Olej silnikowy 5W40 to półsyntetyczny olej, który użytkować można przez cały rok. Zachowuje bowiem odpowiednią konsystencję nawet w temperaturze -30 stopni Celsjusza i wówczas, gdy silnik pojazdu jest mocno rozgrzany, a w jego środku panuje upał. Wyjątkowe właściwości tego oleju przekładają się na większą żywotność podzespołów silnika i na jego dużą popularność. Nie można zapominać w końcu o tym, że olej silnikowy to chyba najpopularniejszy płyn eksploatacyjny w samochodach.

Ranking olejów silnikowych 5W40

 1. Olej silnikowy Castrol EDGE Turbo Diesel 5W40 4L

  Olej silnikowy Castrol EDGE Turbo Diesel 5W40 4L
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy olej silnikowy, który jest skuteczny w przypadku zarówno nowych, jak i starszych silników wysokoprężnych. Utrzymuje maksymalną czystość silnika i zwalcza niebezpieczne osady. Jest odpowiedni dla silników z turbosprężarkami i intercoolerami oraz pompowtryskiwaczami. Chroni też silniki, które działają w systemie pompowtryskiwaczy.

 2. Olej Total Quartz 9000 Energy 5W40 5L

  Olej Total Quartz 9000 Energy 5W40 5L
  Sprawdź aktualną cenę

  Opracowany w technologii syntetycznej olej do silników benzynowych i diesla. Zapewnia doskonałą ochronę silnika i pozwala na jego długotrwałe eksploatowanie. Świetnie radzi sobie nawet w trudnych warunkach. To olej kompatybilny z najnowocześniejszymi rozwiązaniami stosowanymi w silnikach benzynowych i diesla. Sprawdza się przy jeździe sportowej, miejskiej oraz po autostradzie, w autach osobowych oraz dostawczych. Opakowanie mieści 5 litrów oleju.

 3. Motul 8100 X-Cess 5W40 5L

  Motul 8100 X-Cess 5W40 5L
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesny olej silnikowy o wysokiej lepkości HTHS i niskiej lotności. Polecany jest w szczególności do silników OPEL 2.0 i 2.2 DTI. Cechuje się wyjątkowymi właściwościami czyszczącymi oraz rozpuszczającymi. Zapewnia dobre smarowanie ostatniej generacji silników diesla z wtryskiem bezpośrednim, z pewnymi niewielkimi wyjątkami. To produkt odporny w dużej mierze na zjawisko starzenia się. Wyróżnia się dużą mocą czyszczącą i rozpuszczającą, a także mniejszym zużyciem niż inne oleje dostępne na rynku.

 4. Olej silnikowy ELF Evolution 900 NF 5W40 5L

  Olej silnikowy ELF Evolution 900 NF 5W40 5L
  Sprawdź aktualną cenę

  Innowacyjny olej silnikowy stworzony w technologii syntetycznej ELF. Produkowany jest na bazie najlepszych olejów syntetycznych i starannie wybranych dodatków uszlachetniających. Zapewnia doskonałą i stałą ochronę silnika. Stosowany może być w przypadku silników benzynowych i diesla. Sprawdza się w warunkach jazdy sportowej, miejskiej czy autostradowej. Zapobiega powstawaniu nagarów czy osadów, które zmniejszają żywotność silnika i pogarszają jego parametry. Warto stosować go regularnie.

 5. Olej Valvoline MaxLife 5W/40 4L

  Olej Valvoline MaxLife 5W/40 4L
  Sprawdź aktualną cenę

  Opracowany z myślą o silnikach z dużym przebiegiem olej silnikowy. Zawiera specjalne dodatki czyszczące i konserwujące uszczelki. Wydłuża żywotność silnika i sprzyja jego skutecznej regeneracji. Produkt ten maksymalizuje wydajność silników. Stworzony został docelowo dla pojazdów o przebiegu większym niż 100 tysięcy kilometrów. W jego składzie znajdują się też dodatki, które zmniejszają tarcie, zapobiegając zużywaniu się części czy dodatki minimalizujące zużycie samego oleju.

