładów sił i czasu. Konieczne jest także posiadanie odpowiedniego sprzętu. Coraz częściej okazuje się jednak, że standardowa kosiarka do trawy to za mało. Nie jest ona bowiem w stanie dotrzeć we wszystkie miejsca. Dlatego rozwiązaniem może być zakup podkaszarki spalinowej, która z łatwością usuwa trawę z okolic drzew i krzewów, ścieżek, budynków, murów i innego typu obiektów.