Odkurzacz workowy to popularne urządzenie AGD służące go sprzątania. Zabrudzone powietrze ze szczotki trafia w tym przypadku do wnętrza odkurzacza Potem przepływa przez worek – papierowy lub materiałowy, który przepuszcza powietrze, ale skutecznie zatrzymuje zanieczyszczenia. Wymaga on regularnej, chociaż na szczęście niezbyt częstej wymiany. Odkurzacze workowe to od lat jedne z  najpopularniejszych sprzętów AGD na rynku.

Ranking odkurzaczy workowych

 1. Odkurzacz workowy Electrolux EUO93DB UltraOne

  Odkurzacz workowy Electrolux EUO93DB UltraOne
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesny odkurzacz workowy o najwyższej klasie skuteczności. Wyróżnia się doskonałą filtracją, co jest zasługą filtrów Allegry Plus. Produkt ten wyróżniony został wieloma nagrodami, w tym IF Product Design Award czy Red Dot Desing Award. Eksperci docenili jego skuteczność działania oraz efektowny design. Urządzenie wyposażone jest w wielofunkcyjną ssawkę 3w1 oraz ssawę FlowMotion. Posiada miękkie koła, które nie rysują podłogi.

 2. Odkurzacz Philips Performer Active FC8578/09

  Odkurzacz Philips Performer Active FC8578/09
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości odkurzacz workowy wykorzystujący innowacyjną technologię AirflowMax. Posiada nasadkę TriAcive+, turboszczotkę oraz specjalną nasadkę przeznaczoną do twardych podłóg. Urządzenie przez długi czas utrzymuje wysoką moc ssania. Pozwala to na wykorzystanie worka aż do samego końca. Model ten wyposażony jest w akcesoria zintegrowane, które można montować i demontować bardzo łatwo za sprawą nowoczesnych łączeń ActiveLock. Odkurzacz posiada także specjalny filtr antyalergiczny.

 3. Bosch Serie 4 ProSilence BGLS48X320

  Bosch Serie 4 ProSilence BGLS48X320
  Sprawdź aktualną cenę

  Cichy i skuteczny odkurzacz workowy. Duża w tym zasługa SilenceSound System oaz QuattroPower System. Urządzenie posiada wydajny silnik i wysokiej klasy akcesoria, w tym ssawkoszczotkę i worek PowerProtect. Na silnik producent udziela aż dziesięcioletniej gwarancji. To najlepsze potwierdzenie jego wytrzymałości. Worek jest wielowarstwowy i zapewnia naprawdę wysoki poziom filtracji, ale jednocześnie nie blokuje przepływu powietrza. Szczotka SilentClean Premium jest bardzo skuteczna i cicha.

 4. Odkurzacz workowy Karcher WD 3 1.629-801.0

  Odkurzacz workowy Karcher WD 3 1.629-801.0
  Sprawdź aktualną cenę

  Wydajny odkurzacz workowy, który sprawdzi się w niejednym gospodarstwie domowym i nie tylko. Posiada kompaktowe wymiary i jest dość lekki. Ciekawym rozwiązaniem jest funkcja wydmuchu, która pozwala na zgromadzenie liści w jednym miejscu. Zaczep na zderzaku ułatwia odstawienie ssawek w czasie przerw w pracy. W standardzie jest zbiornik na zanieczyszczenia o pojemności 17 litrów. Jest on wykonany z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Całość uzupełnia dwumetrowy wąż ssący.

 5. Odkurzacz Amica Fen Turbo VM 2062

  Odkurzacz Amica Fen Turbo VM 2062
  Sprawdź aktualną cenę

  Estetycznie wykonany odkurzacz workowy z filtrem HEPA13. Stanowi idealny wybór do domów, w których mieszkają małe dzieci czy alergicy. W skład zestawu wchodzi specjalna turboszczotka, która radzi sobie z sierścią czy włosami oraz szczotka dedykowana do parkietu. Ciekawym rozwiązaniem jest wskaźnik, który informuje o konieczności wymiany worka na nowy. Urządzenie parkować można zarówno pionowo, jak i poziomo. Wyposażone jest w miękkie koła.

