Gra planszowa dla dorosłych to świetna rozrywka nie tylko na długie zimowe wieczory. Przede wszystkim jest to okazja, aby przenieść się trochę do lat młodości. Poza tym gry planszowe są dobrym sposobem na spędzenie czasu w gronie znajomych czy rodziny. Stanowią dobrą odskocznię od trudów dnia codziennego. Planszówki od kilku lat wracają do łask i nie ma się czemu dziwić. Zapewniają świetną zabawę i rozwijają nowe umiejętności. Wymagają skupienia się, a niekiedy i posiadania konkretnej wiedzy.

Ranking gier planszowych dla dorosłych

 1. Gra planszowa dla dorosłych Trefl 5 Sekund Bez Cenzury

  Gra planszowa dla dorosłych Trefl 5 Sekund Bez Cenzury
  Sprawdź aktualną cenę

  Gra planszowa przeznaczona dla osób powyżej 18. roku życia. Odpowiedzi bowiem są dwuznaczne, podobnie jak pytania. Na każde odpowiedzieć trzeba w ciągu zaledwie 5 sekund. Zawartość pudełka to 163 karty z 326 pytaniami, 3 karty własnych pytań i czasomierz. Gra przeznaczona jest dla minimum trzech graczy, ale im więcej osób, tym lepsza zabawa.

 2. Gra Portal Games Detektyw – Kryminalna Gra Planszowa

  Gra Portal Games Detektyw - Kryminalna Gra Planszowa
  Sprawdź aktualną cenę

  Kooperacyjna gra planszowa, która wymaga bystrości i umiejętności dedukcji. Jedna rozgrywka trwać może 3 godziny, więc warto zarezerwować sobie na nią cały wieczór. To tytuł dla maksymalnie pięciu osób. Gracze wcielają się w członków zespołu śledczego Antares i mają do rozwiązania kilka ciekawych spraw, które łączą się w spójną całość. Dzięki tej grze poczuć się można jak prawdziwy detektyw. Do gry potrzebny jest dostęp do internetu.

 3. Fox Games Sagrada

  Fox Games Sagrada
  Sprawdź aktualną cenę

  Ciesząca się dużą popularnością gra planszowa. Jej sercem jest 90 kolorowych kostek wykorzystywanych do budowy witraży widocznych na kartach. Każdy składa się z 20 pól, które trzeba stopniowo zapełniać w czasie 10 rund. Część pól wymaga ułożenia kostki w danym kolorze lub o określonej wartości. Potem do gry wchodzą karty celów, które przewidują realizację konkretnych zadań. Gra przeznaczona jest dla maksymalnie czterech graczy. Jedna runda trwa od 30 do 45 minut.

 4. Gra planszowa dla dorosłych Scythe

  Gra planszowa dla dorosłych Scythe
  Sprawdź aktualną cenę

  Bardzo ciekawa strategiczna gra planszowa dla maksymalnie pięciu graczy. Wcielić można się w jednego z przywódców Europii Wschodniej w alternatywnej rzeczywistości lat 20. XX wieku. Gra łączy w sobie mechanikę znaną z eurogier z niezwykłym klimatem. Wymaga umiejętności strategicznego myślenia. Tytuł ten został najbardziej oczekiwaną grą 2016 roku i to w kilku kategoriach. To gra dopracowana pod względem mechaniki w każdym calu. Wyróżnia się także efektowną grafiką autorstwa polskiego ilustratora Jakuba Różalskiego.

 5. Gra Rebel Tajniacy

  Gra Rebel Tajniacy
  Sprawdź aktualną cenę

  Przeznaczona dla graczy powyżej 14. roku życia gra planszowa. Zagrać w nią może od 2 do 8 osób, ale im więcej, tym lepsza zabawa. Czas jednej rozgrywki to zaledwie 10-15 minut. Gracze dzielą się na dwie drużyny, którym przewodzą Szefowie Wywiadu. Ich zadaniem jest nawiązanie kontaktu z agentami. Szef może jednak drużynie podać tylko jedno hasło na turę, najlepiej takie, które wiąże kilka kryptonimów widocznych na stole. Drużyna ma za zadanie odgadnąć je i ominąć cudzych agentów. Jednak jeden kryptonim należy do zdrajcy i tego należy unikać.

