Kompostownik to nic innego jak pojemnik, w którym odbywają się procesy rozkładu substancji organicznych oraz przekształcanie ich w kompost. Kompost jest naturalnym, cennym nawozem organicznym, który powstaje na skutek tlenowego rozkładu biomasy. Istotną rolę w procesie kompostowania odgrywają bakterie, pleśnie, termofilne promieniowce i pierścienice – dżdżownice. Kompost użyźnia glebę i przyspiesza proces wzrostu roślin. Pełni rolę stymulującą.

Ranking kompostowników

  1. Kompostownik Keter Deco Composter Brązowy 340L Brązowy

    Kompostownik Keter Deco Composter Brązowy 340L Brązowy
    Sprawdź aktualną cenę

    Funkcjonalny kompostownik z podstawą odpowiedni dla osób, dla których ekologia jest bardzo istotna. Produkt jest łatwy w montażu. Nie sprawia większych problemów w obsłudze. Pokrywa posiada wytrzymałe i szczelne zamknięcie. Tym samym z kompostownika nie wydostają się nieprzyjemne zapachy. Produkt wykonany jest z wytrzymałych materiałów. Cechuje się znaczną żywotnością.

  2. Prosperplast Kompostownik COMPOGREEN 800l czarny IKSM800C segmentowy (PP-19542)

    Prosperplast Kompostownik COMPOGREEN 800l czarny IKSM800C segmentowy (PP-19542)
    Sprawdź aktualną cenę

    Nowoczesny kompostownik segmentowy o pojemności 800 litrów. W jego skład wchodzą dwa moduły równej wielkości. Odpady są magazynowane w bardzo estetyczny sposób. Do środka kompostownika zwierzęta nie mają dostępu. Gotowy już kompost można wyciągać za pomocą otworu rewizyjnego, który jest zamykany na zasuwaną klapę. Ścianki posiadają ażurową konstrukcję. Tym samym gwarantują one przepływ powietrza i dostęp do wody. Kolejnym atutem kompostownika jest rączka blokująca klapę górną.

  3. Kompostownik Ekobat Ecosmart-420 5907799071615

    Kompostownik Ekobat Ecosmart-420 5907799071615
    Sprawdź aktualną cenę

    Wysokiej jakości kompostownik, który pozwala na skuteczne zagospodarowanie odpadów biodegradowalnych z domu, działki czy ogrodu. Wyróżnia się lekką, ale jednocześnie solidną konstrukcją. Sprawdza się użytkowany przez wiele lat. Posiada otwory wentylacyjne, które zapewniają przepływ świeżego powietrza. Jednocześnie do środka masy kompostowej dostaje się woda opadowa. Zapewnia to odpowiednie warunki kompostowania. Całość wykonana jest z wytrzymałego polipropylenu.

  4. Kompostownik Keter E-Composter 470 L Z Podstawą

    Kompostownik Keter E-Composter 470 L Z Podstawą
    Sprawdź aktualną cenę

    Wysokiej klasy kompostownik z podstawą o pojemności całkowitej 470 litrów. Pozwala na szybkie i skuteczne przekształcenie odpadów domowych i ogrodowych w cenny nawóz. Jest to rozwiązanie bardzo ekologiczne. Kompostownik posiada nowoczesny system łączenia ścianek i wytrzymałą, stabilną konstrukcję. Wykonany jest z materiałów pochodzących z recyklingu, które nadają się do powtórnego wykorzystania. Na produkt udzielana jest dwuletnia gwarancja producenta.

  5. Miracle gro Kompostownik obrotowy 70l

    Miracle gro Kompostownik obrotowy 70l
    Sprawdź aktualną cenę

    Niewielkich rozmiarów kompostownik obrotowy. W tym przypadku odpady mieszają się ze sobą, tworząc w ten sposób kompost wysokiej jakości. W razie potrzeby pojemnik można jednak zablokować i unieruchomić. Produkt jest szybki i bezproblemowy w montażu. Posiada otwory wentylacyjne przyspieszające proces kompostowania. Sprawdza się niezależnie od pory roku. Jest odporny na wilgoć czy niskie i wysokie temperatury. Nie gnije i nie koroduje. Kompostownik wykonany jest w całości z wytrzymałego polipropylenu. Jego pojemność to 70 litrów.

