Dmuchawa do liści to urządzenie szczególnie przydatne podczas jesiennych porządków w ogrodzie. Dzięki nim usuwanie liści jest o wiele szybsze i łatwiejsze. Dmuchawy za pomocą silnego strumienia powietrza przemieszczają liście i nie tylko (także drobne gałązki i szyszki, małe kamyki czy skoszoną trawę). Dmuchawy do liści dużą popularnością cieszą się przede wszystkim na Zachodzie Europy, ale coraz częściej spotkać je można także w Polsce. To idealny sprzęt dla posiadaczy dużych trawników.
Narzędzia i akcesoria do ogrodu - zobacz ceny

Ranking dmuchaw do liści

 1. Dmuchawa do liści MAKITA EB5300TH
  Dmuchawa do liści MAKITA EB5300TH

  Nowoczesna dmuchawa z czterosuwowym silnikiem chłodzonym powietrzem o niskiej emisji spalin. Posiada wygodny uchwyt typu joystick i regulowane, komfortowe szelki. Przekłada się to na wysoki komfort użytkowania produktu. Wysoka prędkość strumienia powietrza oznacza dużą efektywność pracy. Funkcja anti-icing pozwala na stosowanie dmuchawy także przy niskich temperaturach. Użytkownik przez cały czas jest chroniony przed porażeniem prądem zmiennym.
 2. Dmuchawa Gardena ErgoJet 3000 9332-20
  Dmuchawa Gardena ErgoJet 3000 9332-20

  Łatwa w obsłudze elektryczna dmuchawa  do liści. Pozwala na bezproblemowe i szybkie odkurzanie ogrodu za sprawą funkcji ClickFit. Metalowy wirnik skutecznie rozdrabnia przy okazji niewielkie odpadki ogrodowe. Skrobak doskonale radzi sobie z mokrymi liśćmi. Dodatkowym atutem urządzenia jest ergonomiczny uchwyt wykonany z miękkich elementów. Dmuchawa posiada regulację prędkości pracy. Jest to produkt bardzo wytrzymały i estetycznie wykonany.
 3. Dmuchawa do liści Black&Decker GW3030
  Dmuchawa do liści Black&Decker GW3030

  Nowoczesna dmuchawa ogrodowa o mocy 3000W. Pozwala na skutecznie sprzątanie nawet dużego ogrodu. Urządzenie posiada metalowy, wytrzymały wiatrak, który nie hałasuje zbyt mocno, a jednocześnie zwiększa przepływ powietrza. Produkt jest stosunkowo lekki i można łatwo nim manewrować. Urządzenie wyposażone jest w przełącznik umożliwiający szybką zmianę prędkości. Na uwagę zasługuje również duża wydajność noży rozdrabniających i 50-litrowy worek na odpady.
 4. Dmuchawa Bosch Als25 06008A100
  Dmuchawa Bosch Als25 06008A100
  Dmuchawa do liści z ergonomicznymi uchwytami gwarantującymi równomierny rozkład wagi. Przekłada się to na wysoki komfort pracy. Urządzenie cechuje się dużą wydajnością. Worek na liście jest łatwy w obsłudze. Wykonany jest z tkaniny wodoodpornej wysokiej jakości. Dmuchawa posiada dużą moc, a przy tym jest zaskakująco lekka. Worek na liście ma pojemność 45 litrów. Prędkość nadmuchu jest regulowana w zakresie do 300 km/h. Atutem urządzenia jest dodatkowo funkcja rozdrabniania.
 5. Dmuchawa do liści Nac Vbe320-Fs-J
  Dmuchawa do liści Nac Vbe320-Fs-J

  Wysokiej klasy dmuchawa ogrodowa, która  poradzi sobie nie tylko z liśćmi, ale i innymi odpadami organicznymi. Urządzenie te posiada silnik o mocy 3200W i worek o pojemności aż 40 litrów. Dzięki temu przerwy na opróżnianie odpadów nie muszą być tak częste. Dodatkowym atutem worka jest funkcjonalny suwak. Dmuchawa rozdrabnia liście, zmniejszając jednocześnie ich objętość do 10:1. Można je potem wykorzystać jako kompost. Na uwagę zasługuje ponadto ergonomiczny uchwyt i pasek podtrzymujący.

