Mop parowy to urządzenie, które nieco przypomina standardowego mopa, ale posiada pompkę i grzałkę. Dzięki temu woda w zbiorniku jest podgrzewana do odpowiedniej temperatury, co skutkuje wydzielaniem się gorącej pary. Mopy parowe są urządzeniami bardzo prostymi w obsłudze. Wystarczy napełnić je wodą, podłączyć do źródła zasilania i włączyć. Pozwalają na skuteczne usuwanie nawet uporczywych zabrudzeń. Co więcej, w tym przypadku można nawet ograniczyć zużycie chemicznych środków czystości czy detergentów.

Ranking mopów parowych

  1. Mop parowy Vileda 146574 Perfect Cleaning Steam
    Mop parowy Vileda 146574 Perfect Cleaning Steam
    Sprawdź aktualną cenę

    Łatwy w obsłudze mop parowy przeznaczony do mycia płytek ceramicznych, paneli podłogowych czy podłóg drewnianych. Posiada nowoczesny wkład czyszczący 3D wykonany z wysokiej jakości mikrofibry. W skład zestawu wchodzi dodatkowo nakładka do czyszczenia dywanów oraz dwa wkłady mikrofibry, które można prać w pralce. Mop wyposażony jest w zbiornik o pojemności 0,4 l oraz kabel o długości 6 m. Jego nominalna moc to 1550W. Dzięki temu nagrzewa się w zaledwie 15 sekund.
  2. Mop parowy Kärcher SC 2 Easyfix 1.512-050.0
    Mop parowy Kärcher SC 2 Easyfix 1.512-050.0
    Sprawdź aktualną cenę

    Nowoczesne urządzenie sprzątające o szerokiej gamie zastosowań. Za sprawą gorącej pary generowanej pod wysokim ciśnieniem skutecznie usuwa trudne zabrudzenia, zabijając przy tym większość groźnych drobnoustrojów. Za sprawą systemowi mocowania pada z mikrofibry na dyszy podłogowej Easyfix można go łatwo i bezproblemowo zdejmować oraz zakładać. Wszystko odbywa się bez konieczności dotykania brudu rękami. Urządzenie doskonale radzi sobie ze wszystkimi powierzchniami wodoodpornymi.
  3. Mop parowy Vileda Steam XXL 161010
    Mop parowy Vileda Steam XXL 161010
    Sprawdź aktualną cenę

    Funkcjonalny mop parowy, który skutecznie usuwa do 99,9% baterii. Wyposażony jest w nakładkę czyszczącą w wersji XXL i obrotowy przegub, który umożliwia dotarcie do trudnodostępnych miejsc. Za sprawą regulatora pary umożliwia skuteczne i bezpieczne czyszczenie różnego rodzaju powierzchni i to bez udziału detergentów. W skład zestawu wchodzą dodatkowo dwie nakładki z mikrofibry.
  4. Mop parowy Kärcher SC 5 1.512-500.0
    Mop parowy Kärcher SC 5 1.512-500.0
    Sprawdź aktualną cenę
    Nowoczesne urządzenie czyszczące, które nie zużywa wiele wody, a przy tym nie wymaga stosowania dodatkowych detergentów. Sprawdza się doskonale w przypadku wszystkich wodoodpornych powierzchni w domu czy mieszkaniu. Parownica posiada dodatkowy zbiornik na wodę, który można wyjąć bez przerwania pracy i napełnić pod kranem. Dzięki funkcji VapoHydro istnieje możliwość bezstopniowej regulacji poziomu wilgotności pary. Całość podłączyć można do żelazka parowego.
  5. OVERMAX MOP PAROWY PARRY 2.0
    OVERMAX MOP PAROWY PARRY 2.0
    Sprawdź aktualną cenę
    Wielofunkcyjne urządzenie czyszczące, które przekształcić można szybko w ręczną myjkę parową. Bez potrzeby stosowania środków chemicznych zabija do 99.9% bakterii. Sprawdza się doskonale w przypadku różnego rodzaju powierzchni. Do pracy gotowy jest po zaledwie 25 sekundach od włączenia. W skład zestawu podstawowego wchodzi aż siedem końcówek czyszczących, pięć nakładek z wysokiej jakości mikrofibry oraz dwa filtry wody. Moc urządzenia to 1500W.

