Gryzak dla dzieci i niemowląt to produkt przydatny, gdy maluch zaczyna ząbkować. Może się więc znaleźć w przygotowywanej dla dziecka wyprawce. Zadaniem gryzaka jest złagodzenie dyskomfortu, który powstaje w czasie ząbkowania. Gryzaki są często o wiele lepszym rozwiązaniem niż syrop lub żel przeciwbólowy. Pełnią bowiem funkcję nie tylko przeciwbólową, ale za sprawą swoich kształtów i kolorów pomagają maluchowi uczyć się nowych rzeczy.

Ranking gryzaków dla dzieci i niemowląt

 1. Gryzak dla dzieci i niemowląt Vulli Żyrafa Sophie Zestaw So’Pure

  Gryzak dla dzieci i niemowląt Vulli Żyrafa Sophie Zestaw So'Pure
  Sprawdź aktualną cenę

  Zabawka, która stymuluje wszystkie zmysły małego dziecka. Przyciąga wzrok malucha za sprawą ciekawej kolorystyki. Umieszczona w żyrafie piszczałka stymuluje z kolei jego słuch. Produkt ten wykonany jest w 100% z naturalnej gumy i pokryty farbą spożywczą. Zabawkę można gryźć tak jak smoczek od butelki. To świetny sposób na ukojenie bólu dziąseł w czasie ząbkowania. Żyrafa jest przyjemna w dotyku. To zabawka lekka i atrakcyjna już dla małych dzieci.

 2. Gryzak Mombella Uspokajający Mushroom

  Gryzak Mombella Uspokajający Mushroom
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości gryzak, który swoim kształtem imituje matczyną pierś. Zapewnia przy okazji maluchowi wiele sposobów na zabawę. Skutecznie łagodzi ból w czasie ząbkowania i działa na dziecko uspokajająco. Wykorzystywać można go w zmywarce, zamrażarce czy kuchence mikrofalowej. Gryzak jest atrakcyjny wizualnie, elastyczny i miękki. Jest to produkt bezpieczny dla dzieci, pozbawiony BPA i ftalanów.

 3. Canpol Babies Gryzak Wodny dla Niemowląt Ster

  Canpol Babies Gryzak Wodny dla Niemowląt Ster
  Sprawdź aktualną cenę

  Efektowny wizualnie trójkolorowy gryzak wodny w formie steru przeznaczony dla najmłodszych dzieci. Utrzymany jest w kolorystyce niebiesko-zielono-pomarańczowej. Przynosi ulgę dziąsłom maluszka w czasie ząbkowania. Produkt jest kolorowy, wykonany z nietoksycznego i miękkiego tworzywa sztucznego, które wypełnione zostało wodą. Dziecko nie ma problemu z jego chwyceniem. Przed podaniem gryzak warto schłodzić w lodówce.

 4. Gryzak dla dzieci i niemowląt Mombella Dancing Elephant

  Gryzak dla dzieci i niemowląt Mombella Dancing Elephant
  Sprawdź aktualną cenę

  Gryzak o fantazyjnym kształcie, który przynosi ulgę obolałym dziąsłom w czasie ząbkowania. To produkt miękki i elastyczny, wykonany z gumy termoplastycznej i tworzywa sztucznego o zróżnicowanej twardości. Można go schładzać w lodówce – pozostaje zimny przez długi czas. Końcówka gryzaka posiada specjalne wypustki i delikatnie masuje dziąsełka dziecka. Maluch nie ma problemu z chwyceniem zabawki. Ma ona formę słonika i pastelową kolorystykę.

 5. Gryzak Canpol Babies Gryzak Wodny 0m+ Owocki Malina

  Gryzak Canpol Babies Gryzak Wodny 0m+ Owocki Malina
  Sprawdź aktualną cenę

  Oryginalny, dwukolorowy gryzak, który przynosi ulgę obolałym w czasie ząbkowania dziąsłom dziecka. Wykonany jest w całości z miękkiego, nietoksycznego, transparentnego tworzywa sztucznego. Wypełniony jest wodą destylowaną zabarwioną wcześniej specjalnymi barwnikami spożywczymi. Produkt jest łatwy do chwycenia i utrzymania w niedużych rączkach. Przed podaniem maluchowi, gryzak należy schłodzić w lodówce. Produkt nie nadaje się do zamrażania i gotowania. Ma ciekawy kształt maliny.

