Odplamiacz do prania to środek pozwalający na skutecznie usunięcie z tkanin plam różnego pochodzenia. Może mieć formę płynu lub proszku. Odplamiacze w postaci proszku mogą dać efekt już po pierwszym użyciu, ale na ogół dodaje się je w niewielkiej ilości do każdego prania. Proszek do prania z odplamiaczem zapewniają lepsze efekty prania. Odplamiacze w formie płynów są z kolei wykorzystywane bezpośrednio na plamę. Działają bardzo szybko, ale może je też dodawać do prania.

Ranking odplamiaczy do prania

 1. Odplamiacz do prania Reckitt Benckiser Lovela Do Ubranek Niemowlęcych 1L

  Odplamiacz do prania Reckitt Benckiser Lovela Do Ubranek Niemowlęcych 1L
  Sprawdź aktualną cenę

  Hipoalergiczny odplamiacz do ubranek niemowlęcych i dziecięcych. To produkt przebadany dermatologicznie, który wykorzystywać można od pierwszych dni życia dziecka. Nie zawiera sztucznych barwników, fosforanów czy alergenów. Odplamiacz jest polecany także osobom dorosłym z wrażliwą skórą, atopowym zapaleniem skóry czy po prostu skłonnościami do alergii.

 2. Odplamiacz Frosch Baby Do Ubrań Dziecięcych Spray 500Ml

  Odplamiacz Frosch Baby Do Ubrań Dziecięcych Spray 500Ml
  Sprawdź aktualną cenę

  Przeznaczony do ubranek dziecięcych odplamiacz w postaci łatwego w użyciu spray’u. Posiada delikatną formułę z prowitaminą B5. Szybko i skutecznie czyści różnego rodzaju powierzchnie. To produkt testowany dermatologicznie. Jest hipoalergiczny i nie zawiera substancji zapachowych czy sztucznych barwników. Jego pH jest neutralne dla skóry. Odplamiacz jest produkowany na bazie składników naturalnych, które ulegają biodegradacji. Butelka i zakrętka są wykonane z tworzywa z recyklingu – PET.

 3. Reckitt Benckiser Vanish 1L Oxi Action Pink Odplamiacz Do Koloru Bieli W Płynie

  Reckitt Benckiser Vanish 1L Oxi Action Pink Odplamiacz Do Koloru Bieli W Płynie
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości odplamiacz w płynie przeznaczony do tkanin kolorowych i białych jednocześnie. Sprawdza się w przypadku bawełny i poliestru, a więc materiałów typu codziennego. Skutecznie usuwa zabrudzenia już po jednym praniu i jest skuteczny w temperaturze 30 stopni Celsjusza. Produkt nanosi się na plamę i w nią wciera. Potem zaś dodaje do standardowego prania.

 4. Odplamiacz do prania Meglio (Zapas) Uniwersalny Odplamiacz Odtłuszczacz 750Ml

  Odplamiacz do prania Meglio (Zapas) Uniwersalny Odplamiacz Odtłuszczacz 750Ml
  Sprawdź aktualną cenę

  Prosty w użyciu odtłuszczacz uniwersalny o dużej koncentracji. Sprawdzi się świetnie w każdym gospodarstwie domowym. Nadaje się do czyszczenia różnego rodzaju produktów. Skutecznie radzi sobie także z zabrudzeniami starymi i tłustymi. Wystarczy spryskać nim zabrudzoną powierzchnię i odczekać maksymalnie kilka minut, a potem dokładnie spłukać. Odzień na końcu należy wyprać w pralce automatycznej.

 5. Dr. Beckmann Mydełko do odplamiania 100g

  Odplamiacz Dr. Beckmann Mydełko do odplamiania 100g
  Sprawdź aktualną cenę

  Ekologiczne mydełko galasowe do odplamiania. Skutecznie usuwa zabrudzenia z tekstyliów, sof, dywanów czy foteli samochodowych. Jednocześnie nie niszczy czyszczonego materiału. Nie zawiera konserwantów, sztucznych barwników czy substancji zapachowych. To produkt testowany dermatologicznie. Mydełko należy zmoczyć i wetrzeć w plamę, pozostawiając na kilka chwil. Potem całość można spłukać wodą. Jeśli tkanina nadaje się do prania, należy ją wyprać. W przeciwnym wypadku trzeba ją dokładnie wytrzeć.