Szukasz tradycyjnych mopów do mycia podłóg? Sprawdź również nasz ranking najlepszych mopów do mycia podłóg

Jaki mop parowy kupić?

Na rynku wybór mopów parowych jest bardzo duży. Są to modele przeznaczone do czyszczenia różnego rodzaj powierzchni. Szczególnie uważać trzeba oczywiście w przypadku podłóg drewnianych. Przy płytkach ceramicznych mopy sprawdzają się zawsze doskonale. Czasem czyścić można nimi również dywany oraz wykładziny. Czym przede wszystkim należy kierować się, wybierając mop parowy?

  • Rodzaj głowicy podstawowej – na ogół im szersza głowica, tym lepiej, bo tym większą powierzchnię można umyć za jednym pociągnięciem mopa. Dobrym rozwiązaniem są głowice obrotowe posiadające duży zakres ruchu.
  • Moc – im większa moc, tym szybciej mop parowy po włączeniu jest gotowy do pracy. Minimum to w tym przypadku moc 1200W.
  • Waga – to parametr istotny przede wszystkim przy myciu okien dachowych oraz ścian. Wówczas ciężar urządzenia ma spore znaczenie. Większość mopów nie ważny jednak więcej niż 4 kg.
  • Ciśnienie – im jest ono większe, tym bardziej efektywny jest mop. W praktyce do czyszczenia zeschniętych, uporczywych plam konieczne jest ciśnienie powyżej 3 bar.
  • Pojemność zbiornika na wodę – oczywiście im większy jest zbiornik, tym rzadziej trzeba uzupełniać go wodą. Zupełnie minimum to 0,3 l, ale gdy podłogi myte są często lepiej postawić na zbiornik o pojemności 0,5 litra.
  • Długość przewodu zasilającego – to istotny parametr wówczas, gdy do czyszczenia jest spora powierzchnia. Generalnie przyjmuje się, że dobry mop parowy do mycia płytek ceramicznych, paneli oraz glazury powinien mieć długość co najmniej 5 m.
  • Wybór trybu działania – to przydatna funkcja pozwalająca dostosować siłę nadmuchu pary do rodzaju mytej powierzchni. Wówczas mop generuje inną ilość pary w przypadku podłóg drewnianych, a inną przy myciu płytek ceramicznych itd. Niektóre urządzenia posiadają automatyczną regulację, inne trzeba ustawiać ręcznie za pomocą pokrętła.
  • Kształt mopa – wyróżnia się tutaj m.in. mopy prostokątne i trójkątne, które są idealne do mycia kątów oraz trudno dostępnych powierzchni.

Czy warto kupić mop parowy?

Mopy parowe to urządzenia, które szybko zdobyły sporą popularność na rynku i nic w tym dziwnego. Przede wszystkim bowiem są bardzo skuteczne. Doskonale radzą sobie z różnymi, nawet uporczywymi zabrudzeniami. Wszystko to dzięki zastosowaniu gorącej pary wypuszczanej pod dużym ciśnieniem. Dodatkowo umyte powierzchnie szybko wysychają i nadają się do normalnego użytkowania. Poza tym same mopy parowe są dość lekkie oraz łatwe w transporcie.

Mopy parowe są przy tym urządzeniami bardzo łatwymi w użytkowaniu, które świetnie sprawdzają się w przypadku różnego rodzaju powierzchni, w tym podłóg drewnianych. Przy ich pomocy czyścić można również sprzęt AGD – płyty gazowe i ceramiczne, wnętrze mikrofalówek, zmywarek czy kuchenek piekarników. Nie bez znaczenia jest również fakt, że wcale do czyszczenia nie potrzebują one detergentów i środków chemicznych. To doskonała informacja zarówno dla osób ze skłonnością do alergii, jak i wszystkich tych, dla których dobro środowiska naturalnego ma ogromne znaczenie.

Popularni producenci mopów parowych

Sklepy z mopami parowymi warte uwagi