Szpadel to ręczne narzędzie służące do kopania w glebie. To rodzaj łopaty. Początkowo produkowany był z drewna. Dopiero z czasem pojawiły się szpadle metalowe, co znacznie zwiększyło wydajność pracy. Szpadel to obok wideł najpopularniejsze narzędzie wykorzystywane do rozkruszania grud ziemi i jej spulchniania. Wykorzystywane jest powszechnie w ogrodnictwie czy rolnictwie. Typowy szpadel to szeroka i płaska płaszczyzna z ostrym ostrzem – prostym lub zagiętym. Stylisko ma kształt litery T.

Najlepsze szpadle – ranking

Z pewnością niejeden ogrodnik lub rolnik zastanawia się, jaki szpadel kupić? Nie ma bowiem chyba lepszego narzędzia ręcznego służącego do kopania czy rozluźniania ziemi. Szpadel znaleźć można na wyposażeniu większości gospodarstw domowych, oczywiście tych z ogrodem. W wyborze odpowiedniego modelu powinien nieco pomóc przygotowany przez nas kompleksowy ranking szpadli. Zapraszamy do zapoznania się z nim poniżej.

 1. Szpadel Gardena NatureLine – prosty z trzonkiem FSC

  Szpadel Gardena NatureLine - prosty z trzonkiem FSC
  Sprawdź aktualną cenę

  Klasyczny szpadel prosty w trzonkiem, który sprawdzi się doskonale w niejednym ogrodzie. Jest to narzędzie bardzo solidne, które świetnie nadaje się do kopania, przesypywania czy rozluźniania ziemi. Posiada ergonomicznie wyprofilowany trzonek z wytrzymałego drewna jesionowego z certyfikatem FSC. Wieńczy go uchwyt w kształcie litery D. Szpadel doskonale leży w dłoni. Ma ostre ostrze wykonane z wysokiej klasy stali hartowanej.

 2. Fiskars Ergonomic 1025376

  Fiskars Ergonomic 1025376
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości szpadel ogrodowy o ergonomicznej budowie zapewniającej wysoki komfort pracy. Posiada wygięty pod kątem trzonek, który skutecznie minimalizuje napięcie mięśni pleców i pozwala na zachowanie naturalnej postawy ciała. Kąt nachylenia uchwytu na poziomie 17 stopni skutecznie naśladuje naturalny ruch dłoni. Głowice są hartowane i bardzo wytrzymałe – wykonane ze stali.

 3. Szpadel Cellfast Prosty (C40-001)

  Szpadel Cellfast Prosty (C40-001)
  Sprawdź aktualną cenę

  Bardzo funkcjonalny szpadel prosty, który doskonale nadaje się do pracy w twardej glebie. Pozwala na szybkie kopanie, sadzenie czy przekopywanie ziemi. Ergonomiczny kształt uchwytu zapewnia wygodne i pewne trzymanie. Nowoczesny system SAFETOUCH zapewnia wysoki komfort użytkowania szpadla i chroni przed ewentualnymi uszkodzeniami. Głowica jest wyposażona w trwałą, metalową podstawkę na stopy.

 4. Fiskars Solid Szpadel Prosty 131403

  Fiskars Solid Szpadel Prosty 131403
  Sprawdź aktualną cenę

  Efektowny wizualnie szpadel prosty o dużej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne. To narzędzie ręczne uniwersalne z głowicą z hartowanej stali i wygodną rączką z tworzywa w kształcie litery D. Doskonale nadaje się do sadzenia, kopania czy przekopywania gleby. Na uwagę zasługuje blat szpadla z podporą zapewniającą bardziej efektywną pracę. Kąt nachylenia trzonka to w tym przypadku 26 stopni.

 5. Szpadel Verto Ostry Metalowy Trzonek Plastikowy Uchwyt

  Szpadel Verto Ostry Metalowy Trzonek Plastikowy Uchwyt
  Sprawdź aktualną cenę

  Praktyczny szpadel prosty przeznaczony do różnego rodzaju prac budowlanych i ogrodowych. Posiada głowicę wykonaną z wytrzymałej stali hartowanej – zakończona jest ona prosto. Z kolei trzonek wykonany jest z profilowanej rury stalowej i pokryty specjalnym tworzywem zapewniającym lepszy chwyt. Na uwagę zasługuje na pewno ergonomiczny przekrój trzonka i stabilna rękojeść z tworzywa sztucznego.

Jaki szpadel kupić?

Szpadel to narzędzie ręczne ogrodnicze, które przydaje się w wielu sytuacjach. Jest to dość specyficzny rodzaj łopaty. Po jaki produkt warto w tym przypadku sięgnąć? Co trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie szpadla?

