Pamięć RAM DDR4 to standard pamięci RAM typu SDRAM, który jest rozwinięciem pamięci DDR, DDR2 oraz DDR3, które stosowane są w komputerach w roli pamięci operacyjnej. Pamięć tego rodzaju pozwala na zastosowanie napięcia 1,2 V, co przekłada się na niski pobór mocy i dużą przepustowość. Pamięci DDR4 nie są kompatybilne wstecz, a więc nie współpracują z chipsetami, które obsługują pamięci starszego typu. Na rynku na dużą skalę pojawiły się w roku 2014.

Ranking pamięci RAM DDR4

 1. Pamięć RAM Corsair Vengeance RGB PRO 16GB (2x8GB) DDR4 3600MHz C18 DIMM (CMW16GX4M2Z3600C18)
  Pamięć RAM Corsair Vengeance RGB PRO 16GB (2x8GB) DDR4 3600MHz C18 DIMM (CMW16GX4M2Z3600C18)
  Sprawdź aktualną cenę
  Wysokiej jakości pamięć RAM pozwalająca na zastosowanie napięcia 1,2 V. Posiada pojemność 16 GB, co zaspokaja nawet najbardziej wymagających użytkowników. Za sprawą podwójnego modułu pamięci RAM zapewnia wysoką wydajność. Wyposażona jest w radiator odprowadzający ciepło i chroniący moduł przed przegrzaniem. To model obsługujący złącze DIMM z wbudowanym podświetleniem.
 2. Pamięć RAM Kingston HyperX Predator 16GB (2x8GB) DDR4 3200MHz CL16 (HX432C16PB3K216)
  Pamięć RAM Kingston HyperX Predator 16GB (2x8GB) DDR4 3200MHz CL16 (HX432C16PB3K216)
  Sprawdź aktualną cenę

  Pamięć RAM DDR4 z wykonanym z czarnego aluminium radiatorem, który skutecznie rozprasza ciepło. Model ten oferuje prędkości do 3333 MHz, które w zestawieniu z niskimi opóźnieniami gwarantują bardzo dużą wydajność i wielozadaniowość. Produkt współpracuje z procesorami sześcio i ośmiordzeniowymi. Pamięć nie przegrzewa się nawet w czasie intensywnych rozgrywek. Pobiera przy tym mniej energii niż moduły DDR3. Przekłada się do na niższą emisję ciepła oraz wyższą bezawaryjność.
 3. Pamięć RAM Adata XPG GAMMIX D10 16GB (2x8GB) DDR4 3200MHz czarna (AX4U320038G16DB10)
  Pamięć RAM Adata XPG GAMMIX D10 16GB (2x8GB) DDR4 3200MHz czarna (AX4U320038G16DB10)
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy pamięć RAM DDR4 dla miłośników gier komputerowych i nie tylko. Obsługuje nowe wersje Intel X299 plus SPD z fabrycznymi prędkościami do 3200 MHz. Poprawia jakość przesyłania sygnału i utrzymuje przez cały czas stabilną pracę. Dostępna jest w wersji czerwonej i czarnej. Wyposażona jest w efektowny radiator ząbkowany z dachem otwartym. Zapewnia on doskonałe chłodzenie za sprawą szybkiego odprowadzania ciepła. Model ten objęty jest dożywotnią gwarancją.
 4. Pamięć RAM G.Skill RipjawsV 16GB (2x8GB) DDR4 3200MHz CL16 Black (F4-3200C16D-16GVKB)
  Pamięć RAM G.Skill RipjawsV 16GB (2x8GB) DDR4 3200MHz CL16 Black (F4-3200C16D-16GVKB)
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesna dwukanałowa pamięć DDR4 współpracująca z najnowszymi procesorami Intel Core. To propozycja dla najbardziej wymagających użytkowników. Produkt ten pozwala zachować szybką pracę komputera w czasie grania, edytowania filmów, renderowania danych itd. Potwierdzeniem są rygorystyczne testy, którym został poddany ten model. Pamięć jest kompatybilna z niestandardowymi chłodzeniami procesora.
 5. Pamięć RAM Crucial 16GB (2x8GB) 3000MHz Ballistix Sport LT Gray CL15 (bls2k8g4d30aesbk)
  Pamięć RAM Crucial 16GB (2x8GB) 3000MHz Ballistix Sport LT Gray CL15 (bls2k8g4d30aesbk)
  Sprawdź aktualną cenę

  Pamięć RAM DDR4 o znacznej szybkości pracy i wysokiej przepustowości. Przekłada się to na dużą wydajność pracy komputera. Produkt ten jest idealny dla graczy i najbardziej wymagających użytkowników. Zapewnia znaczną szybkość, niewielkie opóźnienia i sporą przepustowość. Wszystko to za sprawą stealth cyfrowego wyglądu camo. Model jest jest łatwy w instalacji za sprawą funkcjonalności plug and play. Nie ma też problemu z jego konfiguracją.

