Kominek elektryczny to urządzenie, które na pierwszy rzut oka przypomina zwykły kominek. Nie ma jednak w nim drewna, ognia czy popiołu. Zasilany jest bowiem elektrycznie i nie wymaga zastosowania dodatkowej wentylacji. Kominek elektryczny stanowi doskonałe rozwiązanie do domów, mieszkań i apartamentów. Nie wytwarza on ognia, ale daje jego iluzję, bardzo zresztą przekonującą. W kominku elektrycznym wyświetla się obraz płonącego drewna, niekiedy w formie przestrzennej. Można postawić także  na model z syntezatorem dźwięku, imitującym odgłos palącego się drewna.

Najlepsze kominki elektryczne – ranking

 1. Kominek Aflamo Elektryczny Led Ścienny Majestic 36″

  Kominek Aflamo Elektryczny Led Ścienny Majestic 36
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesny kominek elektryczny, na który udzielana jest 36-miesięczna gwarancja producenta. Model ten wyróżnia się szklanym, płaskim panelem w kolorze czarnym. Wykorzystuje do działania energooszczędną technologię ledową. Daje trzy efekty płomienia – kominka na drewno (pomarańczowy), kominka na gaz (niebieski) oraz biokominka (pomarańczowo-niebieski). Oferuje 4 poziomy jasności płomienia do wyboru oraz trzy typy paleniska – kamienie, kryształki i polana.

 2. Kominek elektryczny Dimplex Milano Cabrera orzech

  Kominek elektryczny Dimplex Milano Cabrera orzech
  Sprawdź aktualną cenę

  Kominek elektryczny o klasycznej formie z obudową fornirowaną drewnem w kolorze orzechowym. Sprawdza się doskonale ustawiony w narożniku salonu lub innego pomieszczenia. Posiada termowentylator, pilot zdalnego sterowania oraz termostat. Daje efekt płomieni niezależnie do trybu nagrzania. Produkt nie wymaga podłączenia do komina czy zastosowania specjalnego systemu wentylacji. Postawić można na niego nawet w mieszkaniu w bloku.

 3. Emultimax Kominek elektryczny IRIS z wkładem Dimplex 25″

  Emultimax Kominek elektryczny IRIS z wkładem Dimplex 25
  Sprawdź aktualną cenę

  Niezwykle dekoracyjny kominek elektryczny utrzymany w klasycznej stylistyce. Posiada obudowę pokrytą fornirem z drewna orzechowego pokrytą delikatną rzeźbą. Model ten sprawdza się zarówno w domach, jak i mieszkaniach. Wyróżnia się niewielkimi wymiarami i uniwersalnością. Wyposażony jest w bezpieczne dla dzieci palenisko. Na uwagę zasługuje sporych rozmiarów, 25-calowy wkład wykorzystujący innowacyjną technologię Optiflame.

 4. Kominek elektryczny Dimplex Toluca ECO LED

  Kominek elektryczny Dimplex Toluca ECO LED
  Sprawdź aktualną cenę

  Funkcjonalny kominek elektryczny, który sprawdza się doskonale w przypadku różnorodnych aranżacji wnętrz. To produkt łatwy w obsłudze, który nie brudzi pomieszczeń i nie wymaga czyszczenia. Nie wydziela spalin i nie parzy. Jest więc bezpieczny nawet dla małych dzieci. Kominek elektryczny jest produktem tanim w eksploatacji. W tym przypadku koszt użytkowania efektu świetlnego wynosi od 1 do 3 groszy za godzinę pracy. Model ten oferuje cztery rodzaje efektów.

 5. Kominek Dimplex Synergy elektryczny DIM-00306

  Kominek Dimplex Synergy elektryczny DIM-00306
  Sprawdź aktualną cenę

  Efektowny, panoramiczny wkład kominkowy do zabudowy w ścianie. Posiada palenisko ze szklanymi otoczakami oraz efekt płomienia Optiflame LED. Produkt wyróżnia się nowoczesnym designem i pasuje do różnego rodzaju aranżacji. Wyposażony jest w termowentylator, pilot zdalnego sterowania oraz funkcjonalny przełącznik mocy grzewczej. Koszt pracy to około 2 groszy za godzinę. Produkt daje niepowtarzalny efekt świetlny.

