Łopata to popularne narzędzie, które służy do nabierania oraz przenoszenia różnego rodzaju materiałów sypkich. Zazwyczaj jest to narzędzie ręczne, które składa się ze styliska i szerokiej, płaskiej lub zakrzywionej części roboczej – łyżki. Element roboczy wykonany może być ze stalowej blachy, aluminium czy tworzywa sztucznego. W praktyce łopaty ręczne mają dość szerokie zastosowanie. Bywają zoptymalizowane tylko do jednego zadania lub tworzone jako narzędzia uniwersalne.

Ranking łopat

Trudno nie zgodzić się z tym, że łopata jest ręcznym narzędziem, które spotkać można w zasadzie w każdym gospodarstwie domowym. Może być to klasyczna szpadla, niewielka saperka czy łopata do odgarniania śniegu. Jaką łopatę kupić? Niektórzy mogą mieć w tym przypadku trudny orzech do zgryzienia. Dlatego postanowiliśmy przygotować kompleksowy ranking łopat, aby nieco ułatwić podejmowanie decyzji zakupowych. Uwzględniliśmy w nim najlepsze produkty na rynku.

 1. Łopata Kwazar Uniwersalna

  Łopata Kwazar Uniwersalna
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości łopata uniwersalna o bardzo szerokim zastosowaniu. Jest wykonana z lekkiego materiału, co czyni ją wygodną w użytkowaniu. Sprawdzi się doskonale w każdym gospodarstwie domowym. Wykorzystywana może być także w gospodarstwach rolnych jako łopata zbożowa. Jest solidna, wyposażona w wytrzymały trzonek. Użytkować ją z powodzeniem można przez wiele lat.

 2. Proline Łopata

  Proline Łopata
  Sprawdź aktualną cenę

  Funkcjonalna łopata do piasku, która doskonale sprawdzi się w niejednym gospodarstwie domowym. Posiada metalowy trzonek powlekany tworzywem sztucznym. To niepozorne narzędzie pozwala na bezproblemowe przerzucanie różnego rodzaju materiałów, nie tylko piasku, ale i węgla czy ziemi. Atutem omawianego modelu jest ergonomiczna rękojeść i długość zapewniająca wygodną postawę ciała w czasie pracy.

 3. Łopata Cellfast Łopatka Wąska Ergo

  Łopata Cellfast Łopatka Wąska Ergo
  Sprawdź aktualną cenę

  Niewielkich rozmiarów łopata przeznaczona do sadzenia małych roślin doniczkowych i rabatowych. Pozwala na ich wykopywanie czy przenoszenie ziemi. Nowoczesny system SAFETOUCH zapewnia pewny chwyt i wysoką wygodę użytkowania. Dodatkowo chroni przed ewentualnymi uszkodzeniami. Atutem tego narzędzia jest także specjalnie wyprofilowana rączka z podparciem pod kciuk. Ostrze jest wykonane ze stali nierdzewnej wysokiej jakości.

 4. Pawłowski Łopata Wzmacniana Z Drewnianym Trzonkiem

  Pawłowski Łopata Wzmacniana Z Drewnianym Trzonkiem
  Sprawdź aktualną cenę

  Praktyczna łopata ogrodnicza idealna do przenoszenia różnego rodzaju materiałów sypkich – piasku, węgla, ziemi itd. Jest wykonana z wysokiej klasy materiałów. Jej końcówka robocza jest stalowa, a trzonek wykonany z naturalnego drewna. Szpadel wyróżnia się dużą ergonomicznością. Posiada wyprofilowany trzonek. Takie narzędzie sprawdzi się z pewnością w każdym gospodarstwie domowym.

 5. Łopata Gardena Łopatka do kwiatów

  Łopata Gardena Łopatka do kwiatów
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy łopatka do kwiatów idealna do ich sadzenia czy przesadzania w skrzynkach, większych doniczkach oraz na grządkach. Posiada ergonomiczną rękojeść z elementami antypoślizgowymi. To przekłada się na bardzo komfortową pracę. Narzędzie jest wykonane z wytrzymałej stali pokrytej dodatkowo duroplastem. Dlatego jest wytrzymałe i producent udziela na niego aż 25 lat gwarancji.

Jaką łopatę kupić?

Łopata to niewątpliwie jedno z popularniejszych narzędzi ręcznych. Przydaje się przy różnych pracach w każdym gospodarstwie domowym. Na jaki model najlepiej się zdecydować? Co trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie łopaty?

