Piekarnik parowy to specyficzne urządzenie łączące w sobie cechy klasycznego piekarnika i urządzenia przeznaczonego do gotowania na parze. W tego typu piekarnikach wykorzystywana jest także konwencjonalna metoda ogrzewania. Tym samym część ciepła pochodzi z pary, a druga część z rozgrzanego powietrza. Stosunek tych dwóch metod można łatwo regulować poprzez specjalne oprogramowanie. Piekarniki parowe to najczęściej urządzenia dedykowane pod zabudowę.

Ranking piekarników parowych

 1. Piekarnik parowy Siemens HS658GXS1

  Piekarnik parowy Siemens HS658GXS1
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesny piekarnik parowy z funkcją pieczenia. To urządzenie bardzo proste w obsłudze. Za sprawą bakeSensor i termosondy Plus pozwala na dokładne wykrycie momentu przygotowania danej potrawy. Opcja ecoClean pozwala utrzymać piekarnik w odpowiedniej czystości. Urządzenie za sprawą klasy energetycznej A nie generuje wysokich rachunków za energię elektryczną.

 2. Piekarnik Bosch ParaPlus HSG636BB1

  Piekarnik Bosch ParaPlus HSG636BB1
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy piekarnik parowy o klasie energetycznej A+. W zasadzie nie wymaga czyszczenia, gdyż jego ścianki pokrywa specjalna powłoka, która absorbuje tłuszcz. Ciekawym rozwiązaniem jest system wyboru potrawy PerfectChef. Urządzenie jest proste w obsłudze. To duża zasługa wyświetlacza TFT z przyciskami sensorowymi. Funkcja termoobiegu 4D pozwala na umieszczenie dania na dowolnym poziomie piekarnika.

 3. Electrolux EOB8S31Z SteamBoost

  Electrolux EOB8S31Z SteamBoost
  Sprawdź aktualną cenę

  Wielofunkcyjny piekarnik, który oferuje aż trzy tryby działania pary. Posiada termosondę, co pozwala na kontrolowanie procesu pieczenia. Dodatkowo tryb szybkiego nagrzewania się umożliwia wręcz błyskawiczne rozgrzanie się urządzenia. Ciekawym rozwiązaniem jest opcja AssistedCooking, która pozwala na gotowanie pod okiem profesjonalisty. Funkcja AquaClean odpowiada z kolei za parowe czyszczenie urządzenia.

 4. Piekarnik parowy Whirlpool W9OS24S1P

  Piekarnik parowy Whirlpool W9OS24S1P
  Sprawdź aktualną cenę

  Piekarnik parowy o pojemności 73 litrów o klasie energetycznej A+. Dzięki temu jest wydajny i nie generuje wysokich rachunków za energię elektryczną. Oferuje sporo programów automatycznych ułatwiających gotowanie. To model sterowany dotykowo w bardzo prosty sposób z nowoczesnym, pyrolitycznym systemem czyszczącym. Posiada wygodne w użytkowaniu prowadnice teleskopowe.

 5. Piekarnik Amica ED87389BA+ X-TYPE STEAM

  Piekarnik Amica ED87389BA+ X-TYPE STEAM
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości piekarnik parowy z automatycznymi drzwiami – OpenUp!. Urządzenie wyposażone jest w funkcjonalny wyświetlacz graficzny TFT z asystentem gotowania. Do wyboru jest 25 gotowych oraz 10 własnych programów. Co ciekawe, piekarnik można obsługiwać także smartfonem. Do temperatury 150 stopni Celsjusza nagrzewa się on w zaledwie 3 minuty.

 6. Beko BIS24300BDS

  Beko BIS24300BDS
  Sprawdź aktualną cenę

  Efektowny wizualnie piekarnik parowy z funkcją czyszczenia parowego Simple Steam. Posiada zbiornik na wodę, który można bardzo łatwo napełnić. Wystarczy wlać do niego 300 ml wody, a potem wsadzić na swoje miejsce. W urządzeniu zastosowano funkcjonalne prowadnice teleskopowe. Na uwagę zasługuje także prosty w obsłudze wyświetlacz semi-sensorowy. Piekarnik z łatwością można uruchomić samodzielnie. Jest to urządzenie, które jest szybkie do utrzymania w czystości.

