Wędzarnia ogrodowa to świetny sposób na samodzielne przyrządzanie potraw pozbawionych zbędnych konserwantów i sztucznych dodatków. Oczywiście, aby sobie na nią pozwolić, trzeba dysponować przynajmniej niewielkim ogrodem. Wędzarnia to miejsce, w którym można przygotowywać wędzone przysmaki. Do wyboru są w tym  przypadku wędzarnie murowane i drewniane. W ich środku znajduje się specjalne palenisko. Jedzenie jest poddawane działaniu ciepła i związków chemicznych obecnych w dymie.

Najlepsze wędzarnie ogrodowe – ranking

Jaką wędzarnię ogrodową kupić? To pytanie zadaje sobie niejeden miłośnik wędzonych smakołyków. Okazuje się, że przyrządzić je można również samodzielnie, oczywiście mając do dyspozycji odpowiedni sprzęt. Postanowiliśmy więc przygotować ranking wędzarni ogrodowych, aby nieco ułatwić podejmowanie decyzji zakupowych. Uwzględniliśmy przy tym naprawdę najlepsze produkty tego typu na rynku.

 1. Wędzarnia ogrodowa Borniak Uw-150

  Wędzarnia ogrodowa Borniak Uw-150
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy wędzarnia ogrodowe o pojemności 150 litrów. Jednorazowo mieści się w niej do 20 kilogramów wsadu. Wyroby wędzić można w pozycji leżącej lub wiszącej na hakach. W komorze znajduje się grzałka o mocy 1400W, która pozwala na uzyskanie temperatury rzędu 120 stopni Celsjusza. W skład zestawu wchodzi generator dymu, szafa wędzarnicza, miska (ociekacz), regulowane nóżki, poprzeczki do zawieszenia, zrębki wędzarnicze, miska na wodę, uchwyty do przenoszenia, haki i haki podwójne, kabel zasilający, pokrywka do generatora dymu i kominek z szybrem.

 2. Wędzarnia Weber Smokey Mountain Cooker 47cm

  Wędzarnia Weber Smokey Mountain Cooker 47cm
  Sprawdź aktualną cenę

  Funkcjonalna wędzarka ogrodnicza pozwalająca na wędzenie mięsa i ryb na dwóch poziomach. Posiada stabilne nóżki oraz tackę na wodę i tłuszcz pokrytą specjalną emalią porcelanową. Na uwagę zasługuje również masywny ruszt do palenia i wysokiej klasy pokrowiec chroniący urządzenie przed deszczem. Całość utrzymana jest w stonowanej, czarnej kolorystyce. W skład zestawu wchodzą m.in. termometr wbudowany w pokrywę, ruszt, kocioł i pokrywa i uchwyty wykonane z duroplastu.

 3. Borniak Wędzarnia Domowa Analogowa Uw-70

  Borniak Wędzarnia Domowa Analogowa Uw-70
  Sprawdź aktualną cenę

  Bardzo wydajna wędzarnia domowa wysokiej jakości. Posiada komorę o dużej szczelności i drzwi z magnetycznym zamknięciem wzmocnione uszczelką. Ściany są w tym przypadku izolowane specjalną pianką. Dlatego nie osiadają na nich skropliny. Wnętrze jest w całości wykonane z blachy nierdzewnej. Posiada ona atest do kontaktu z żywnością. Powierzchnia alu-cynkowa jest poza tym odporna na szkodliwe działanie czynników pogodowych. Pojemność komory to 70 litrów.

 4. Wędzarnia ogrodowa Activa Wędzarka Prostokątna Inox

  Wędzarnia ogrodowa Activa Wędzarka Prostokątna Inox
  Sprawdź aktualną cenę

  Prostokątna wędzarka pozwalająca na przygotowywanie w warunkach domowych wyrobów wędzonych. To urządzenie uniwersalne, bo umożliwia także grillowanie. Posiada trzy chromowane ruszty, dwa chromowane wieszaki na ryby oraz misę paleniskową sporych rozmiarów. Termometr wbudowany w drzwi pozwala na kontrolowanie temperatury panującej wewnątrz wędzarki. Całość jest wykonana ze stali szlachetnej wysokiej jakości.

 5. Wędzarnia Lund

  Wędzarnia Lund
  Sprawdź aktualną cenę

  Przenośna wędzarnia ogrodowa z dwoma modułami z misą i chromowanym rusztem. Pozwala na przygotowywanie wędzonych produktów na zimno i na ciepło. Produkt z powodzeniem wykorzystać można również jako grill. Wystarczy zdemontować górną część komory grilla, a pokrywę położyć na komorze dolnej. Wbudowany termometr umożliwia na kontrolowanie temperatury w komorze. Urządzenie wyposażone jest w praktyczne uchwyty. Specjalny otwór wentylacyjny pozwala na regulację ujścia dymu.