Jaką grę planszową dla dorosłych kupić?

Gry planszowe to świetna rozrywka nie tylko dla dzieci, ale i dla osób dorosłych. Stanowi dobry pomysł na wieczór w gronie znajomych czy przyjaciół. Na jaki tytuł jednak warto postawić? Czym kierować się przy wyborze gry planszowej dla osób dorosłych?

 • Rodzaj – z roku na rok wybór w tym zakresie jest coraz większy. Rośnie popularność gier, które nie przypominają planszówek sprzed lat. Królują tytuły fabularne, bardziej rozbudowane. Wiele osób wybiera gry edukacyjne, które wymagają umiejętności logicznego myślenia. Ciekawym rozwiązaniem są także gry strategiczne. Jednym z ich rodzajów są gry RPG – role playing games, gdy każdy z graczy ma swoją własną rolę do odegrania. Wiele planszówek ma charakter stricte rozrywkowy.  Służą one zrelaksowaniu się i odprężeniu.
 • Liczba osób – spore znaczenie ma przeznaczenie gry. Liczy się więc ilość osób, ile w daną grę będzie mogło zagrać. Są tytuły przeznaczone dla wąskiego grona graczy – są idealne dla pary czy dwójki przyjaciół. Inne gry pozwalają na spędzenie czasu w kilka lub nawet kilkanaście osób. W tym przypadku zbyt mała ilość graczy zepsuje zabawę.
 • Wykonanie – to bardzo istotny element w przypadku gier planszowych. Mowa tutaj o wykonaniu poszczególnych elementów – jaka jest ich wielkość, z czego są wykonane i czy są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Szczególną uwagę należy zwrócić na wykonanie planszy do gry. Nie powinna być ona cienka i podatna na zdarcie. Lepiej, gdy jest solidna, grubsza niż papier i odporna na blaknięcie kolorów. Jeśli już jest wykonana z papieru to powinien być on pokryty specjalną powłoką wzmacniającą. Mniej wytrzymałe plansze do gier można zalaminować, ale to nie zawsze jest opłacalnym rozwiązaniem. Inne elementy gry nie powinny być przesadnie małe. Wówczas bowiem można je łatwo zgubić, co utrudnia grę.

Czy warto kupić dobrą grę planszową?

W gry planszowe warto inwestować, bo jest to rozrywka wymagająca interakcji międzyludzkich. Potrafi ona skutecznie uatrakcyjnić niejeden wieczór. Obecnie w dobie rozwoju internetu jest to naprawdę dobra odskocznia dla szarych komórek. Wybór gier planszowych na rynku jest naprawdę ogromny. Do wyboru jest wiele rodzajów planszówek o różnorodnej tematyce. Każdy więc powinien znaleźć tytuł odpowiedni dla siebie.

Grać w planszówki można w gronie rodziny lub znajomych. To świetny sposób na spędzenie wspólnego czasu. Gry planszowe rozwijają umiejętność logicznego myślenia i wymagają na ogół posiadania zmysłu współzawodnictwa. Kształtują się wówczas umiejętności myślenia kilka kroków do przodu czy planowania strategii. Planszówki rozwijają wyobraźnię i pobudzają kreatywność. Nic więc dziwnego, że po latach zapomnienia znowu powracają do łask.

Postawić można na tytuł stricte imprezowy lub strategiczny, RPG. Wszystko zależy od osobistych preferencji, ilości graczy czy okazji. W domu warto mieć kilka różnych planszówek, aby móc regularnie zagrać w coś ciekawego. Czasem dobrze jest wyłączyć komputer i telewizor, aby odpocząć w gronie znajomych czy przyjaciół przy dobrej grze planszowej.

Popularni producenci gier planszowych dla dorosłych

Sklepy warte uwagi