Zaprawa murarska to rodzaj chemii budowlanej wykorzystywanej w czasie budów domów, budynków wielorodzinnych i zakładów przemysłowych. Skład zapraw tego typu opiera się przede wszystkim na cemencie lub wapnie. W zależności od miejsca stosowania wykorzystuje się różne rodzaje zapraw murarskich. Zaprawy te posiadają doskonałe właściwości spajające poszczególne elementy. Dodatkowo wpływają one na izolację akustyczną i cieplną.
Ranking zapraw murarskich
-
Parkanex ZKOZaprawa Murarska Ognioodporna 1000°C 10kg
Wysokiej jakości ognioodporna zaprawa murarska odpowiednia do murowania grilli ogrodowych, kominków czy otwartych palenisk. To produkt odporny na działanie temperatury aż do 1000 stopni Celsjusza. Jest przyczepny w stosunku do różnych materiałów budowlanych. Jest więc to zaprawa bardzo uniwersalna – wodoodporna, mrozoodporna i ognioodporna. Sprzedawana jest w opakowaniach o wadze 10 kg.
-
Mrozoodporna i wodoodporna zaprawa murarska przeznaczona do zastosowania zewnętrznego. Najlepiej nakładać ją za pomocą kielni. Sprawdza się w przypadku elementów betonowych, ceramicznych i silikatowych. Jest to produkt plastyczny o wysokiej odporności na ściskanie. Zaliczany jest do kategorii M5. Zaprawa sprawdza się przy tradycyjnym murowaniu. Pozwala na korygowanie ewentualnych niedokładności wymiarowych. Sprzedawana jest w opakowaniach o wadze 25 kg.
-
Zaprawa murarska Sopro Kmt 199 Plus do Cegieł Piaskowo-Żółta 25kg
Wysokiej klasy hydraulicznie wiążąca zaprawa cementowana z dodatkiem trasu. Nadaje się do fugowania i murowania murów wykonanych z cegły klinkierowej o nasiąkliwości mniejszej niż 10%. Zapewnia odpowiednią przepuszczalność pary wodnej przy jednocześnie wysokiej szczelności materiału. Nie pozwala na powstawanie tzw. rys skurczowych. To produkt zaliczany do kategorii zapraw M5. Zawiera w swoim składzie tras reński, który zmniejsza ryzyko powstawania przebarwień oraz wykwitów. Jest odporna na szkodliwe czynniki pogodowe.
-
Zaprawa Ceresit Cr 65 Uszczelniająca 25kg
Zaprawa murarska to uszczelniania nie zasolonych i nieodkształconych podłoży mineralnych. Sprawdza się w przypadku niewielkich basenów i zbiorników wodnych o głębokości słupa wody do 5 metrów. Stosowana może być do izolacji zewnętrznych ścian piwnic. To produkt wodoszczelny i paroprzepuszczalny oraz mrozoodporny. Nakładany może być pacą, pędzlem lub natryskowo. Zwiększa żywotność konstrukcji murowanych i betonowych. Chroni je przed zawilgoceniem. Sprzedawany jest w opakowaniach po 25 kg.
-
Alpol Zaprawa murarska AZ 102 uniwersalna cementowo-wapienna 25 kg AZ102
Klasyczna zaprawa murarska cementowo-wapienna odpowiednia do murowania ścian z pustaków ceramicznych, cegieł czy elementów betonowych. Sprawdza się w przypadku zastosowania zewnętrznego i wewnętrznego jednocześnie. Sprzedawana jest w opakowaniach po 25 kg. To produkt mrozoodporny i niewrażliwy na zmiany temperaturowy. Zawiera poniżej 2 ppm chromu rozpuszczalnego w wodzie.
Jaką zaprawę murarską kupić?
Do połączenia elementów murowanych potrzebna jest oczywiście zaprawa murarska. Nie wszyscy jednak wiedzą o tym, że występuje ona w wielu odmianach. Jak więc wybrać odpowiedni produkt do danego zadania? O czym trzeba w tym przypadku pamiętać?
- Rodzaj – wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów zapraw murarskich. Zaprawy murarskie cementowane są produkowane z wody, piasku oraz cementu. To produkty o bardzo dużej wytrzymałości, dlatego cieszą się dużą popularnością. Są wykorzystywane do murowania fundamentów i ścian. Zaprawy murarskie cementowo-wapienne są nieco tańsze, ale jednocześnie posiadają grosze parametry użytkowe. Nie należy ich stosować w przypadku fundamentów i konstrukcji nośnych. Zaprawy ciepłochłonne to zaprawy, w których spoiwem jest cement lub połączenie cementu i wapna. Są to zaprawy o zwiększonej izolacyjności cieplnej za sprawą dodatku perlitu i keramzytu. Ponadto wyróżnia się zaprawy klejowe zwane zaprawami do murowania na cienkie spoiny. Są one stosowane do przygotowywania warstwy szpachlowej.
- Proporcje – parametry użytkowe i jakość zaprawy murarskiej zależy w dużej mierze od proporcji wymieszania poszczególnych jej składników. W przypadku zapraw cementowych i cementowo-wapiennych na opakowaniu podawane są proporcje informujące o tym, ile wiader piasku użyto do przygotowania wiadra spoiwa.
- Urabialność – tej cechy nie da się w sposób jasny określić. Zaprawy urabialne są przyczepne do podłoża i nie sprawiają problemów przy nakładaniu.
- Marka – określa ona wytrzymałość zaprawy murarskiej. Oznaczana jest literą M i cyfrą lub liczbą. Im wyższa jest w tym przypadku wartość, tym bardziej dana zaprawa murarska jest wytrzymała. W praktyce parametr ten należy dopasować do rodzaju wykonywanych prac.
- Przyczepność zaprawy do podłoża – parametr ten oznaczany jest symbolem N/mm2. Im większe jest naprężenie danej konstrukcji, tym większa powinna być przyczepność stosowanej zaprawy murarskiej.
Czy warto kupić dobrą zaprawę murarską?
Zaprawa murarska to podstawowy produkt wykorzystywany podczas murowania ścian budynków i nie tylko. Dlatego w tym przypadku oszczędzać nie warto. Najczęściej do murowania wykorzystywane są przy tym zaprawy cementowo-wapienne, które cechują się większą urabialnością niż zaprawy cementowe. Dodatkowo szybciej wiążą i twardnieją. W praktyce najczęściej wykorzystywane są zaprawy marki M4.
Zaprawy murarskie sprzedawane w liczących 10 czy 25 kg workach mogą być produktami naprawdę wysokiej jakości. Podczas zakupów trzeba jedynie zwrócić wagę na to, czy przypadkiem worek nie jest twardy. To świadczy bowiem o tym, że zaprawa jest zbrylona. Tymczasem tylko sypka mieszanka gwarantuje świeżość i wysoką jakość produktu. Zaprawy murarskie zawsze należy przechowywać w suchym, przewiewnym i zadaszonym miejscu.
Od zastosowanej zaprawy murarskiej w dużej mierze zależy wytrzymałość i jakość tworzonych spoiw. Dlatego też nie należy na tym elemencie oszczędzać. To może skończyć się bardzo źle. Warto stawiać więc na produkty sprawdzonych producentów, w stosunku których można mieć pewność, co do ich parametrów.