Jaką wędzarnię ogrodową kupić?

Wędzarnia ogrodowa to świetne rozwiązanie dla wszystkich osób, która są fanami wędzonych potraw różnego rodzaju. Dzięki niej można wędzić sery, mięsa i ryby bez użycia sztucznych konserwantów i barwników. Jaki model warto wybrać? Czym się w tym przypadku kierować?

 • Materiał wykonania – w tym przypadku jest dość spore pole do popisu. Dobrze sprawdzają się na pewno wędzarnie wykonane z wysokiej jakości niepomalowanego drewna. Pozwalają na wędzenie bez obaw o wilgoć i uszkodzenia wynikające z zastosowania wysokiej temperatury. Dużą popularnością cieszą się także wędzarnie stalowe. Unikać należy jedynie tych ze stali ocynkowanej, gdyż ta przy wysokich temperaturach jest trująca. Oczywiście elementy metalowe muszą być pomalowane farbą odporną na działanie wysokich temperatur. Spotkać się też można z wędzarniami murowanymi – betonowymi, kamiennymi lub wykonanymi z cegły. Są one estetyczne i nie wymagają prac konserwacyjnych.
 • Komora wędzarnicza – powinna być ona dość duża i oferować wsad na poziomie co najmniej 6 kilogramów. Wówczas można jednorazowo uwędzić sporo żywności. Wnętrze musi być także funkcjonalne. Oczywiście chodzi tutaj o różnego rodzaju ruszta, haki i poprzeczki. Warto sprawdzić, czy komora posiada regulatory, które pozwalają na odpowiednie rozprowadzanie dymu w środku.
 • Funkcjonalność – za to odpowiada m.in. termostat. Pozwala na regulowanie temperatury w komorze i jej utrzymanie na odpowiednim poziomie. Warto pamiętać również o specjalnych generatorach, które są odpowiedzialne za wytwarzanie dymu w odpowiedniej ilości czy o systemach wentylacyjnych. Najlepsze wędzarnie ogrodowe na rynku mają naprawdę sporo do zaoferowania.
 • Funkcje dodatkowe – ciekawym rozwiązaniem są na pewno wędzarnie ogrodowe z funkcją grillowania. To świetny wybór dla osób, które są również fanami grillowania. Nie każdy w końcu ma tak duży ogród, aby jednocześnie kupić wędzarnie i grill. Można też postawić na altanę ogrodową z grillem i wędzarnią.

Czy warto kupić wędzarnię ogrodową?

Nie da się ukryć, że wędzarnia ogrodowa to świetne rozwiązanie. Pozwala bowiem na samodzielne wędzenie serów, mięs i ryb. Przygotowywane w ten sposób posiłki są smaczne i aromatyczne. Dodatkowo można w tym przypadku skutecznie uniknąć stosowania konserwantów i innych środków chemicznych. Nic więc dziwnego w tym, ze wędzarnie ogrodnicze cieszą się coraz większą popularnością na rynku.

Na zakup wędzarni ogrodowej powinny się zdecydować przede wszystkim te osoby, które przepadają za daniami wędzonymi. W ten sposób będą mogły przygotowywać swoje ulubione potrawy w każdej wolnej chwili. Za sprawą praktycznej wędzarni można bez wychodzenia  z domu uwędzić ser, ryby i mięso. Wybór w tym zakresie w sklepach jest zresztą coraz większy. Bez problemu znaleźć można wędzarnię dopasowaną do danych potrzeb. Osoby, które nie mają dużego ogrodu, zdecydować się mogą na zakup nieco mniejszej wędzarni, która zmieści się na tarasie lub balkonie. To inwestycja stosunkowo niewielka, która może naprawdę dać sporo satysfakcji.

Popularni producenci wędzarni ogrodowych

Podsumowanie rankingu wędzarni ogrodowych

Wędzarnia ogrodowa to rozwiązanie, które z roku na rok zyskuje na popularności i trudno się temu dziwić. Coraz więcej osób docenia bowiem samodzielnie przygotowywane potrawy pozbawione konserwantów i zbędnych dodatków chemicznych. Tak jest i w tym przypadku. Mając do dyspozycji nawet niewielki ogród czy balkon, można uwędzić ryby, mięsa i sery różnego rodzaju. Okazuje się, że nie jest to w praktyce bardzo skomplikowane. W wyborze najlepszego sprzętu na pewno nieco pomoże przygotowany przez nas ranking wędzarni ogrodowych.