Gry planszowe to popularny rodzaj gier towarzyskich, w przypadku których najczęściej wykorzystywana jest plansza. Klasyczne gry planszowe posiadają specjalne pola, na których w ciągu kilku partii umieszcza się czy przesuwa pionki w kolejności wcześniej ustalonej przez graczy. Pola miewają różne kształty, ale na ogół są sześciokątne i kwadratowe. Niektóre gry planszowe posiadają wiele odmian, wersji. Nowoczesne gry często są też osadzane fabularnie w określonej przestrzeni i czasie. Odchodzi się też niekiedy od plansz dzielonych na pola.

Ranking gier planszowych

 1. Dobble
  Dobble
  Sprawdź aktualną cenę

  Popularna gra towarzyska dla 2-8 osób, której rozgrywka zajmuje do 10 minut. Grać w nią można aż na pięć różnych sposobów. Najpopularniejsza jest jednak wersja, w której karty rozdaje się graczom poza jedną znajdującą się na środku stołu. Na sygnał należy położyć na niej kartę z ręki posiadająca taki sam symbol. Wygrywa osoba, której pierwszej uda się pozbyć wszystkich kart z ręki. Wbrew pozorom nie jest to proste, bo karty mają różne kolory, a symbole są często podobne do siebie. Gra sprzedawana jest w metalowym, okrągłym opakowaniu.
 2. Hasbro Taboo
  Hasbro Taboo
  Sprawdź aktualną cenę

  Popularna gra planszowa o charakterze towarzyskim przeznaczona dla 4-12 osób powyżej 13. roku życia. w rozgrywce biorą udział dwie drużyny, których celem jest zdobycie możliwie wysokiej liczby punktów. Gracz losuje kartę z kilkoma hasłami do przedstawienia oraz słowami, których użyć nie może. Jego zadaniem jest opisanie haseł w czasie odmierzanym przez klepsydrę. Jeśli mu się uda, zyskuje punkty. Wykorzystanie słów niedozwolonych jest sygnalizowane specjalną piszczałką wchodzącą w skład zestawu.
 3. Mattel Scrabble
  Mattel Scrabble
  Sprawdź aktualną cenę
  Gra słowna wymyślona w roku 1931 przez Alfreda Buttsa, która obecnie należy do najpopularniejszych gier planszowych  na świecie. Przeznaczona jest dla 2-4 osób w wieku powyżej 8 lat. Rozgrywka polega na losowaniu płytek z literami i układaniu z nich słów na specjalnej planszy. Całość przypomina klasyczną krzyżówkę. Każde słowo jest punktowane, a wygrywa ta osoba, która zdobędzie finalnie największą liczbę punktów.
 4. Hasbro Monopoly
  Hasbro Monopoly
  Sprawdź aktualną cenę
  Klasyczna gra planszowa o charakterze losowym przeznaczona dla 2-6 graczy, która polega na handlu nieruchomościami. Celem rozgrywki jest zdobycie maksymalnie wysokiej sumy pieniędzy oraz nieruchomości, a także doprowadzenie innych graczy do bankructwa. Standardowa partia zajmuje od 60 do 90 minut. Monopoly od momentu wynalezienia należy do najpopularniejszych gier planszowych na całym świecie. Obecnie zakupić ją można w wielu różnych wersjach.
 5. Trefl 5 sekund
  Trefl 5 sekund
  Sprawdź aktualną cenę
  Prosta i szybka gra dla całej rodziny. Przeznaczona jest dla 3-6 graczy w wieku powyżej 8 lat.  Każdy gracz losuje kartę i w określonej ilości czasu (tytułowe 5 sekund) odmierzanego przez klepsydrę musi odpowiedzieć na otrzymane pytanie. W czasie rozgrywki korzystać można z kart specjalnych np. „następny” czy „zmiana”. Udzielenie prawidłowej odpowiedzi oznacza przesunięcie pionka na planszy o jedno pole. Błędna odpowiedź to utrata kolejki i pozostawienie pionka w poprzednim miejscu. Wygrywa ten, kto najszybciej dotrze do mety.

Jaką grę planszową kupić?

Gry planszowe to wbrew powszechnemu przekonaniu nie tylko forma zabawy przeznaczona dla dzieci, ale i ciekawa propozycja na spędzanie wolnego czasu w przypadku osób dorosłych. Ich popularność nie maleje, a wręcz odwrotnie. Gry planszowe obecnie podzielić można na kilka podstawowych kategorii. Są to m.in. gry edukacyjne, towarzyskie, dla dzieci itd. Czym zatem należy sugerować się, wybierając grę planszową dla siebie?

 • Oznaczenie wiekowe – na każdej grze znajduje się oznaczenie odnośnie minimalnego wieku osoby, która w nią powinna grać. Warto na to zwracać uwagę przede wszystkim w przypadku dzieci. Dla nich niektóre gry są za trudne, ale mogą być i też być zbyt proste. Wówczas będą się nudzić i szybko stracą cierpliwość.
 • Losowość – to czynnik niezwykle istotny w przypadku dzieci, ale nie tylko. Gry losowe są łatwiejsze, bo nie wymagają dużo myślenia. Są pełne niespodzianek, ale mają swoich zagorzałych zwolenników.
 • Rodzaj i tematyka – wybór w tym zakresie jest bardzo spory. Współczesne gry planszowe osadzone są w różnym czasie i miejscach. W tym przypadku warto kierować się swoim gustem i preferencjami.
 • Liczba graczy – to liczba osób, która może w daną grę zagrać. Zdecydowana większość gier dostępnych na rynku przeznaczona jest na 2-5 osób. Jedynie gry towarzyskie dedykowane są większej ilości graczy. Do rzadkości należą propozycje przeznaczone dla dwóch czy tylko jednej osoby.
 • Czas rozgrywki – to parametr, który ma spore znaczenie. Przyjmuje się, że rozgrywki, w których biorą udział małe dzieci nie powinny trwać dłużej niż 20 minut, bo szybko się nudzą i tracą cierpliwość. W przypadku dorosłych czas nie jest już tak istotny.
 • Poziom trudności – gry bywają dość mocno zróżnicowane pod względem skomplikowania i stopnia trudności. Parametr ten jest ściśle związany z czasem rozgrywki oraz oznaczeniem wiekowym. Dla dzieci przeznaczone są z oczywistych względów gry łatwiejsze.

Czy warto kupić grę planszową?

Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę z tego, że w pierwsze gry planszowe grano już tysiące lat temu np. w starożytnym Egipcie. Obecnie po kilku latach zapomnienia przeżywają one prawdziwy renesans. Grać w nie mogą nie tylko dzieci, ale i osoby dorosłe. To doskonała forma spędzania wolnego czasu przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym, gdy dni są coraz krótsze i chłodniejsze. Nie można więc spędzać tyle czasu na dworze, co latem i wiosną. Dzięki grom planszowym siedzenie w czterech ścianach można urozmaicić.

Gry planszowe w przypadku dzieci rozbudzają kreatywność i zachęcają do samodzielnego myślenia. Dodatkowo sprzyjają spędzaniu czasu w gronie znajomych, przyjaciół i rodziny. Zdecydowana większość gier przeznaczona jest bowiem dla większej liczby graczy. Przy okazji gry planszowe stanowią również doskonały pretekst, aby chociaż na chwilę odejść od komputera, telewizora, tabletu  czy smartfona. Wówczas wzrok i kręgosłup mogą naprawdę odpocząć.

Popularni producenci gier planszowych

Sklepy z grami planszowymi warte uwagi