Zaprawa murarska to rodzaj chemii budowlanej wykorzystywanej w czasie budów domów, budynków wielorodzinnych i zakładów przemysłowych. Skład zapraw tego typu opiera się przede wszystkim na cemencie lub wapnie. W zależności od miejsca stosowania wykorzystuje się różne rodzaje zapraw murarskich. Zaprawy te posiadają doskonałe właściwości spajające poszczególne elementy. Dodatkowo wpływają one na izolację akustyczną i cieplną.

Ranking zapraw murarskich

 1. Parkanex ZKOZaprawa Murarska Ognioodporna 1000°C 10kg

  parkanex zkozaprawa murarska ognioodporna 1000c 10kg
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości ognioodporna zaprawa murarska odpowiednia do murowania grilli ogrodowych, kominków czy otwartych palenisk. To produkt odporny na działanie temperatury aż do 1000 stopni Celsjusza. Jest przyczepny w stosunku do różnych materiałów budowlanych. Jest więc to zaprawa bardzo uniwersalna – wodoodporna, mrozoodporna i ognioodporna. Sprzedawana jest w opakowaniach o wadze 10 kg.

 2. Atlas Murarska 25kg

  atlas murarska 25kg
  Sprawdź aktualną cenę

  Mrozoodporna i wodoodporna zaprawa murarska przeznaczona do zastosowania zewnętrznego. Najlepiej nakładać ją za pomocą kielni. Sprawdza się w przypadku elementów betonowych, ceramicznych i silikatowych. Jest to produkt plastyczny o wysokiej odporności na ściskanie. Zaliczany jest do kategorii M5. Zaprawa sprawdza się przy tradycyjnym murowaniu. Pozwala na korygowanie ewentualnych niedokładności wymiarowych. Sprzedawana jest w opakowaniach o wadze 25 kg.

 3. Zaprawa murarska Sopro Kmt 199 Plus do Cegieł Piaskowo-Żółta 25kg

  sopro kmt 1999 plus do cegiel piaskowo zolta 25kg
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy hydraulicznie wiążąca zaprawa cementowana z dodatkiem trasu. Nadaje się do fugowania i murowania murów wykonanych z cegły klinkierowej o nasiąkliwości mniejszej niż 10%. Zapewnia odpowiednią przepuszczalność pary wodnej przy jednocześnie wysokiej szczelności materiału. Nie pozwala na powstawanie tzw. rys skurczowych. To produkt zaliczany do kategorii zapraw M5. Zawiera w swoim składzie tras reński, który zmniejsza ryzyko powstawania przebarwień oraz wykwitów. Jest odporna na szkodliwe czynniki pogodowe.

 4. Zaprawa Ceresit Cr 65 Uszczelniająca 25kg

  ceresit cr 65 uszczelniajaca 25kg
  Sprawdź aktualną cenę

  Zaprawa murarska to uszczelniania nie zasolonych i nieodkształconych podłoży mineralnych. Sprawdza się w przypadku niewielkich basenów i zbiorników wodnych o głębokości słupa wody do 5 metrów. Stosowana może być do izolacji zewnętrznych ścian piwnic. To produkt wodoszczelny i paroprzepuszczalny oraz mrozoodporny. Nakładany może być pacą, pędzlem lub natryskowo. Zwiększa żywotność konstrukcji murowanych i betonowych. Chroni je przed zawilgoceniem. Sprzedawany jest w opakowaniach po 25 kg.

 5. Alpol Zaprawa murarska AZ 102 uniwersalna cementowo-wapienna 25 kg AZ102

  alpol zaprawa murarska az102 uniwersala cementowo wapienna 25kg
  Sprawdź aktualną cenę

  Klasyczna zaprawa murarska cementowo-wapienna odpowiednia do murowania ścian z pustaków ceramicznych, cegieł czy elementów betonowych. Sprawdza się w przypadku zastosowania zewnętrznego i wewnętrznego jednocześnie. Sprzedawana jest w opakowaniach po 25 kg. To produkt mrozoodporny i niewrażliwy na zmiany temperaturowy. Zawiera poniżej 2 ppm chromu rozpuszczalnego w wodzie.

