Motyka i haczka to podstawowe narzędzia ogrodnicze. Często te dwa określenia są stosowane zamiennie, bo oba sprzęty mają te same zastosowanie. Służą do przekopywania ziemi, spulchniania jej, kopczykowania roślin czy wyrywania chwastów. Są często produkowane ze stali odpornej na uszkodzenia mechaniczne, niekorzystne czynniki pogodowe czy korozję. Są to narzędzia kompaktowe, które nie zajmują zbyt wiele miejsca w schowku. Z powodzeniem wykorzystywać je można przez wiele lat.

Ranking motyk i haczek

Niejeden właściciel ogrodu czy działki zastanawia się na pewno, jaką motykę i haczkę kupić. W końcu są to podstawowe narzędzia ogrodnicze. Trudno jest sobie wyobrazić bez nich pielęgnację ogrodu i to niezależnie od jego wielkości. W wyborze odpowiednich produktów powinien nieco pomóc przygotowany przez nas ranking motyk i haczek, w którym wzięliśmy pod uwagę sprzęty cieszące się największym uznaniem wśród internautów.

 1. Motyka Fiskars Ergo

  Motyka Fiskars Ergo
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości motyka o ergonomicznej budowie, która gwarantuje zachowanie prawidłowej postawy ciała w czasie pracy. Posiada wygięty pod kątem 40 stopni trzonek, który skutecznie minimalizuje napięcie mięśni pleców oraz pozwala zachować naturalną pozycję ciała. Z kolei kąt nachylenia uchwytu 17 stopni naśladuje naturalny ruch ręki. Głowice są hartowane, co przekłada się na wytrzymałość narzędzia.

 2. Cellfast Motyka Ergo

  Cellfast Motyka Ergo
  Sprawdź aktualną cenę

  Funkcjonalna motyka idealna do kopania, pielenia oraz spulchniania gleby. Posiada wytrzymałą głowicę ze stali hartowanej, która z trzech stron jest naostrzona, co znacznie ułatwia pracę. Krótszy bok narzędzia przydaje się podczas sadzenia roślin. Z kolei górna część przeznaczona jest do rozbijania brył ziemi. Na uwagę zasługuje także lekki trzonek aluminiowy o znacznej wytrzymałości. System SAFETOUCH zapewnia pewny chwyt i dużą wygodę użytkowania.

 3. Motyka duńska Fiskars QuikFit

  Motyka duńska Fiskars QuikFit
  Sprawdź aktualną cenę

  Oryginalna duńska motyka renomowanej marki, która doskonale sprawdzi się w niejednym ogrodzie. Nie jest trudna w użyciu i nie zajmuje zbyt wiele miejsca w schowku. Pozwala na usuwanie chwastów, spulchnianie gleby jej rozbijanie itd. Posiada głowicę wykonaną z wysokiej jakości hartowanej stali borowej. Waży nieco ponad 20 dekagramów i jest niezwykle lekka.

 4. Haczka Pawłowski mała oprawiona

  Haczka Pawłowski mała oprawiona
  Sprawdź aktualną cenę

  Klasyczna haczka ogrodnicza oprawna ze stalową częścią roboczą i wytrzymałym trzonkiem drewnianym. Doskonale nadaje się do spulchniania ziemi czy usuwania chwastów. Zaostrzona krawędź sprawia, że praca motyką jest przyjemna i bezproblemowa. Drewniany trzonek dobrze leży w dłoni. Takie narzędzie świetnie sprawdzi się z pewnością w każdym ogrodzie i to niezależnie od jego wielkości.

 5. Gardena ClassicLine – motyczka z trzonkiem FSC

  Gardena ClassicLine - motyczka z trzonkiem FSC
  Sprawdź aktualną cenę

  Praktyczna motyczka z trzonkiem drewnianym. Idealnie nadaje się do pielenia, napowietrzania, spulchniania czy napowietrzania gleby. Posiada dwa zęby i formę prostokąta. Nadaje się do pracy w gęstych rzędach. Jest w całości wykonana z wysokiej klasy stali. Jej trzonek jest drewniany – wykorzystane w tym przypadku drewno ma certyfikat FSC. Pozyskiwane jest więc tylko z ekologicznych gospodarstw leśnych.

Jaką motykę i haczkę kupić?

Motyka i haczka to podstawowe narzędzia ogrodnicze. Trudno wyobrazić sobie działkę czy ogród bez tego typu sprzętu niezbędnego do pielenia czy spulchniania ziemi. Na jakie narzędzia w tym przypadku się zdecydować? Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie motyki i haczki?