Jaką dmuchawę do liści kupić?

Dmuchawy do liści są nieocenione przede wszystkim w przypadku dużych ogrodów i działek, na których rośnie sporo drzew liściastych. Dzięki nim utrzymanie porządku jest o wiele łatwiejsze. Jaką dmuchawę jednak kupić? Co wziąć pod uwagę?

 • Moc – im większa jest moc, tym szybciej dane urządzenie zasuwa, przesuwa liście. Im ogród jest większy, tym większa powinna być moc urządzenia. Bardzo wydajne są z całą pewnością urządzenia spalinowe. Te elektryczne stosuje się  w przypadku mniejszych powierzchni. Przy zakupie modelu elektrycznego trzeba sprawdzić dodatkowo, czy posiada on przeciążeniowy wyłącznik termiczny. Bez niego, pracę trzeba będzie regularnie przerywać, aby nie doszło do spalenia silnika.
 • Waga – to w tym przypadku parametr naprawdę istotny. Waga wynosi na ogół od 4 do 6 kg. Większość odkurzaczy posiada pas, który pozwala na ich przewieszenie przez ramię. Jednak i tak warto postawić na model jak najlżejszy.
 • Wielkość worka – na ogół wynosi ona od 25 do aż 70 litrów. Tutaj pod uwagę należy wziąć swoje możliwość fizyczne i wielkość ogrodu. Opróżnianie worka nie powinno być skomplikowane i niewygodne.
 • Funkcja rozdrabniania – elementy odpowiedzialne za rozdrabnianie na ogół wykonane są z tworzywa sztucznego bądź stali hartowanej. W tym przypadku w worku nie mogą znaleźć się kamienie, które mogłyby noże szybko uszkodzić.
 • Bezpieczny włącznik/wyłącznik – siła ssąca w większości tego typu urządzeń jest bardzo duża. Nie mogą być więc one pozostawione bez kontroli. Warto więc zdecydować się na  zakup modelu z włącznikiem, który w czasie pracy musi być przez cały czas dociskany. Wówczas urządzenie można w każdej chwili łatwo wyłączyć.
 • Możliwość przejścia w tryb dmuchawy i odwrotnie – dzięki temu odpadki można w jednej chwili zasysać, a w drugiej zdmuchiwać z danej powierzchni. Niekiedy przejście z jednego trybu w drugi wymaga tylko przesunięcia jednej dźwigni. Czasem wiąże się to jednak z przemontowaniem kilku elementów.

Czy warto kupić dmuchawę do liści?

Dmuchawy do liści to urządzenia raczej mało znane, ale w wielu przypadkach wręcz nieocenione. Przychodzą z pomocą przede wszystkim jesienią. W tym czasie liście opadające masowo z drzew trzeba usunąć z trawnika, aby nie blokowały one dostępu do światła rosnącej trawie czy innym roślinom. Mogą również powodować ich gnicie. Tradycyjnie można je grabić, ale nie da się ukryć, że zastosowanie dmuchawy jest wygodniejsze i szybsze. Wiedzą o tym doskonale właściciele dużych ogrodów.

Za pomocą dmuchawy można sobie poradzić ze sprzątaniem trudniej dostępnych miejsc np. rabat czy miejsc posypanych korą. Grabienie takich powierzchni jest trudne, a niekiedy wręcz niemożliwe. Przy pomocy dmuchawy zajmuje kilka sekund. W ten sposób można uprzątnąć zresztą nie tylko ogród czy działkę.

Niektóre dmuchawy i odkurzacze ogrodowe posiadają dodatkowo funkcję rozdrabniania zebranych liści. Nie zajmują one tym samym dużo miejsca w worku,  a przy okazji stanowią idealny materiał do kompostowania. Proces rozkładu substancji w takiej formie zachodzi bowiem naprawdę szybko.

Popularni producenci dmuchaw do liści

Sklepy z dmuchawami do liści warte uwagi