Zamrażarki to urządzenia AGD, które umożliwiają mrożenie żywności. Sprawdzają się m.in. w dużych rodzinach, gdzie sama chłodziarko-zamrażarka jest zbyt mała do przechowywania mrożonych produktów. Zamrażarki wykorzystywane bywają też w czasie różnego rodzaju imprez okolicznościowych, podczas których serwuje się duże ilości żywności. W ten sposób można odciążyć niewielką lodówkę czy uzupełnić taką, która sekcji zamrażarki w ogóle na wyposażeniu nie posiada.

Jaką zamrażarkę kupić?

Wybór zamrażarki wcale nie jest sprawą prostą. Na starcie trzeba zastanowić się nad wyborem określonego typu zamrażarki. Ponadto pod uwagę trzeba wziąć kilka podstawowych parametrów. Jakich?

 • Rodzaj – wyróżnia się zamrażarki skrzyniowe, szufladowe i przeznaczone do zabudowy. Modele skrzyniowe otwierane są od góry i pozwalają na przechowywanie dużych ilości tych samych produktów. Zamrażarki szufladowe posiadają drzwi uchylne. Są nieco droższe niż skrzyniowe, ale za to wygodniejsze w czasie użytkowania. Pozwalają bowiem na pogrupowanie poszczególnych produktów i ich szybkie odnalezienie w razie potrzeby. Są jednocześnie mniej pojemne niż urządzenia skrzyniowe. Ostatni rodzaj to zamrażarki przeznaczone do zabudowy.
 • Pojemność użytkowa – parametr ten podawany jest w litrach. W sprzedaży dostępne są modele o pojemności od kilkudziesięciu do kilkuset litrów.
 • Sterowanie – standardowe zamrażarki nie mają modułu sterowania bądź jest to moduł mechaniczny. Urządzenia bardziej zaawansowane sterowane są w sposób elektroniczny.
 • Wymiary (szerokość, wysokość i głębokość) – wielkość urządzenia należy dopasować do wolnego miejsca, które jest na nie przeznaczone.
 • Przegródki i szuflady – znaczenie ma ich liczba. W przypadku zamrażarek skrzyniowych czasem spotkać się można z koszyczkami lub specjalnie wydzielonymi strefami na różne produkty.
 • Klasa energetyczna – parametr ten określa pobór energii. Jest to o tyle istotne, że urządzenia chłodzące i mrożące stanowią 20-30% rocznego zużycia energii w gospodarstwach domowych.
 • Zdolność zamrażania – podawana jest w kilogramach na dobę. Parametr ten informuje, jak skutecznie i szybko zamrażarka jest w stanie zamrozić produkty.
 • Głośność pracy – większość zamrażarek dostępnych na rynku wytwarza hałas w granicach do 45 dB. Jeśli urządzenie stoi w osobnym pomieszczeniu np. spiżarni czy garażu parametr ten nie ma większego znaczenia. Inaczej jest w sytuacji, gdy zamrażarka znajduje się w kuchni. Wówczas warto zainwestować w model naprawdę cichy.

Ranking zamrażarek

 1. Zamrażarka AMICA FZ2916.3DFX
  Zamrażarka AMICA FZ2916.3DFX

  Nowoczesna zamrażarka wolnostojąca wykorzystująca technologię No Frost. Wyposażana jest w sześć pojemnych szuflad i innowacyjne sterowanie sensoryczne. Urządzenie skutecznie mrozi produkty w bardzo krótkim czasie. Dzięki wbudowanej kostkarce do lodu dostarcza lód, kiedy tylko jest potrzebny. Zamrażarkę można zestawić z chłodziarką tej samej marki, bo mają ten sam design. Tworzą tym samym estetyczną i efektowną całość.
 2. Zamrażarka Beko FSE 1072
  Zamrażarka Beko FSE 1072
  Funkcjonalna zamrażarka, która działa bezproblemowo nawet przy temperaturze -15 stopni Celsjusza. Tym samym bez obaw ustawić ją można nawet w garażu czy piwnicy. To model podblatowy utrzymany w klasycznej, białej kolorystyce. Wyróżnia się doskonałą klasą energetyczną.  Pojemność zamrażarki netto to 85 litrów. Tym samym zmieścić powinna się ona nawet w niewielkiej kuchni. Pracuje bardzo cicho (około 42  dB) i sterowana jest w sposób mechaniczny.
 3. Zamrażarka Amica FZ208.3AA
  Zamrażarka Amica FZ208.3AA