 • Rodzaj – wyróżnia się dwa typy narzędzi. Motyki klasyczne mają ostrze zlokalizowane na długim trzonku. Są wykorzystywane do obróbki dużych przestrzeni, spulchniania, usuwania chwastów. Motyki ogrodnicze są nieco mniejsze. Sprawdzają się więc na mniejszych powierzchniach np. w przydomowych ogródkach czy na rabatach kwiatowych. Nie nadają się do pracy przy dużych uprawach rolnych.
 • Głowica – najlepiej sprawdzają się głowice stalowe. Głowice małe i wąskie są idealne do małych ogródków. Służą raczej do spulchniania gleby i jej rozdrabniania. Maja na ogół lekki i krótki trzonek. Głowice duńskie produkowane są ze stali hartowanej. Ich ostrze pozwala na spulchnianie gleby oraz usuwanie chwastów czy mchów z wąskich szczelin. Głowice sercowe są najlepszym rozwiązaniem w przypadku prac, które wymagają precyzji. Służą też do przewietrzania gleby. Mają ostre ostrze, które skutecznie usuwa chwasty i ucina niewielkie korzenia. Takie motki często są sprzedawane w wersji dwustronnej z kultywatorem. Głowice z widełkami wspomagają natomiast proces napowietrzania ziemi. Nie są odpowiednie do rozbijania dużych grud.
 • Trzonek – od materiału, z którego wykonany jest trzonek, w dużej mierze zależy wygoda użytkowania narzędzia. Najpopularniejszym rozwiązaniem są wciąż trzonki drewniane. Narzędzia z trzonkiem z wysokiej jakości drewna, gdy się o nie dba i regularnie impregnuje, mogą być wykorzystywane przez wiele lat. Takie motyki czy haczki są zazwyczaj dość lekkie i wygodne w użytkowaniu. Trzonki aluminiowe stosowane są w nowoczesnych motykach. Wyróżniają się dużą wytrzymałością na nacisk, ale są jednocześnie lekkie. Ponadto trzonki z aluminium często są wyposażone dodatkowo w miękki i wyprofilowany uchwyt. Są tym samym bardzo wygodne w użytkowaniu. Niektóre modele mają otwór, który pozwala na ich zawieszenie np. w schowku. Na końcu warto wspomnieć o specjalnie profilowanych trzonkach stalowych. Są one lekkie i bardzo wytrzymałe. Stal jest materiałem niezwykle odpornym na odkształcenia czy zarysowania.

Czy warto kupić motykę i haczkę?

Motyki i haczki to narzędzia w ogrodzie bardzo przydatne. Przy ich pomocy wykonać można wiele prac, których nie da się wykonać przy udziale innego typu akcesoriów. Motyki przede wszystkim są wykorzystywane do usuwania chwastów różnego rodzaju. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się modele z długimi trzonkami. Czasem dobrym rozwiązaniem są motyki z trzonkami krótkimi. Motyki i haczki są też używane do spulchniania gleby. Tutaj najlepiej zdecydować się na narzędzie ostro zakończone z dość długim trzonkiem.

Narzędzia tego typu są też niejednokrotnie wykorzystywane podczas wykopków. Tutaj należy sięgnąć po sprzęt z trzema zębami. Klasyczna motyka z ostrym ostrzem raczej się nie sprawdzi. Poza tym motyki i haczki służą do tworzenia w ogrodzie niewielkich dołków, w które sadzone są rośliny. Są to narzędzia proste w obsłudze, niedrogie i bardzo funkcjonalne. Do wyboru są modele z trzonkiem stalowym, aluminiowym czy drewnianym. Wszystkie sprawdzają się na co dzień bardzo dobrze.

Popularni producenci motyk i haczek

Sklepy warte uwagi

Podsumowanie rankingu motyk i haczek

Motyki i haczki to jedne z podstawowych narzędzi ogrodowych. Nadają się doskonale do spulchniania gleby, jej przekopywania czy usuwania chwastów. Trudno jest sobie wyobrazić ogrodnika – amatora lub profesjonalistę właśnie bez motyki czy haczki. Na jaki sprzęt warto w tym przypadku się zdecydować? W wyborze nieco powinien pomóc przygotowany przez nas kompleksowy ranking motyk i haczek. Uwzględniliśmy w nim narzędzia renomowanych marek, które cieszą się zdecydowanie największym uznaniem ze strony internautów.