Jaki odplamiacz do prania kupić?

Odplamiacz to środek do prania, który znaleźć można w większości gospodarstw domowych. Każdemu w końcu zdarzy się mocno zaplamić ubrania, sofę czy dywan. Jaki produkt wybrać, aby był rzeczywiście skuteczny? Czym kierować się przy zakupie odplamiacza do prania?

 • Skład – należy sprawdzić, czy odplamiacz zawiera niejonowe środki powierzchniowo czynne i anionowe środki powierzchniowo czynne. Stężenie tych pierwszych waha się na ogół od 5 do15%. Posiadają one wrażliwości odtłuszczające i usuwają nawet tłuste plamy. Dodatkowo głęboko wnikają w strukturę tkanin. Z tego powodu odplamiacze mogą usuwać nawet stare, zaschnięte zabrudzenia. Niejonowe środki powierzchniowo czynne obniżają też napięcie wody. Dodane do prania wspomagają działanie proszku. Anionowe środki powierzchniowo czynne z kolei przypominają mydła – dobrze się pienią. Dlatego odplamiacze wykorzystywać można także do prania ręcznego. Jest to nieocenione w przypadku tkanin delikatnych.
 • Dozowanie – wybór w tym zakresie jest dość spory. Najwygodniejsze są jednak odplamiacze w formie sprayu lub w sztyfcie. Te pierwsze są najbardziej precyzyjne w dozowaniu. Dodatkowo w razie przewrócenia butelki nie ma ryzyka ich wylania się. Odplamiacze w sztyfcie są niewielkie rozmiarowo, a więc można je mieć zawsze przy sobie. Przed użyciem na ogół wymagają wstrząśnięcia.
 • Zastosowanie – odplamiaczy na rynku nie brakuje. Wiele z nich ma nawet specjalne zastosowania. Dużą popularnością cieszą się odplamiacze do ubranek dziecięcych i niemowlęcych. Są one hipoalergiczne i bezpieczne dla skóry małego dziecka. Odplamiacze do tapicerki, jak sama nazwa wskazuje, są dedykowane do usuwania plam z dywanów, siedzeń, obić itd. Do odplamiania tkanin białych przeznaczone są produkty o delikatnym składzie, najczęściej pozbawione chloru. Często zawierają związki wybielające na bazie tlenu i optyczny rozjaśniacz. Poza tym wyróżnia się odplamiacze do tkanin delikatnych, które również nie zawierają chloru. Dodatkowo po ich użyciu tkaniny pierze się ręcznie.

Czy warto kupić odplamiacz do prania?

O zabrudzenia czy plamy na ubraniach nie jest trudno. Czasem są one bardzo poważne i zwykły proszek do prania nie radzi sobie z ich usunięciem. Dlatego też w domu warto mieć wysokiej jakości odplamiacz do prania.

Bardzo trudne do usunięcia z tkanin są m.in. plamy z czekolady, wina, krwi trawy czy tłuszczu. Wnikają one bowiem głęboko w strukturę włókien i niszczą je często bezpowrotnie. Standardowe proszki do prania z takimi zabrudzeniami sobie niekiedy nie radzą. Dlatego też po zaplamieniu ubrań często się je od razu zdejmuje, a potem zalewa wodą i namacza w detergencie. W przeciwnym wypadku są one już do wyrzucenia.

Dobry odplamiacz powinien jednak poradzić sobie z plamami każdego typu. To detergent chemiczny służący właśnie do usuwania uporczywych zabrudzeń. Zawiera specjalną formułę i skutecznie rozpuszcza cząsteczki koloru. Z tego powodu przed wypranie odzieży w pralce z dodatkiem odplamiacza, warto wcześniej zrobić test w niewidocznym miejscu. Odplamiacz powinien znaleźć się w każdym domu czy mieszkaniu obok proszku czy kapsułek do prania.

Popularni producenci odplamiaczy do prania

Sklepy warte uwagi