Sól do zmywarek to nic innego jak chlorek sodu w formie granulatu o wysokiej czystości. To produkt, który należy wykorzystywać w zmywarkach, gdyż w Polsce woda wodociągowa jest twarda lub bardzo twarda. Minerały rozpuszczone w wodzie powodują pojawienie się na naczyniach zacieków. Aby tego uniknąć w zmywarkach znajdują się specjalne filtry z żywicą jonowymienną, które filtrują wodę. Do ich czyszczenia potrzebna jest właśnie wspomniana sól. Czyszczenie zachodzi w sposób automatyczny w czasie mycia naczyń.

Najlepsza sól do zmywarki – ranking

 1. Finish Sól Do Zmywarek

  Finish Sól Do Zmywarek
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości sól do zmywarek, która chroni filtry i spryskiwacze, zmiękczając wodę. Usuwa z naczyń mało estetyczne zacieki i poprawia funkcjonowanie urządzenia. Dociera do najbardziej ukrytych miejsc w zmywarce. To produkt rekomendowany przez wielu czołowych producentów zmywarek. Sól wystarczy wsypać do specjalnego zbiornika, który na ogół zlokalizowany jest na dnie urządzenia.

 2. Somat Sól do zmywarek

  Somat Sól do zmywarek
  Sprawdź aktualną cenę

  Sól do zmywarek, która skutecznie regeneruje wymieniacz jonowy. To element zmywarki usuwający z wody związki wapnia. Zapobiega on powstawaniu osadów wapiennych. Sól do zmywarek należy stosować oczywiście w połączeniu ze standardowymi środkami myjącymi. Kryształki soli nie zbrylają się i całkowicie się rozpuszczają. Są one odpowiednie do zmywarek różnych producentów. Zamiast soli Somat nie można stosować standardowej soli kuchennej, która zawiera różnego rodzaju dodatki.

 3. Klar Sól Do Zmywarek Eco

  Klar Sól Do Zmywarek Eco
  Sprawdź aktualną cenę

  Wegańska sól do zmywarek, odpowiednia nawet dla skóry wrażliwej (bezzapachowa). Nie jest to produkt testowany na zwierzętach. Zapewnia ona skuteczną regenerację systemu zmiękczania wody w zmywarkach. W ten sposób efekty zmywania naczyń są jeszcze lepsze. Sól stosowana musi być wszędzie tam, gdzie woda wodociągowa jest bardzo twarda lub twarda. Produkt polecany jest wszystkim osobom, którym zależy na dobru środowiska naturalnego.

 4. Ludwik Sól Ochronna Do Zmywarki

  Ludwik Sól Ochronna Do Zmywarki
  Sprawdź aktualną cenę

  Zapewniająca skuteczną ochronę przed kamieniem sól do zmywarki. Zmiękcza wodę i przeciwdziała powstawaniu w zmywarce i na naczyniach szkodliwego osadu. To efekt granulatu o doskonałej rozpuszczalności i odpowiedniej wielkości granulek. Regularne stosowanie soli do zmywarek pozwala zachować urządzenie w odpowiedniej kondycji przez długi czas. Produkt posiada wiele wyróżnień. Marce przyznano m.in. Kryształowe Godło Marki Godnej Zaufania.

 5. UNIA Sól do zmywarek Tytan 5w1

  UNIA Sól do zmywarek Tytan 5w1
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy sól do zmywarek, która w przeciwieństwie do innych, podobnych produktów nie zawiera zanieczyszczeń takich jak węglany czy żelazo, które mogą uszkadzać poszczególne elementy zmywarek. Za sprawą innowacyjnej formuły 5w1 nie tylko zmiękcza wodę czy chroni urządzenie przed osadami z kamienia, ale i usuwa z naczyń zacieki i znacznie poprawia ogólne działanie zmywarki. Polecana jest najbardziej wymagającym użytkownikom.

Jaką sól do zmywarki kupić?