Jaki kompostownik kupić?

Kompostownik pozwala ograniczyć stosowanie w ogrodzie czy na działce chemii. Rozwiązuje przy okazji problem zagospodarowania resztek roślinnych – korzeni, gałązek, resztek kwiatów, liści. Są to elementy, które można ponownie wykorzystać w  formie nawozu. Jaki zatem kompostownik warto kupić? Na co zwrócić w tym przypadku uwagę?

  • Rodzaj – wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje kompostowników. Modele otwarte nie mają pokrywy i na ogół wykonane są z drewna. Przypominają skrzynię bez dnia. Wykonać je więc można nawet samodzielnie. Są to produkty trwałe i niezbyt drogie. Do środka dostaje się jednak niekontrolowana ilość wody, co może prowadzić do wymywania cennych składników pokarmowych i opóźnić proces kompostowania. Kompostowniki zamknięte mają pokrywę z otworem. To przez niego do środka dostaję się odpowiednia ilość tlenu oraz wody. Często kompostowniki zamknięte mają jeszcze szczeliny po bokach. Wykonane są najczęściej z tworzywa sztucznego. Czasem nazywane są kompostownikami termicznymi. Poza tym wyróżnia się kompostowniki rotacyjne, które mają postać obracającej się beczki. Dzięki temu składniki są dobrze wymieszane i napowietrzone. Tym samym proces rozkładu przebiega znacznie szybciej.
  • Materiał wykonania – kompostowniki z palet są proste pod względem budowy. Można je wykonać nawet samodzielnie. Prezentują się dość estetycznie, ale bywają nietrwałe. Kompostowniki drewniane także wyróżniają się wysoką estetyką wykonania. Są trwalsze niż produkty z palet. Kompostowniki plastikowe cieszą się dużą popularnością z uwagi na wytrzymałość i trwałość. Są doskonałym rozwiązaniem nawet w przypadku małych ogrodów i działek. Muszą jednak posiadać szczeliny do odprowadzania nadmiaru wilgoci czy tlenu. Kompostowniki z siatki są bardzo tanie, ale do ich środka wpada woda. Poza tym czasem stosuje się kompostowniki murowane z cegły lub betonu.
  • Rozmiar –  generalnie wymiary kompostownika nie powinny być większe niż 1,5 m wysokości oraz 1,5 m szerokości. W dużych ogrodach sprawdzają się kompostowniki modułowe. Ich łączna pojemność wynosić może nawet 1200 litrów. Są odpowiednie do sadów.

Czy warto kupić kompostownik?

Kompostownik to doskonałe rozwiązanie nie tylko dla posiadaczy dużych sadów, ale i ogrodów czy domów. Pozwala bowiem na pozbycie się problemu odpadów, a przy okazji umożliwia przygotowanie wartościowego nawozu pozbawionego chemii.

Kompostowniki w Polsce jeszcze nie są tak popularne, jak np. w Szwecji, ale wiedza na ich temat jest coraz większa. Są doskonałym rozwiązaniem dla osób, dla których dobro środowiska naturalnego ma duże znaczenie. Wbrew obiegowej opinii z takiego kompostownika wcale nie musi wydostawać się nieprzyjemny zapach. Wystarczy zainwestować w odpowiedni produkt.

Produkowany w kompostowniku nawóz doskonale nadaje się do nawożenia roślin domowych, ogrodowych i balkonowych. Sprawia, że rosną one szybciej, a także są zdrowsze i o wiele silniejsze. Przygotowanie kompostu jest przy tym bardzo tanie i nie wymaga dużego nakładu pracy.

Popularni producenci kompostowników

Sklepy warte uwagi