Jaką pamięć RAM kupić?

Pamięci RAM DDR4 obecnie dominują na rynku. Wyparły one w zasadzie stosowane do tej pory pamięci DDR3. Jaki jednak model wybrać, aby należycie spełniał on swoją funkcję? Na co zwrócić szczególną uwagę?

 • Pojemność –  ilość RAM należy zawsze dobrać odpowiednio do swoich potrzeb. Warto wiedzieć, jaką wielkość obsługuje dana płyta główna oraz ile bitów ma system zainstalowany na komputerze. Obecnie minimum to 4 GB pamięci RAM. W praktyce, im więcej na co dzień korzysta się z multimediów, tym większa powinna być pojemność pamięci. Profesjonaliści wybierają modele o pojemności nawet  32 GB.
 • Częstotliwość taktowania – to w przypadku pamięci RAM bardzo istotny parametr, który wpływa na wydajność i szybkość pracy. Do niedawna standardem była częstotliwość na poziomie 1600 MHz. Obecnie z uwagi na rosnące wymagania sprzętowe jest to minimum 1866 MHz. Dla profesjonalistów przeznaczone są pamięci RAM z częstotliwością taktowania wyższą niż 3000 MHz.
 • CAS latency – to parametr, który znacznie wpływa na wydajność komputera. Oznacza czas, który upływa od momentu wysłania żądania aż do odczytania danych z danej kolumny pamięci. Im ten parametr jest niższy, tym lepiej.
 • Dual Channel – zestawy dwukanałowe składające się z dwóch kości dają efekty lepsze niż montaż kości pojedynczej. Są to moduły bardziej wydajne. Wcześniej trzeba jednak zakupić odpowiedni model płyty głównej. Czasami spotkać się można także z rozwiązaniem Triple Channel, gdy dane trafiają jednocześnie do trzech kontrolerów.
 • Chłodzenie – to element, który ma spore znaczenie w przypadku nowoczesnych komputerów stacjonarnych dla graczy i overclockerów, które podkręcają podzespoły. Wykorzystywane są radiatory aluminiowe, rurki cieplne oraz chłodzenie typu wodnego. Trzeba jednak sprawdzić ich rozmiary, które nie mogą utrudniać montażu dodatkowych kości czy innego rodzaju podzespołów.

Czy warto kupić pamięć DDR4 RAM?

Zakup lepszej pamięci RAM to zawsze dobry pomysł. Przekłada się bowiem na szybszą i bezproblemową pracę komputera.  Warto więc zainwestować w wysokiej jakości pamięci DDR4, które wyparły w zasadzie z rynku swoich poprzedników. Kości tego typu różnią się w istotny sposób od starszych modeli pod względem technicznym. Wykorzystują inne napięcie i różnią się szybkością dostępu. Umieszczone są przy tym w innych gniazdach na płycie głównej niż stosowane wcześniej pamięci DDR3.

Pamięci RAM DDR4 pozwalają na znaczne przyspieszenie i usprawnienie pracy komputera, ale ich montaż możliwy jest nie w przypadku wszystkich płyt głównych. Trzeba posiadać nowszy model z chipsetami pozwalającymi na wykorzystanie pamięci RAM DDR4 z ultraszybkim taktowaniem. Takie informacje można na szczęście znaleźć na stronach poszczególnych producentów.

Obecnie w przypadku nowoczesnych procesorów zastosowanie pamięci RAM DDR4 w dużej mierze przyspiesza działanie komputera. To zdecydowanie najprostszy sposób na zwiększenie jego wydajności bez konieczności podkręcania częstotliwości pracy rdzeni.

Popularni producenci pamięci RAM

Sklepy z pamięciami RAM warte uwagi