Nawilżacz powietrza to urządzenie, którego zadaniem jest utrzymanie w pomieszczeniu odpowiedniego mikroklimatu, co wpływa pozytywnie na zdrowie domowników. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na zakup własnego nawilżacza, przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym. Wówczas powietrze w domach i mieszkaniach jest przegrzane oraz przesuszone na skutek działania centralnego ogrzewania. Pomoc ze strony nawilżacza powietrza okazuje się więc nieoceniona.

Ranking nawilżaczy powietrza

  1. Nawilżacz powietrza Stadler Form Anton
    Nawilżacz powietrza Stadler Form Anton
    Sprawdź aktualną cenę
    Niewielki nawilżacz powietrza sprawdzający się w pomieszczeniach o wielkości do 25 metrów kwadratowych. Do działania wykorzystuje nowoczesną technologię ultradźwiękową. Dzięki niej rozprowadza nawilżone powietrze szybko i równomiernie w danym pomieszczeniu. Posiada wbudowany dozownik zapachów pozwalający na zastosowanie olejków eterycznych.  Higieniczne nawilżanie zapewnia z kolei kostka jonizująca Silver Cube. O konieczności uzupełnienia wody w zbiorniku informuje diodowy wskaźnik.
  2. Nawilżacz powietrza Philips HU4803
    Nawilżacz powietrza Philips HU4803
    Sprawdź aktualną cenę
    Nowoczesny nawilżacz powietrza o wydajności nawilżania 220 ml/h. Sprawdza się doskonale w pomieszczeniach nie większych niż 25 metrów kwadratowych. Automatycznie utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia  za sprawą innowacyjnej technologii Philips NanoCloud. Urządzenie uwalnia do powietrza aż 99% mniej bakterii niż standardowe nawilżacze ultradźwiękowe. Funkcja Healthy Air Protect automatycznie wyłącza nawilżacz, gdy w zbiorniku skończy się woda.
  3. Nawilżacz powietrza Stadler Form Jasmine
    Nawilżacz powietrza Stadler Form Jasmine
    Sprawdź aktualną cenę

    Funkcjonalne urządzenie sprawdzające się w pomieszczeniach o wielkości do aż 50 metrów kwadratowych. Przeznaczone jest do stosowania razem z naturalnymi olejkami eterycznymi. Dzięki temu do pomieszczenia przedostaje się przyjemny zapach przekładający się na znacznie lepsze samopoczucie. Produkt jest bardzo cichy, a więc tym samym nie zakłóca nocnego wypoczynku. Automatycznie wyłącza się po całkowitym odparowaniu wody. Po napełnieniu zbiornika pracuje przez 24 godziny.
  4. Nawilżacz powietrza Philips HU4706
    Nawilżacz powietrza Philips HU4706
    Sprawdź aktualną cenę
    Nawilżacz powietrza, który rozprzestrzenia aż 99% mniej bakterii niż standardowe nawilżacze ultradźwiękowe, doskonale radząc sobie przy tym  z problemem suchego powietrza. Dzięki technologii NanoCloud oferuje zaawansowany, trzystopniowy system parowania. Filtr absorpcyjny wyłapuje duże cząsteczki np. kurz i sierść, które znajdują się w powietrzu. System parowania nawilża powietrza, a które jest wydmuchiwane z urządzenia ze stałą prędkością. Nie ma przy tym efektu mgły wodnej.
  5. Nawilżacz powietrza Eldom NU5
    Nawilżacz powietrza Eldom NU5
    Sprawdź aktualną cenę

    Efektowny wizualnie nawilżacz, który pozwala na ustawienie odpowiedniego poziomu wilgotności w danym pomieszczeniu. Posiada specjalny czujnik odpowiedzialny za włączanie i wyłączanie urządzenia. Ciekawa jest też funkcja opóźnionego startu. Napełniony zbiornik zapewnia około 17 godzin ciągłej pracy. Dodatkowo wytwarzana para może być jonizowana. W ten sposób neutralizowane są jody dodatnie emitowane przez różnego rodzaju urządzenia elektryczne.