  Zamrażarka wolnostojąca z regulowanymi półkami i balkonikami. Zapewnia skuteczne mrożenie, a jednocześnie jest bardzo cicha. Wyposażona jest w cztery pojemne szuflady. Urządzenie zwraca na siebie uwagę nietypowym, efektownym designem. Szlachetny wygląd podkreśla transparentne wykończenie jego wnętrza. Dodatkowo użytkownik może wybrać, z której strony będą zamontowane drzwi, dopasowując je go swojej kuchni. Na uwagę zasługuje ponadto wysoka klasa energetyczna zamrażarki.
 4. Zamrażarka Zanussi zFG06400WA
  Zamrażarka Zanussi zFG06400WA

  Wolnostojąca, wąska zamrażarka, która zmieści się w każdej, nawet niewielkiej kuchni o klasie energetycznej A+. Posiada wyjmowane szuflady i półki, co pozwala na jej łatwe i bezproblemowe czyszczenie. Dodatkowo dostęp do górnej półki jest wyjątkowo prosty. Pojemność netto tego urządzenia to 65 litrów. Stanowi ono dopełnienie klasycznej chłodziarki. Ustawić je można zarówno w kuchni, jak i garażu czy piwnicy bądź spiżarni. Całość utrzymana jest w stonowanej, białej kolorystyce.
 5. Zamrażarka ELECTROLUX EUT1106AW2
  zamrażarka ELECTROLUX EUT1106AW2

  Nowoczesna zamrażarka SpacePlus. Cechuje się bardzo dużą pojemnością przy jednocześnie standardowych wymiarach zewnętrznych. Dzięki dobrze przemyślanej konstrukcji jest urządzeniem bardzo pojemnym, które jednocześnie nie zajmuje wiele miejsca w kuchni. Za sprawą dużej pojemności szuflady użytkownik może szybko sprawdzić, co znajduje się w jej środku. Jednocześnie urządzenie jest w stanie pomieścić produkty duże i o nietypowych kształtach. Wyróżnia się systemem łatwego otwierania, wygodnymi uchwytami do przenoszenia czy przezroczystym, efektownym frontem,

Czy warto kupić zamrażarkę?

Zamrażarka to urządzenie, które doskonale przydaje się w gospodarstwach domowych liczących więcej osób. Daje bowiem dodatkowe miejsce do przechowywania różnego rodzaju mrożonek i nie tylko. Z pomocą przychodzi w różnych sezonach. Są osoby, które mają własne ogródki i działki. W ich przypadku zamrażarki są rozwiązaniem doskonałym, bo umożliwiają zamrożenie warzyw i owoców, które potem wykorzystać można do przygotowywania różnego rodzaju potraw.

Zamrażarka przychodzi z pomocą, gdy klasyczna chłodziarko-zamrażarka okazuje się być za mała do przechowywania żywności. Przy tym wcale nie musi być to urządzenie duże. Do wyboru są bowiem zarówno spore modele skrzyniowe (tzw. lady), jak i mniejsze szufladowe czy podblatowe. Ciekawym rozwiązaniem są także zamrażarki do zabudowy, które ustawić można w kuchni.
Co ciekawe, zamrażarki są urządzeniami raczej bezproblemowymi w obsłudze, które rzadko się psują. Stanowią więc inwestycję na wiele długich lat, o ile są regularnie rozmrażane i czyszczone.

Popularni producenci zamrażarek

 • Amica
 • Beko
 • Gorenje
 • Bosch
 • Electrolux
 • Samsung
 • Whirlpool

Sklepy z zamrażarkami warte uwagi

 • Allegro
 • Empik
 • Morele.net
 • Electro
 • Media Expert
 • Media Markt