Okap kominowy to podstawowy sprzęt AGD, którego głównym zadaniem jest usuwanie z kuchni nieprzyjemnych zapachów oraz pochłanianie tłuszczów i oparów, które w czasie gotowania są wytwarzane. Okapy kominowe niekiedy nazywane są również okapami przyściennymi. Stanowią jeden z najpopularniejszych na rynku rodzaj okapów. Montowane są do ściany, zaraz nad kuchenką. W skład całego zestawu w chodzi w tym przypadki komin, który maskuje rurę odprowadzającą zużyte powietrze na zewnątrz.
Ranking okapów kominowych
- Okap kominowy Samsung NK36M7070VB
Sprawdź najniższą cenę
Designerski okap z wysoką mocą ssącą, oświetleniem LED oraz dotykowym panelem sterowania. Za sprawą wysokiej wydajności (do 760 m3/h) zapewnia czyste i świeże powietrze w kuchni przez cały czas. Funkcja Booster umożliwia skuteczne pozbycie się pary i zapachów z pomieszczenia. Urządzenie wyposażone jest w wytrzymały filtr aluminiowy, który zatrzymuje tłuszcz oraz różnego rodzaju zabrudzenia, chroniąc silnik przed zniszczeniem. Można go umyć nawet w zmywarce. - Okap Gorenje DVG 600 ZBE
Sprawdź najniższą cenę
Nowoczesny okap kuchenny z diodami ledowymi, które doskonale oświetlają płytę kuchenną. Daje światło zbliżone do naturalnego, a przy tym pobiera niewiele energii elektrycznej. Urządzenie jest bardzo ciche. Nie generuje zbyt dużego hałasu, a przy tym pozostaje bardzo wydajne, skutecznie usuwając z pomieszczenia nieprzyjemne zapachy i parę. Na uwagę zasługuje również estetyczne wykonanie okapu. - Okap Amica OKC620SB
Sprawdź najniższą cenę
Cichy okap kominowy z nowoczesnym oświetleniem LED. Wykonany jest z efektownego czarnego szkła. Doskonale sprawdza się więc jako element aranżacji nowoczesnych. Pracuje w trzech różnych stopniach pracy, w zależności od aktualnych potrzeb. W trybie wyciągu maksymalny generowany hałas nie przekracza jednak 62 dB. Urządzenie wyposażone jest w nowoczesny filtr aluminiowy, który jest odporny na korozję. Sterowane jest w sposób mechaniczny przy pomocy przycisków. - Okap kominowy Akpo WK-4 Nero Eco 60
Sprawdź najniższą cenę
Łatwy w obsłudze okap kominowy z wysokiej jakości filtrem przeciwtłuszczowym. Pracować może w trybie wyciągu lub pochłaniacza. To drugie rozwiązanie sprawdza się wówczas, gdy okapu z różnych względów nie można podłączyć do wentylacji. Urządzenie stosować można z filtrem węglowym, który jest do kupienia osobno. Jego wymiana zalecana jest raz na 3 miesiące. Okap posiada trzy prędkości pracy i nowoczesne oświetlenie halogenowe, dwupunktowe. Jego wysokość dopasować można do każdego pomieszczenia kuchennego. - Okap Electrolux LFC316X
Sprawdź najniższą cenę
Klasyczny okap kominowy o szerokości około 60 cm. Montowany jest na ścianie, nad płytą grzewczą, zapewniając świeże i czyste powietrze podczas gotowania. Nie generuje zbyt dużego hałasu. Maksymalny poziom głośności to w trybie wyciągu 66 dB. Posiada trzy stopnie regulacji mocy. Jego wydajność maksymalna to 420 m3/h. Pracować może w trybie recyrkulacyjnym i wywiewowym. Wyposażony jest w nowoczesne oświetlenie ledowe oraz wytrzymały filtr aluminiowy odporny na korozję.
Jaki okap kominowy kupić?
Okapy kominowe cieszą się dużą popularnością. To urządzenia nie tylko użyteczne, ale i efektowne pod względem wizualnym. Do wyboru są zarówno modele klasyczne, jak i bardziej nowoczesne. Jednak podczas zakupu okapu kominowego warto zwrócić uwagę nie tylko na design, ale i na inne elementy.
- Wydajność – to parametr najważniejszy w przypadku okapów. Im wyższa jest wydajność urządzenia, tym skuteczniej usuwa ono opary z pomieszczenia. Okap najbardziej wydajny jest zawsze w trybie wyciągu, dlatego gdy ma być użytkowany jedynie jako pochłaniacz, do kwestii wydajności należy podejść z dużą ostrożnością. Skuteczność pochłaniacza zależy bowiem od rodzaju i jakości zastosowanych filtrów oraz od częstotliwości ich zmiany.
- Tryb pracy – większość urządzeń dostępnych obecnie na rynku podłączona może być w roli wyciągu bądź pochłaniacza. Warto się jednak przed zakupem w tej kwestii upewnić.
- Szerokość – okapy kominowe mają zróżnicowaną szerokość. Zakupić można modele o standardowej szerokości, okapy kompaktowe o szerokości 34 cm czy urządzenia bardzo duże. Z tego powodu można znaleźć okap kominowy idealny do każdej kuchni.
- Głośność pracy – parametr ten wpływa na komfort pracy w kuchni w momencie, gdy okap jest włączony. Okapy emitują szum, ale o różnorodnym natężeniu. Znaczenie ma to m.in. wówczas, gdy kuchnia połączona jest z salonem. Im hałas jest mniejszy, tym lepiej. Wiąże się to jednak z wyższą ceną urządzenia.
- Sposób sterowania – do wyboru jest sterowanie mechaniczne i elektroniczne. W przypadku okapów sterowanych mechanicznie do dyspozycji użytkownika są przyciski i suwaki. Ich obsługa nie jest skomplikowana i uciążliwa. Od jakiegoś czasu na rynku spotkać się można również z urządzeniami sterowanymi za pomocą elektronicznego panelu dotykowego. Czasem posiadają one dodatkowo piloty zdalnego sterowania.
- Funkcje dodatkowe – nowoczesne okapy mają niekiedy sporo funkcji dodatkowych. Najpopularniejsze z nich to oświetlenie, minutnik, wyłącznik czasowy, czujnik zapachów, czujnik czyszczenia, wbudowane radio czy wyświetlacz LCD
Czy warto kupić okap kominowy?
Okap kominowy to zdecydowanie najbardziej efektowny wizualnie i dekoracyjny rodzaj okapów. Nie można go zabudować, a więc stanowi istotny element każdego pomieszczenia. Stanowi idealne rozwiązanie przede wszystkim do kuchni dużych. Pasuje doskonale do aranżacji nowoczesnych, ale postawić na niego można również we wnętrzach bardziej klasycznych.
Okapy kuchenne są bardziej wydajne niż np. urządzenia podszafkowe. Dzięki temu sprawdzają się nawet w pomieszczeniach sporych rozmiarów, usuwając z nich zanieczyszczenia czy opary powstałe w czasie gotowania. Powietrze zostaje usuwane za pomocą szybu wentylacyjnego, a nie tylko powierzchownie oczyszczane. Dodatkowo sam zakup okapu kominowego czy jego codzienna eksploatacja nie należą do drogich.
Nie bez znaczenia jest również fakt, że wybór okapów kominowych na rynku jest ogromny. Są to modele o zróżnicowanych wymiarach i designie. Dlatego też każdy może znaleźć urządzenie odpowiednie go swojej kuchni i aktualnych potrzeb w tym zakresie.