Jaki nawilżacz powietrza kupić?

Jaki nawilżacz powietrza kupić?

W praktyce powietrze zbyt suche nie sprzyja komfortowemu oddychaniu, a wręcz przeciwnie – może być przyczyną różnego rodzaju dolegliwości i kiepskiego samopoczucia. Warto więc zainwestować w nawilżacz powietrza, który sprawia, że oddycha się znacznie lepiej i to nie tylko zimą. Jak jednak wybrać odpowiedni model? Czym należy się w tym przypadku kierować?

  • Rodzaj – wyróżnia się tutaj nawilżacze parowe, ultradźwiękowe czy ewaporacyjne. Modele parowe podgrzewają wodę, podnosząc nieznacznie temperaturę w pomieszczeniu. Urządzenia ewaporacyjne emitują zimną mgiełkę, a ultradźwiękowe podgrzewają ją lub schładzają.
  • Wydajność –  to parametr kluczowy, który pozwala sprawdzić, czy dane urządzenie sprawdzi się w konkretnym pomieszczeniu. Wydajność podawana jest na ogół w metrach kwadratowych powierzchni, którą nawilżacz jest w stanie obsłużyć. W przypadku nawilżaczy parowych podawana bywa również wydajność parowania w l/dobę lub ml/h. W pomieszczeniach nie większych niż 40 metrów kwadratowych sprawdzają się urządzenia z wydajnością 5-6 litrów na dobę.
  • Głośność pracy – urządzenie nie powinno być zbyt hałaśliwe, a więc i uciążliwe. Większość nowoczesnych nawilżaczy posiada tryb nocny, który jest bardzo cichy. W sypialni urządzenie nie powinno generować hałas większego niż 26 dB.
  • Zużycie energii – to parametr wpływający na ogólne koszty eksploatacji. Niskie zużycie energii posiadają przede wszystkim urządzenia ultradźwiękowe i ewaporacyjne.
  • Pojemność zbiornika na wodę – im jest ona większa, tym rzadziej trzeba do zbiornika dolewać wody. Jednocześnie rośnie wówczas wielkość urządzenia. Od tego parametru zależy przede wszystkim wygoda użytkowania nawilżacza powietrza.
  • Akcesoria i funkcje dodatkowe – w praktyce przydatny jest m.in. higrometr dokonujący pomiaru wilgotności powietrza. Automatycznie uruchamia on nawilżacz, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. W nawilżaczach bez higrometru pojawić się może problem zbyt dużego nawilżenia powietrza. Ciekawym rozwiązaniem jest ponadto lampka nocna, inhalacja czy aromaterapia.

Czy warto kupić nawilżacz powietrza?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że nieodpowiednia wilgotność w pomieszczeniu może powodować problemy zdrowotne u dzieci i osób dorosłych. Jest to szczególnie odczuwalne zimą w okresie grzewczym. Na szczęście z pomocą przychodzi urządzenie zwane nawilżaczem powietrza.

Nawilżacze powietrza są na ogół urządzeniami niewielkimi, które nie zajmują zbyt wiele miejsca. Dodatkowo najprostsze modele nie są zbyt drogie. Z drugiej strony bardziej zaawansowane urządzenie umożliwiają jednocześnie połączenie funkcji nawilżacza powietrza z oczyszczaniem czy jego dodatkową jonizacją. Jonizacja to przy tym proces neutralizowania jonów dodatnich, które emitowane są przez urządzenia znajdujące się w każdym gospodarstwie domowym.

Nawilżacze powietrza są niezwykle ważne w tych miejscach, gdzie panuje smog i odnotowywana jest podwyższona ilość pyłów w powietrzu. W końcu należy pamiętać o tym, że zdrowie jest zawsze najważniejsze i należy o nie odpowiednio dbać, szczególnie w przypadku małych dzieci.

Popularni producenci nawilżaczy powietrza

Sklepy z nawilżaczami powietrza warte uwagi