Jaką zaprawę murarską kupić?

Do połączenia elementów murowanych potrzebna jest oczywiście zaprawa murarska. Nie wszyscy jednak wiedzą o tym, że występuje ona w wielu odmianach. Jak więc wybrać odpowiedni produkt do danego zadania? O czym trzeba w  tym przypadku pamiętać?

 • Rodzaj – wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów zapraw murarskich. Zaprawy murarskie cementowane są produkowane z wody, piasku oraz cementu. To produkty o bardzo dużej wytrzymałości, dlatego cieszą się dużą popularnością. Są wykorzystywane do murowania fundamentów i ścian. Zaprawy murarskie cementowo-wapienne są nieco tańsze, ale jednocześnie posiadają grosze parametry użytkowe. Nie należy ich stosować w przypadku fundamentów i konstrukcji nośnych. Zaprawy ciepłochłonne to zaprawy, w których spoiwem jest cement lub połączenie cementu i wapna. Są to zaprawy o zwiększonej izolacyjności cieplnej za sprawą dodatku perlitu i keramzytu. Ponadto wyróżnia się zaprawy klejowe zwane zaprawami do murowania na cienkie spoiny. Są one stosowane do przygotowywania warstwy szpachlowej.
 • Proporcje – parametry użytkowe i jakość zaprawy murarskiej zależy w dużej mierze od proporcji wymieszania poszczególnych jej składników. W przypadku zapraw cementowych i cementowo-wapiennych na opakowaniu podawane są proporcje informujące o tym, ile wiader piasku użyto do przygotowania wiadra spoiwa.
 • Urabialność – tej cechy nie da się w sposób jasny określić. Zaprawy urabialne są przyczepne do podłoża i nie sprawiają problemów przy nakładaniu.
 • Marka – określa ona wytrzymałość zaprawy murarskiej. Oznaczana jest literą M i cyfrą lub liczbą. Im wyższa jest w tym przypadku wartość, tym bardziej dana zaprawa murarska jest wytrzymała. W praktyce parametr ten należy dopasować do rodzaju wykonywanych prac.
 • Przyczepność zaprawy do podłoża – parametr ten oznaczany jest symbolem N/mm2. Im większe jest naprężenie danej konstrukcji, tym większa powinna być przyczepność stosowanej zaprawy murarskiej.

Czy warto kupić dobrą zaprawę murarską?

Zaprawa murarska to podstawowy produkt wykorzystywany podczas murowania ścian budynków i nie tylko. Dlatego w tym przypadku oszczędzać nie warto. Najczęściej do murowania wykorzystywane są przy tym zaprawy cementowo-wapienne, które cechują się większą urabialnością niż zaprawy cementowe. Dodatkowo szybciej wiążą i twardnieją. W praktyce najczęściej wykorzystywane są zaprawy marki M4.

Zaprawy murarskie sprzedawane w liczących 10 czy 25 kg workach mogą być produktami naprawdę wysokiej jakości. Podczas zakupów trzeba jedynie zwrócić wagę na to, czy przypadkiem worek nie jest twardy. To świadczy bowiem o tym, że zaprawa jest zbrylona. Tymczasem tylko sypka mieszanka gwarantuje świeżość i wysoką jakość produktu. Zaprawy murarskie zawsze należy przechowywać w  suchym, przewiewnym i zadaszonym miejscu.

Od zastosowanej zaprawy murarskiej w dużej mierze zależy wytrzymałość i jakość tworzonych spoiw. Dlatego też nie należy na tym elemencie oszczędzać. To może skończyć się bardzo źle. Warto stawiać więc na produkty sprawdzonych producentów, w stosunku których można mieć pewność, co do ich parametrów.

Popularni producenci zapraw murarskich

Sklepy z zaprawami warte uwagi