Jaki olej silnikowy 5W40 kupić?

Olej 5W40 to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych olejów silnikowych dostępnych na rynku. Sprawdza się zarówno w przypadku silników diesla, jak i benzynowych. Jaki produkt wybrać dla siebie? Czym kierować się przy zakupie oleju silnikowego 5W40?

 • Lepkość – to w  przypadku olejów silnikowych bardzo ważny parametr, gdyż to właśnie od lepkości zależy ochrona silnika i zapobieganie jego szybkiemu zużyciu się. Lepkość zmienia przy tym wartość razem z rosnącą temperaturą. Im ta jest wyższa, tym olej jest bardziej wodnisty. Z kolei im temperatura niższa, tym olej jest bardziej gęsty. Produkt trzeba zawsze dobrać odpowiednio do silnika posiadanego pojazdu, aby nie doprowadzić do jego uszkodzenia.
 • Pora roku – na lato wybiera się inne oleje silnikowe niż na zimę. Jednak zdaniem wielu producentów, zdecydowanie najlepszym wyborem na cały rok jest olej silnikowy 5W40. Sprawdza się on o każdej porze roku, gdyż jest odpowiednio lepki i wodnisty.
 • ACEA – to Asocjacja Europejskich Konstruktorów Samochodowych, która odpowiada za ustalenie norm silnikowych na podstawie odpowiednich testów. Wyróżnia się tutaj klasyfikacje ACEA A, ACEA B, ACEA A/B i ACEA C. Dodatkowo w każdej z nich można wybrać produktów w stosunku do jakości standardowej. Jest więc ACEA A1 o wysokiej jakości standardowej czy ACEA B4 przeznaczony do silników z wtryskiem bezpośrednim itd.
 • Samochód – oczywiście olej silnikowy należy zawsze dobrać odpowiednio do posiadanego auta. Najlepiej jest w tym przypadku wziąć pod uwagę normy ustalonego przez jego producenta. Wówczas można mieć pewność, że dany olej nie uszkodzi silnika samochodu. Jeśli olej ma zostać kupiony samodzielnie, kluczowe znaczenie ma zawsze jego lepkość. Trzeba postawić na produkt posiadający odpowiednie oznaczenie jakości według ACEA. Potem trzeba porównać ten olej z normami proponowanymi przez producenta auta.
 • Rodzaj – dobrze wybrany olej silnikowy powinien utrzymać kondycję silnika samochodu. Wyróżnia się tutaj oleje do diesla, syntetyczne, mineralne i półsyntetyczne.

Czy warto kupić dobry olej silnikowy 5W40?

Oleje silnikowe 5W40 cieszą się dużą popularnością i nic w tym dziwnego. Są przede wszystkim bardzo uniwersalne. To bowiem oleje całosezonowe, zwłaszcza w polskich warunkach klimatycznych użytkować je można bez względu na porę roku. Zapewniają one dobry poziom ochrony silnika i cechują się dobrymi właściwościami smarnymi. Sprawdzają się w przypadku zarówno samochodów nowych, jak i nieco starszych.

Oleje 5W40 to oleje syntetyczne, a więc stosowane mogą być w wielu silnikach. Są efektywne, bezpieczne i zapewniają odpowiednią ochronę samochodu. Oleje te bez obaw mogą być użytkowane przy temperaturze nawet rzędu -30 stopni Celsjusza. Zapewniają właściwe smarowanie  nawet wtedy, gdy silnik nagrzewa się to wysokich temperatur. Są tym samym bardzo wydajne i naprawdę uniwersalne. W Polsce i nie tylko stawia na oleje silnikowe 5W40 coraz większa liczba kierowców. Sprawdzają się one w przypadku silników benzynowych i diesli. Są odpowiednie do jazdy miejskiej, sportowej czy po autostradzie.

Popularni producenci olejów silnikowych 5W40

Sklepy warte uwagi