Pralka to urządzenie mechaniczne służące do prania ubrań i innych tekstyliów. Pierwszą pralkę zbudował już w roku 1851 Amerykanin James King. Wykorzystywała ona parę. Pralki napędzane elektrycznie produkowane są od roku 1899, ale na modele automatyczne trzeba było czekać kilkadziesiąt lat. Obecnie pralki zużywają niewiele wody i energii elektrycznej, a przy tym wyróżniają się wysoką jakością prania. Nie ma już chyba gospodarstwa domowego bez urządzenia tego rodzaju.

Ranking najlepszych pralek

 1. Pralka Bosh Serie 6 VarioPerfect WAT2446SPL

  Pralka Bosh Serie 6 VarioPerfect WAT2446SPL

  Nowoczesna pralka automatyczna z silnikiem EcoSilence Drive. Jest energooszczędna, a przy tym oferuje wysoką skuteczność prania. Urządzenie wyróżnia się dużą ładownością na poziomie 9 kg i posiada klasę efektywności energetycznej A+++. Doskonałe efekty działania zapewnia bęben WaveDrum. Za sprawą funkcji VarioPerfect można prać niezwykle szybko lub oszczędnie.

 2. Samsung AddWash Slim WW60K42138W

  Samsung AddWash Slim WW60K42138W

  Wysokiej jakości pralka z innowacyjnymi drzwiami, które pozwalają na każdym etapie prania na dodawanie ubrań. Technologia Samsung Eco Bubble pozwala na pranie delikatnych tkanin przy niewielkim zużyciu energii. Aktywna Piana świetnie sobie radzi nawet z najbardziej uporczywymi plamami. Na silnik pralki Digital Inverter udzielana jest aż dziesięcioletnia gwarancja producenta.

 3. Pralka Whirpool FFB 8248 BV PL

  Pralka Whirpool FFB 8248 BV PL

  Ładowana od przodu pralka automatyczna o pojemności 8 kg. Posiada wydajny silnik inwerterowy, na który udzielana jest dziesięcioletnia gwarancja. Za sprawą technologii 6.Zmysł daje doskonałe efekty prania, które pozostaje miękkie przez wiele godzin (funkcja FreshCare+). Funkcja Steam Refresh błyskawicznie odświeża ubrania bez konieczności ich prania. Urządzenie oferuje kilka różnorodnych programów.

 4. Electrolux EW8F328SP PerfectCare

  Electrolux EW8F328SP PerfectCare

  Wysokiej klasy pralka z systemem UltraCare, który daje dobre rezultaty w temperaturze zaledwie 30 stopni Celsjusza. Program UltraWash to gwarancja doskonałych efektów czyszczenia w 59 minut. System SteamCare zmniejsza zagniecenia ubrań, a FreshScent skutecznie odświeża tkaniny. Technologia SensiCare automatyczne dopasowuje do załadunku czas prania, ilość wody i energii elektrycznej.

 5. Pralka LG F2J5WN3W

  Pralka LG F2J5WN3W

  Nowoczesna pralka automatyczna, do której w każdym momencie można dołożyć pranie. Za sprawą napędu bezpośredniego 6 Motion urządzenie to zapewnia skuteczną pielęgnację ubrań i ich czystość. Bęben pralki porusza się bowiem w różnych kierunkach. Model posiada wysokiej klasy, niezawodny silnik o długiej gwarancji. Jest on dodatkowo zaskakująco cichy w czasie pracy.

 6. Beko WTV7632XBW

  Beko WTV7632XBW

  Wysokiej jakości pralka mieszcząca 7 kg prania. Wykorzystuje technologię Steam Cure zapewniającą wyjątkowe efekty prania. Para wodna zmiękcza zanieczyszczenia i ułatwia ich usuwanie w trakcie prania. Po praniu ubrania są miękkie i pozbawione dużej ilości zagnieceń. Funkcja Pupil ułatwia pranie odzieży, która weszła w kontakt z sierścią zwierząt. Pralką można zarządzać poprzez aplikację HomeWhiz.