Sprawdź powiązane rankingi:

Ranking pionowych odkurzaczy bezprzewodowych
Ranking odkurzaczy bezworkowych
Ranking odkurzaczy automatycznych

Jaki odkurzacz workowy kupić?

Odkurzacze workowe od lat cieszą się bardzo dużą popularnością. Trudno sobie wyobrazić utrzymanie domu czy mieszkania w czystości bez takiego urządzenia. Jaki model warto wybrać dla siebie? Czym należy sugerować się przy zakupie odkurzacza workowego?

 • Moc  silnika – im jest ona większa, tym skuteczniejszy w działaniu jest odkurzacz. Od 1 września 2017 roku w UE maksymalna moc nowego odkurzacza domowego wynosi 900W. Taki model sprawdzi się nawet w przypadku dywanów z długim włosiem. Do wykładzin czy paneli odpowiedni jest także  odkurzacz workowy o mocy mniejszej.
 • Moc ssania – ma związek z mocą silnika, ale nawet odkurzacze słabsze mogą mieć niezłą moc ssania. Odkurzacze domowe mają moc ssania w zakresie od 50 do 600W. Jednak już 300-400W jest w pełni wystarczające.
 • Rodzaj filtru – mikrofiltr to cienka warstwa włókniny, która jedynie w stopniu podstawowym chroni przed  kurzem. Lepszym wyborem jest filtr HEPA wykonany ze szkła spiekanego. Najlepszą ochronę daje filtr HEPA H13. Jest odpowiedni np. dla alergików. Czasem stosuje się też filtr wodny. Wówczas zanieczyszczenia trafiają do specjalnego pojemnika z wodą, a nie worka.
 • Głośność – najcichsze modele nie generują hałasu większego niż 65 dB. To szum, przy którym można bez problemu rozmawiać. Cisze odkurzacze są szczególnie pożądane w domach, w których mieszkają małe dzieci.
 • Pojemność – tutaj znaczenie ma wielkość mieszkania, domu. Przy większej powierzchni worek powinien być bardziej pojemny.
 • Długość kabla – urządzenia wyposażone w długi przewód mogą łatwiej dotrzeć do różnych zakamarków, bez konieczności ich ciągłego przełączania między gniazdkami elektrycznymi.
 • Waga – odkurzacze workowe w czasie pracy znajdują się na podłodze, ale i tak ich przesuwanie bywa męczące.
 • Nasadki i szczotki – w skład zestawu wchodzi na ogół co najmniej kilka końcówek. Najpopularniejsze z nich to elektroszczotka, turboszczotka, ssawka szczelinowa czy szczotka z naturalnym włosiem.

Czy warto kupić odkurzacz workowy?

Odkurzacze workowe wciąż są bardzo popularne. Do wyboru są modele z jednorazowymi workami papierowymi czy workami materiałowymi wielokrotnego użytku. Te pierwsze są bardziej higieniczne. Po zapełnieniu worek się wyrzuca, a na jego miejsce zakłada nowy. Z tego rozwiązania korzystają np. alergicy. Za sprawą dodatkowego filtra, jakim jest worek, mniej zanieczyszczeń trafia do filtrów HEPA czy filtrów wylotowych. Takie odkurzacze workowe są też raczej atrakcyjne cenowo.

W ich przypadku trzeba jedynie kontrolować poziom zapełnienia worka, chociaż nowsze modele coraz częściej posiadają specjalny wskaźnik, który do tego służy. Worek w odkurzaczu należy regularnie wymieniać, bo jego zapełnienie pogarsza moc ssania. Urządzenie pracuje wówczas mniej wydajnie.

Odkurzacze workowe to urządzenia, które wymagają podłączenia do gniazdka elektrycznego. Jednak mimo to są wygodne w użytkowaniu. Warto jednak postawić na model z dłuższym kablem. Standardem jest obecnie natomiast funkcja jego zwijania. Odkurzacze workowe wcale też nie muszą zajmować wiele miejsca.

Popularni producenci odkurzaczy workowych

Sklepy warte uwagi