Jaki gryzaków dla niemowlaka kupić?

Gryzak to nieodłączny element niejednej wyprawki. To zabawka, która przychodzi z pomocą podczas ząbkowania, gdy malucha bolą dziąsła. Jaki gryzak warto kupić? Czym należy się w tym przypadku kierować?

 • Rodzaj – generalnie wyróżnia się gryzaki miękkie i twarde. W przypadku gryzaków miękkich dużą popularnością cieszą się silikonowe smoczki-gryzaki. Posiadają one często specjalne wypustki. Innym rozwiązaniem są gryzaki z żelowym lub wodnym płynem. Można je chłodzić w lodówce, a potem podawać dziecku. Rośnie popularność gryzaków z naturalnego kauczuku, które są estetyczne i mają smak, za  którym dzieci przepadają. Kauczuk to materiał antybakteryjny. Czasami funkcję gryzaków pełnią też zabawki z tkaniny. Jeśli mowa o gryzakach twardych to są to głównie gryzaki drewniane wykonane z drewna klonowego lub jesionowego. Nie pokrywa się ich farbami i lakierami.
 • Uchwyt – gryzak powinien dobrze leżeć w dłoni małego dziecka. Nowoczesne modele często zamocowane są na krążkach tak jak smoczki.
 • Bezpieczeństwo – produkt powinien być oczywiście bezpieczny dla dziecka. Gryzak musi więc posiadać niezbędne atesty np. Instytutu Matki i Dziecka. Nie może zawierać substancji toksycznych. Jeśli wykonany jest z silikonu, musi być to hipoalergiczny silikon spożywczy. Oprócz tego gryzak powinien być dla malucha bezpieczny także pod względem kształtu. Nie może mieć ostrych krawędzi. Trzeba go ponadto regularnie czyścić, w końcu dziecko często wkłada go do buzi.
 • Design – gryzak powinien podobać się maluchowi, aby ten często po niego sięgał. Dzieci przepadają za modelami kolorowymi. Dobrze, gdy gryzak zamocować można przy wózku jako klamrę. Wówczas jest zawsze pod ręką.
 • Wyposażenie dodatkowe – często gryzaki posiadają wypustki silikonowe, które pełnią funkcję masażera. Mile widziane są też dodatki sensoryczne, najlepiej odpinane czy zawieszki. Dzięki tym ostatnim gryzak bez obaw zabrać można na spacer, wieszając go na wózku.

Czy warto kupić gryzak dla dziecka?

U każdego dziecka w końcu przychodzi ząbkowanie, a więc pojawianie się pierwszych zębów mlecznych. Na ogół proces ten rozpoczyna się jeszcze przed pierwszymi urodzinami malucha. Ząbkowanie może wyglądać różnie. Kiedy zęby przebijają się przez delikatne dziąsła, dziecko odczuwa ból. Jego dziąsła są swędzące i zaczerwienione. Maluch jest niespokojny i dużo płacze, a przy tym się ślini. Może nawet gorączkować. Właśnie w tym przypadku z pomocą przychodzi gryzak. Jest to przedmiot, który dziecko może wziąć do ust, żuć i masować w ten sposób swoje obolałe dziąsła.

Już samo gryzienie gryzaka działa na dziecko uspokajająco. Niemowlak w tym czasie ćwiczy swoje mięśnie twarzy i uczy się chwytać przedmioty dłońmi. Gryzak musi być jednak produktem odpowiednim dla niego. Powinna być to zabawka atestowana, wykonana z bezpiecznych dla dzieci materiałów. Na szczęście oferowane obecnie na rynku gryzaki spełniają wszystkie wymogi bezpieczeństwa.

Dużą popularnością cieszą się np. gryzaki wodne i żelowe, które można włożyć do lodówki i nieco schłodzić przed podaniem maluchowi. W ten sposób można jeszcze skuteczniej zniwelować ból jego dziąseł.

Popularni producenci gryzaków

Sklepy warte uwagi