Oczyszczacz powietrza to urządzenie filtrujące powietrze i usuwa z niego różnego rodzaju zanieczyszczenia. Za sprawą wbudowanego wentylatora wzbudzany jest obieg powietrza i trafia ono do oczyszczacza. Tam ma miejsce jego filtracja. Niekiedy powietrze jest dodatkowo nawilżane i jonizowane. Po usunięciu zanieczyszczeń z powrotem trafia do otoczenia. Poszczególne oczyszczacze powietrza różnić się mogą między sobą skutecznością, wydajnością czy głośnością pracy.

Ranking oczyszczaczy powietrza

 1. Oczyszczacz powietrza Sharp FP-J60EU-W

  Oczyszczacz powietrza Sharp FP-J60EU-W

  Nowoczesny oczyszczacz powietrza, który zatrzymuje aż 99,97% zanieczyszczeń. Do działania wykorzystuje innowacyjną technologię Plasmacluster. W ciągu zaledwie 14 minut oczyszcza powietrze z alergenów z powierzchni 25 metrów sześciennych. Za kontrolowanie stanu powietrza odpowiadają cztery czułe czujniki. Urządzenie posiada tryb punktowego nadmuchu. Zalecany jest do pomieszczeń nie większych niż 48 metrów kwadratowych.

 2. Oczyszczacz Samsung AX60R5080WD

  Oczyszczacz Samsung AX60R5080WD

  Wydajny oczyszczacz powietrza, który sprawdza się w pomieszczeniach do 60 metrów kwadratowych. Posiada trzy filtry, które usuwają aż 99,97% zanieczyszczeń z powietrza. Wyposażony jest również w dokładny wyświetlacz informujący o stężeniu w powietrzu PM1.0, PM2.5 oraz PM10. Jednocześnie wykrywa groźne dla człowieka i otoczenia gazy. Sterowany może być zdalnie poprzez aplikację SmartThings.

 3. Xiaomi Air Purifier Pro

  Xiaomi Air Purifier Pro

  Wysokiej klasy oczyszczacz powietrza o znacznej przepustowości. Sprawdza się w przypadku dużych pomieszczeń do 60 metrów kwadratowych. Wyposażony jest w wyświetlacz LCD, czujnik jakości powietrza, czujnik wilgotności oraz czujnik temperatury. Posiada cylindrowy, trójwarstwowy filtr HEPA, którego żywotność wynosi od 3 do 6 miesięcy. Urządzenie obsługiwać można poprzez aplikację MiHome.

 4. Oczyszczacz powietrza Philips AC1214/10

  Oczyszczacz powietrza Philips AC1214/10

  Skuteczny oczyszczacz powietrza usuwający aż 99,97% zanieczyszczeń z powietrza. Filtruje nawet drobne cząsteczki i działa także w nocy. Urządzenie ma rekomendację Europejskiego Centrum Badań Alergii ECARF. To produkt bezpieczny z atestem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny. Można nim sterować za pomocą aplikacji Air Matters.

 5. Oczyszczacz Samsung AX40R3030WM

  Oczyszczacz Samsung AX40R3030WM

  Wyjątkowo skuteczny oczyszczacz powietrza do wnętrz o powierzchni do 40 metrów kwadratowych. Posiada trzy filtry, które usuwają aż 99,97% zanieczyszczeń z powietrza. Urządzenie wyposażone jest w czujnik gazu i pyłu oraz czterokolorowy wskaźnik zanieczyszczeń. To model bardzo cichy w działaniu. O konieczności wymiany filtra na nowy informuje każdorazowo specjalny alarm.

 6. Toshiba CAF-X33XPL

  Toshiba CAF-X33XPL

  Innowacyjny oczyszczacz powietrza z filtrem 4w1, który pochłania zanieczyszczenia z 99,9% skutecznością. Wyłapuje kurz, pyłki organiczne oraz sierść zwierząt. Przy okazji urządzenie skutecznie neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Posiada funkcję jonizacji plazmowej, która wzbogaca powietrze w jony ujemne. Na uwagę zasługuje także czytelny panel sterowania z czterema prędkościami pracy urządzenia. Oczyszczacz przeznaczony jest do pomieszczeń liczących do 45 metrów kwadratowych.