Jaką pralkę kupić?

Trudno już sobie wyobrazić gospodarstwo domowe bez chociażby jednej pralki automatycznej. To urządzenie, które musi się znaleźć w każdym domu i mieszkaniu. Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu pralki?

 • Rodzaj – pralki podzielić można przede wszystkim na modele wolnostojące i przeznaczone do zabudowy. Te pierwsze są zdecydowanie popularniejsze. Urządzenia do zabudowy sprawdzają się w małych mieszkaniach, gdyż nie zajmują wiele miejsca i można je ukryć. W sprzedaży dostępne są pralki ładowane od góry i od frontu. Urządzenia ładowane od góry mają całkiem sporo zalet. Są dobre dla osób, które mają problem z kręgosłupem czy stawami. Są niewielkie, ale dość ładowne. Pralki ładowane od frontu zapewniają jednak lepszą kontrole nad procesem prania. Wciąż cieszą się większą popularnością.
 • Silnik – coraz popularniejszym rozwiązaniem stają się pralki wyposażone w bezszczotkowe silniki inwerterowe, które są zasilane prądem zmiennym. Wykorzystują one zjawisko indukcji magnetyczne, co jest rozwiązaniem wydajnym i energooszczędnym zarazem.
 • Klasa energetyczna – określa ona ilość zużywanej przez pralkę energii elektrycznej. Obecnie standardem jest już klasa energetyczna A. Im więcej plusów, tym lepiej dla domowego budżetu. Najwyższe jakości pralki posiadają klasę A+++. Pobierają one nawet kilkadziesiąt procent mniej prądu niż pozostałe urządzenia.
 • Funkcje dodatkowe – nowoczesne pralki to urządzenia o wielu ciekawych funkcjonalnościach. Wiele z nich wykorzystuje technologię dodawania prania AddWash. Oznacza ona, że w czasie trwania cyklu do pralki można wrzucić dodatkowe ubranie. Funkcja prania parowego umożliwia szybkie odświeżenie odzieży np. przed wyjściem z domu. Wygodnym rozwiązaniem jest też możliwość zdalnego sterowania pralką poprzez odpowiednią aplikację w smartfonie.
 • Pojemność i wielkość – single mogą postawić na pralkę w wersji slim, która ma mniejszą głębokość i mniejszą pojemność bębna (do 4 kg). Są one wydajne i energooszczędne. Dla rodzin z dziećmi lepszym wyborem są standardowe pralki mieszczące 7kg i więcej prania.

Czy warto kupić drogą pralkę?

Pralka to urządzenie, które musi się niewątpliwie znaleźć na wyposażeniu każdego gospodarstwa domowego. Trudno już sobie wyobrazić funkcjonowanie bez takiego sprzętu. Czy warto inwestować w drogą pralkę, a może równie dobrze sprawdzi się model z niższej półki cenowej?

W tym przypadku droższe urządzenie oznacza na ogół pralkę z wyższą klasą energetyczną. Obecnie najbardziej ekonomiczne są urządzenia z klasą A+++. W praktyce wykorzystują one nawet o kilkadziesiąt procent energii mniej niż urządzenia o klasie niższej. Ich zakup jest więc opłacalny z ekonomicznego i ekologicznego punktu widzenia. Droższe pralki oferują ponadto szereg innowacyjnych rozwiązań i ciekawych funkcjonalności. Pozwalają na czyszczenie parowe ubrań czy dodawanie odzieży do pralki w czasie trwania cyklu.

Droższe pralki są urządzeniami mniej awaryjnymi i wykorzystującymi lepsze podzespoły. Na ogół ich nowoczesne silniki inwerterowe są objęte nawet dziesięcioletnią gwarancją producenta.

Popularni producenci najlepszych pralek

Sklepy warte uwagi