 • Materiał trzonka – obecnie sporą popularnością cieszą się profilowane trzonki wykonane z lekkiego aluminium bądź włókna szklanego. Są one bardzo wygodne w użytkowaniu, co jest nie bez znaczenia w przypadku dłuższych prac. Niestety jednak każdy profil nieco zmienia wyważenie łopaty. Do prac wymagających precyzji najlepiej nadają się narzędzia z trzonkiem drewnianym lub metalowym – prostym.
 • Uchwyt – często jest to uchwyt typu D lub T. Każdy ma swoje wady i zalety. Uchwyty T pozwalają na użycie spore siły, ale są mocowane jednopunktowo. W końcu tracą więc swoją stabilność. Uchwyty D dają większą precyzję działania i są o wiele lepiej mocowane. Z drugiej strony ograniczają możliwą do użycia siłę.
 • Ergonomia – ma ona w przypadku łopat ogromne znaczenie, gdyż są to narzędzia przeznaczone do prac siłowych. Wygoda uchwytu, trzonka, wysokość czy kształt przekładają się bezpośrednio na ogólny komfort pracy. Oczywiście trzeba pamiętać, że nawet najlepsze łopaty wymagają użycia siły. Jenak te dobrze zaprojektowane minimalizują ryzyko urazu.
 • Waga – od tego parametru w dużej mierze zależy efektywność pracy. Dobrej jakości łopaty powinny być lekkie, aby mogły podnieść je wszyscy, także kobiety czy osoby o mniejszej sile. Praca takim narzędziem wymaga czasu i zabiera sporo energii. Warto więc postawić na model dobrze wyważony. Łopata nie może sprawiać wrażenia przeciążonej z jednej strony, gdyż to może dodatkowo obciążać kręgosłup i powodować jego bóle.
 • Zastosowanie – ogromne znaczenie ma to, do czego łopata jest w ogóle potrzebna. Zdecydowana większość narzędzi tego typu pozwala na przerzucanie piasku, węgla, żwiru czy innych materiałów sypkich. Są więc łopaty piaskowe, węglowe czy sercowe (swoim kształtem przypominają serce). Innym rodzajem łopat są łopaty do odśnieżania służące do usuwania z posesji śniegu. Warto także wspomnieć o saperkach. To narzędzia niewielkich rozmiarów, które pozwalają np. na wykopanie dołka w ziemi. Zimą wykorzystywane są także łopaty lawinowe.
 • Część robocza – to właśnie ona służy do nabierania różnego rodzaju materiałów. Musi być więc odporna na uszkodzenia mechaniczne. Musi być przystosowana do intensywnego użytkowania. Czasem duże znaczenie ma jej szerokość np. przy odśnieżaniu. Przy przerzucaniu materiałów sypkich warto sprawdzić także wysokość jej boków.

Czy warto kupić łopatę?

Łopata to jedno z popularniejszych narzędzi ręcznych, które znajduje zastosowanie w wielu gospodarstwach domowych. Jest przydatne i w wielu sytuacjach niezastąpione. Przydaje się nie tylko w domu, ale i w ogrodzie. Wykorzystywane jest podczas wielu prac budowlanych i remontowych.

Łopaty z założenia służą do przenoszenia oraz przerzucania materiałów sypkich różnego rodzaju. Mowa tutaj o piasku, węglu czy żwirze. Posiadają delikatnie wygiętą część roboczą zwaną łyżką. W ten sposób nabieranie materiału jest o wiele łatwiejsze. Czasem wśród łopat wyróżnia się szufle, które mają nieco szerszą część roboczą. Służą one do nabierania węgla. Innym typem łopat są wykonane na ogół z tworzywa sztucznego łopaty do śniegu. Warto wspomnieć poza tym o szpadlach, które służą do przekopywania gruntów.

Popularni producenci łopat

Sklepy warte uwagi

Podsumowanie rankingu łopat

Łopata to popularne narzędzie ręczne, które spotkać można w niemal każdym gospodarstwie domowym. Trudno sobie bez niego wyobrazić wykonywanie wielu prac. Przy tym łopaty mają różne oblicza. Bywają modele śniegowe, lawinowe czy węglowe. Możliwości jest całkiem sporo. W wyborze odpowiedniego produktu na pewno nieco pomoże przygotowany przez nas ranking łopat. Uwzględniliśmy w nim narzędzia cieszące się największym uznaniem wśród internautów. Są to łopaty renomowanych marek, które wyróżniają się wysoką jakością wykonania i funkcjonalnością.