Sól to produkt niezbędny do tego, aby zmywarka działała w sposób prawidłowy. To właśnie on zmiękcza twardą wodę, która w Polsce jest sporym problemem. Jak jednak wybrać odpowiednią sól do zmywarki? Na co warto w tym przypadku zwrócić szczególną uwagę?

 • Pojemność/waga opakowania – sól do zmywarki na ogół sprzedawana jest w większych, ekonomicznych opakowaniach. Rzeczywiście przed pierwszym uruchomieniem zmywarki, do urządzenia trzeba wsypać sporą ilość soli – niekiedy nawet kilka kilogramów. Jednak już w czasie normalnego użytkowania zmywarki, ilość zużywanej soli jest znacznie mniejsza (zależy to m.in. od twardości wody). Urządzenie informuje, gdy zachodzi potrzeba uzupełnienia poziomu soli.
 • Rekomendacja producenta – niektórzy producenci zmywarek rekomendują stosowanie w przypadku ich urządzeń produktów danej marki. Jeśli takiej rekomendacji nie ma, warto i tak postawić na produkty znanych i cenionych na rynku marek.
 • Jakość – na ogół sole renomowanych producentów są nieco droższe. Trzeba jednak pamiętać o tym, że sól do zmywarek jest produktem, który wystarcza na naprawdę długo. Dodatkowo w przypadku bardzo twardej wody nie warto oszczędzać. Zakup soli niskiej jakości czy wykorzystanie soli kuchennej może zniszczyć urządzenie, co generuje oczywiście spore koszty naprawy czy wymaga wręcz zakupu nowej zmywarki.
 • Skład – sól do zmywarek to nic innego jak chlorek sodu. Jednak jest ona o wiele bardziej gruboziarnista niż klasyczna sól kuchenna. Dzięki temu znacznie wolniej się rozpuszcza. Gdyby sól przeznaczona do zmywarek była solą drobnoziarnistą, mogłaby bardzo szybko zablokować urządzenie służące do zmiękczania wody. Dodatkowo sól do zmywarek zawiera w swoim składzie odpowiednie substancje przeciwzbrylające. To dzięki nim nawet wilgotna nie zbija się w większe kawałki, które mogłyby skutecznie zablokować zmiękczacz wody. Dla porównania zwykła sól wykorzystywana w kuchni takich substancji nie zawiera.

Czy warto kupić sól do zmywarki?

W Polsce woda wodociągowa jest na ogół twarda i bardzo twarda. Stąd zmywarki wyposażone są w specjalne zmiękczacze. Te działają prawidłowo tylko w przypadku zastosowania specjalnej soli do zmywarek. Do zmiękczania wody na ogół wykorzystywana jest żywica jonowo wymienna. Umożliwia ona zachodzenie wymiany jonowej. Tym samym jony substancji szkodliwych są zastępowane przez jony neutralne. Woda staje się miękka, a na naczyniach nie osadza się kamień. Sól do zmywarek sprawia, że myte w zmywarce naczynia są czyste, pachnące i pozbawione plam, zacieków.

Sól do zmywarek to po prostu produkt uzdatniający wodę w mieszkaniu bądź domu. Pozwala na przedłużenie żywotności naczyń, na których nie osadzają się szkodliwe osady. Jest to z zasady sól gruboziarnista w formie specjalnego granulatu. Pod żadnym pozorem do zmywarki nie wolno wrzucać klasycznej soli kuchennej. To bowiem sól drobnoziarnista, która jest szybko wypłukiwana z urządzenia. Tym samym nie jest ona w stanie zmiękczyć wody wodociągowej.

Sól do zmywarek to obok nabłyszczacza i standardowego środka myjącego niezbędny produkt do prawidłowego funkcjonowania zmywarki. W tym przypadku nie warto oszczędzać, bo to może skończyć się naprawdę źle.

Popularni producenci soli do zmywarek