 • Rodzaj – warto wiedzieć, że wyróżnia się kilka rodzajów szpadli. Szpadle ostre wykorzystywane są do usuwania kępek traw czy cięcia korzenia. Są zazwyczaj dobrze wyważone i wyposażone w rączkę w kształcie litery D. Szpadle proste mają sztych ścięty pod kątem prostym. Są dobrym rozwiązaniem w przypadku przekopywania czy sadzenia. Radzą sobie także z usuwaniem trawy. Nie nadają się natomiast do usuwania korzeni. Mają rączkę w kształcie litery D. Szpadle szkółkarskie są najbardziej uniwersalne. Są idealne zarówno do przesadzania, jak i kopania czy usuwania korzeni.
 • Sztych – to najważniejszy element szpadla. Jego zakończenie bywa płaskie, spiczaste lub lekko zaostrzone. Warto więc zastanowić się, do czego narzędzie ma służyć. Najwygodniejsze są szpadle szpiczaste, bo radzą sobie z darnią czy zbitą glebą. Jednak do kopania dołu lepiej wybrać model prosty.
 • Wykonanie – znaczenie ma nie tylko trzonek, ale i sztych szpadka. Do kopania najlepiej nadają się narzędzia z trzonkiem aluminiowym lub wykonanym z włókna szklanego. Są to bowiem tworzywa lekkie, a więc pozwalają na długą pracę w ogrodzie. Jednak do przesadzania roślin lepiej wybrać szpadel z trzonkiem metalowym lub drewnianym. Sztych z kolei powinien być wykonany ze stali hartowanej odpornej na uszkodzenia mechaniczne czy korozję.
 • Uchwyt – najlepsze szpadle ułatwiają pracę w ogrodzie i są komfortowe w użytkowaniu. Uchwyt ma większe znaczenie niż się wielu osobom wydaje. Dobrze sprawdzają się modele zakończone trzonkiem w kształcie litery D. Pozwalają bowiem na precyzyjną pracę. Jednak to uchwyt w kształcie litery T umożliwia wykorzystywanie znacznie większej siły.
 • Waga – efektywność pracy zależy od narzędzia. Znaczenie ma nie tylko jakość jego wykonania, ale i wyważenie czy waga. Szpadel powinien być na tyle lekki, aby każdy był w stanie się nim posługiwać. Warto postawić na model dobrze wyważony, który nie będzie powodować przeciążenia w jedną stronę. Standardowe narzędzia ważą około pół kilograma.
 • Oprawienie – to wszelkie nity i łączenia. Warto zdecydować się na model z dodatkowymi wzmocnieniami, a więc z podwójnym oprawieniem.

Czy warto kupić szpadel?

Szpadel to niewątpliwie jedno z bardziej uniwersalnych narzędzi ogrodowych. Pozwala m.in. na przekopywanie grządek czy spulchnianie ziemi. Przy wyborze szpadla należy wziąć pod uwagę jego wielkość i kształt. Modele do kopania mają dość wąską i ostrą łyżkę. Z kolei te do przenoszenia ziemi są szersze i bardziej wklęsłe w środkowej części. Do przekopywania rabatek najlepszym wyborem są narzędzia duże i twarde z długim trzonkiem. Do rozrywania chwastów najlepiej nadają się modele z brzegiem ząbkowanym.

Nie da się ukryć, że praca przy użyciu szpadla bywa czasochłonna i dość wyczerpująca. Jeśli ma przebiegać efektywnie i przy niewielkim wysiłku fizycznym, warto postawić na odpowiedni model. Powinien być on dopasowany do indywidualnych potrzeb oraz możliwości. Komfort pracy zależy od takich elementów jak rodzaj uchwyty, wysokość trzonka, ciężar narzędzia czy kształt sztychu. Dobrze zaprojektowane narzędzie nie powoduje dużego dyskomfortu w czasie pracy w ogrodzie lub na działce.

Popularni producenci szpadli

Podsumowanie rankingu szpadli

Szpadel to rodzaj łopaty. Jest to narzędzie wykorzystywane do wykonywania wielu prac w ogrodzie czy na działce. Warto w tym przypadku zainwestować w model wysokiej jakości, który posłuży przez wiele lat. Dlatego też postanowiliśmy przygotować kompletny ranking szpadli, aby nieco ułatwić podejmowanie decyzji zakupowych. Uwzględniliśmy w nim narzędzia renomowanych marek, które cieszą się dużym uznaniem wśród internautów. Są to szpadle, które z pewnością sprawdzą się w każdym gospodarstwie domowym.