Jaki piekarnik parowy kupić?

Piekarniki parowe to urządzenia, które na rynku pojawiły się stosunkowo niedawno, ale już zdążyły zdobyć dużą popularność. Jaki model jednak wybrać do swojej kuchni? Czym warto sugerować się przy wyborze piekarnika parowego?

 • Rodzaj – pod względem funkcjonalności wyróżnia się urządzenia zintegrowane z płytą grzewczą i piekarniki samodzielne. Z uwagi na technologię grzania wykorzystywaną przez piekarnik istnieje podział na piekarniki gazowe, które powoli odchodzą do lamusa oraz piekarniki elektryczne. Biorąc pod uwagę dodatkowo także funkcje używania pary podczas pieczenia wyróżnia się piekarniki parowe, które pozwalają na pieczenie przy stosowaniu różnych stopni wilgotności oraz piekarniki parowe z funkcją pieczenia, które umożliwiają również pieczenie jak w klasycznym piekarniku.
 • Funkcjonalność –  przy wyborze piekarnika parowego warto zwrócić szczególną uwagę na jego funkcje, w  tym funkcje dodatkowe. Piekarniki parowe z funkcją pieczenia do zaoferowania na ogół nie mają zbyt wiele – zaprogramowanie czasu pieczenia czy temperatury pieczenia oraz kilka programów automatycznych. Więcej oferują piekarniki klasyczne z funkcją pary. Do najpopularniejszych funkcji dodatkowych należą termoobieg, funkcja opiekacz, supergrill, podpiekanie, funkcja pizzy, zarumienienie, slow cooking czy rozmrażanie.
 • Pojemność – to parametr, który ma naprawdę duże znaczenie. Najmniejsze piekarniki mają już 45 cm wysokości, 55 cm głębokości i 60 cm szerokości. Ich pojemność wynosi od 20 do 27 litrów. Większe piekarniki mają pojemność na poziomie 40-60 litrów. To oznacza obecność kilku poziomów do umieszczenia w środku blach.
 • Klasa energetyczna – powinna   być ona możliwe najwyższa, aby urządzenie nie generowało wysokich kosztów energii elektrycznej.
 • Czyszczenie – często użytkowane piekarniki parowe potrzebują oczywiście regularnego czyszczenia. Aby było ono mało kłopotliwe warto postawić na model np. z funkcją pyrolizy.

Czy warto kupić piekarnik parowy?

Piekarniki parowe mają z całą pewnością całkiem sporo zalet. Potrawy, które są w nich przygotowywane mają doskonały smak i aromat. Nie są przesiąknięte olejem i nie moczą się przez długi czas w wodzie. Takie posiłki są zdrowe, lekkostrawne i smaczne. Dostarczają do organizmu człowieka wiele witamin i minerałów. Dodatkowo piekarnik parowy pozwala w kuchni na eksperymentowanie. W ten sposób przygotowywać można różnego rodzaju dania – mięsne, rybne i wegetariańskie.

Piekarniki parowe to urządzenia bardzo nowoczesne. Wiele z nich posiada wbudowaną książkę kucharską lub podpowiedzi odnośnie gotowania wybranych potraw. Standardem staje się coraz częściej elektroniczny programator. W przypadku rodzin z małymi dziećmi dobrym rozwiązaniem jest natomiast zakup piekarnika parowego ze specjalnym zabezpieczeniem przed dziećmi. To tzw. zimny front, a  więc podwójne lub nawet potrójne drzwiczki. Wybrane piekarniki obsługiwać można poprzez aplikację na smartfonie. Są to urządzenia najnowszej generacji godne określenia sprzętem AGD XXI wieku.

Popularni producenci piekarników parowych

Sklepy warte uwagi