Jaki kominek elektryczny kupić?

Jeszcze kilka lat temu kominki elektryczne uważano za nieco kiczowate. Obecnie ich popularność rośnie, gdyż wiadomo, że klasyczne kominki niestety potęgują smog i bywają szkodliwe dla otoczenia. Czym jednak sugerować się przy zakupie takiego kominka elektrycznego?

 • Rodzaj – kominki elektryczne do zabudowy mają na ogół formę prostokątnego wkładu bez ramy lub z ramą. Wkłady bez ramy zabudowywane są we wnęce w ścianie, te z ramą z kolei można po prostu zawiesić na ścianie. Są one nazywane niekiedy modelami 2w1. Kominki elektryczne wolnostojące stawia się na podłodze. Mogą mieć one różne formy. Często są bogato zdobione i imitują standardowe kominki. Poza tym wyróżnia się kominki elektryczne narożne czy kominki wbudowywane w szafkę pod telewizor.
 • Zużycie energii elektrycznej – nowoczesne kominki elektryczne są urządzeniami raczej energooszczędnymi. Miesięczny koszt ich eksploatacji nie przekracza 10 złotych. Generalnie kominki dekoracyjne pobiegają mniej prądu niż kominki grzewcze.
 • Funkcjonalność – kominki elektryczne mogą pełnić tylko funkcję dekoracyjną bądź jednocześnie funkcję dekoracyjną i grzewczą. Te drugie wyposażone są dodatkowo w termowentylatory oraz grzałki służące do rozprowadzania ciepła. W większości przypadku funkcję grzewczą można wyłączyć, pozostawiając tylko efekt świetlny. Jest to rozwiązanie idealne na lato. Dobrze jest też sprawdzić, jaka powierzchnia ma być ogrzewana za pomocą kominka.
 • Efekt płomieni – kominek elektryczny pozwala cieszyć się efektem płomieni 3D i imitacją dymu, który powstaje w  klasycznym kominku. Niektóre modele dodatkowo wydają dźwięk palącego się drewna. Najprostsze kominki elektryczne kosztują kilkaset złotych i cechują się delikatnym efektem płomienia. Te droższe wyposażone są na ogół w pilot zdalnego sterowania.
 • Materiał wykonania – do wyboru jest stal, malowany proszkowo metal, beton lub płyta meblowa. Każdy może więc wybrać model, który będzie pasować do jego domu czy mieszkania.

Czy warto kupić kominek elektryczny?

Kominki elektryczne od jakiegoś czasu robią prawdziwą furorę. Cechują się wysokim komfortem użytkowania i są w 100% bezpieczne, także w domach, gdzie są małe dzieci. Do ich montażu nie są potrzebne żadne specjalne instalacje. Nie trzeba także kupować drewna czy czyścić paleniska z sadzy. Tego typu kominki są produktami ekologicznymi.  Nie produkują dymu, popiołu, dwutlenku węgla. Nie stanowią tym samym zagrożenia pożarowego, w przeciwieństwie do kominków tradycyjnych.

Kolejnym atutem kominków elektrycznych jest moc grzewcza. Takie urządzenie poza funkcją dekoracyjną, może pełnić także funkcję grzewczą, oczywiście pod warunkiem wyboru odpowiedniego modelu. Kominek elektryczny, dobrze wkomponowany w dane wnętrze, dopełnia całościowej aranżacji i prezentuje się niezwykle efektownie. Niektóre modele oferują nie tylko kilka różnych efektów płomieni, ale i emitują dźwięk trzaskającego ognia. To gratka dla tych osób, które od zawsze marzyły o kominku w swoim domu czy mieszkaniu, a warunki im na to nie pozwalały.

Popularni producenci kominków elektrycznych