Jaki oczyszczacz powietrza kupić?

Powietrze w Polsce, w szczególności w okresie zimowym jest mocno zanieczyszczone. Dlatego też coraz więcej osób inwestuje w oczyszczacze powietrza. Jak wybrać takie urządzenie do swojego domu lub mieszkania? Czym się w tym przypadku kierować?

 • Metraż pomieszczenia – to kwestia najważniejsza, gdyż oczyszczacze mają różną wydajność. Warto mieć tutaj na uwadze nie tylko metraż pomieszczenia, ale i jego wysokość. Oczyszczacze w praktyce najlepiej radzą sobie na otwartej przestrzeni, mogą nie oczyszczać wnętrz oddzielonych ścianami czy drzwiami.
 • Funkcje dodatkowe – oczyszczacze mogą nie tylko oczyszczać powietrze, ale i je jonizować czy nawilżać. W domach z dużą ilością elektroniki jonizacja jest jak najbardziej wskazana. Nawilżacze przydają się przy naprawdę suchym powietrzu.
 • Moc – urządzenia z niższą mocą są mniej wydajne, a więc filtrują powietrze dłużej. Im większa jest moc, tym lepiej pracuje oczyszczacz. Są to na szczęście na ogół urządzenia energooszczędna,  więc nie trzeba się bać wysokich rachunków za prąd.
 • Sterowanie i automatyka – urządzenia te są sterowane elektronicznie, ale warto sprawdzić takie elementy jak maksymalny czas pracy bez przerwy, timer i funkcja automatycznego uruchamiania się. Są dodatkowo oczyszczacze powietrza sterowane poprzez aplikacje.
 • Głośność – niestety oczyszczacze powietrza nie są urządzeniami bezgłośnymi. Warto postawić więc na model maksymalnie cichy. Na szczęście sporo urządzeń oferuje cichszy tryb nocny.
 • Rodzaj filtrów i ich cena – standardem jest filtracja wieloetapowa wyłapująca pył zawieszony, kurz, pyłki, alergeny, zarodniki pleśni czy drobnoustroje różnego rodzaju. Obecnie stosowane są przede wszystkim wydajne i skuteczne filtry HEPA.
 • Design – oczyszczacze powietrza znajdują się w widocznym miejscu domu lub mieszkania, warto więc zwrócić uwagę na ich design. Różnić się mogą między sobą kształtem, wielkością czy kolorem. Są to najczęściej urządzenia estetyczne i nowoczesne.

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacze powietrza pojawiają się coraz częściej w polskich domach i mieszkaniach. W końcu wszechobecny smog, alergeny i różnego rodzaju zanieczyszczenia kończą się nieprzyjemnymi dolegliwościami oddechowymi. Po dłuższym czasie rozwinąć się mogą nawet choroby nowotworowe, czego lekceważyć nie można. Warto więc zainwestować w swoje zdrowie i zakupić dobrej jakości oczyszczacz powietrza.

Oczyszczacze są urządzeniami coraz tańszymi i szerszej dostępnymi. Są proste w obsłudze i nie wymagają wiele uwagi. Od czasu do czasu wystarczy jedynie wymienić w nich filtr na nowy. Tymczasem skutecznie oczyszczają nawet mocno zanieczyszczone powietrze z niemal 100% różnego rodzaju pyłków, kurzu czy alergenów. To istotna informacja dla alergików i rodziców małych dzieci. Oczyszczacze powietrza są urządzeniami energooszczędnymi, które nie zajmują zbyt wiele miejsca. Pod względem designu i kolorystyki wybór jest szeroki, a więc każdy może wybrać odpowiedni do swojego wnętrza oczyszczacz powietrza.

Popularni producenci oczyszczaczy powietrza

Sklepy warte uwagi