Wentylator stojący to urządzenie, które wzbudza ruch powietrza i zapewnia wrażenie obniżenia temperatury otoczenia, chociaż samo nie schładza powietrza. Wentylatory stojące posiadają bardzo prostą konstrukcję. To wiatraki umieszczone na statywie. Posiadają ruchome śmigło składające się z 3-4 łopatek. Im większa jest ich średnica, tym większe jest pole nadmuchu. Podstawowe modele oferują kilka poziomów nawiewu czy regulację kąta nadmuchu.

Ranking wentylatorów stojących

 1. Wentylator stojący Xiaomi Smartmi Standing Fan 2s

  Wentylator stojący Xiaomi Smartmi Standing Fan 2s
  Sprawdź aktualną cenę

  Bezprzewodowy wentylator stojący nowej generacji. Posiada akumulator o żywotności na poziomie 20 godzin. Urządzeniem sterować można poprzez aplikację Mi Home. Posiada regulację kąta obrotu w czterech poziomach. Wentylator wyposażony jest w akumulator o pojemności 2800 mAh, ale można go równie dobrze podłączyć do zasilania 220V. Urządzenie jest dość lekkie, mimo stabilnej i wytrzymałej konstrukcji. Waży zaledwie 3,6 kg.

 2. Wentylator Rowenta VU5670F0

  Wentylator Rowenta VU5670F0
  Sprawdź aktualną cenę

  Bardzo cichy wentylator stojący z funkcjami Silent Night czy Turbo Boost. Oferuje tryb automatycznej oscylacji, co pozwala na skutecznie schłodzenie całego pomieszczenia. Wentylator posiada regulowaną wysokość, co jest wynikiem zastosowania słupka teleskopowego. Urządzenie nie sprawia większych problemów w transporcie czy podczas przechowywania. Posiada cyfrowy timer – 2, 4 i 8 godzin. Potem urządzenie wyłącza się. Ciekawie prezentuje się tryb Decrescendo, które pozwala na automatyczne zmniejszenie się przepływu powietrza aż do osiągnięcia pozycji nocnej.

 3. Sencor SFN 9011SL

  Sencor SFN 9011SL
  Sprawdź aktualną cenę

  Efektowny wizualnie wentylator przenośny z możliwością wyłączenia funkcji nawilżania powietrza. Oferuje trzy prędkości działania – niską, średnią oraz wysoką. Pracuje w trzech trybach: Normal, Natural i Sleep. Sporym atutem urządzenia jest możliwość zdalnego sterowania za pomocą dołączonego do zestawu pilota. Wyłącznik czasowy automatycznie wyłącza urządzenie po upływie określonego czasu. Urządzenie wyposażone jest w specjalny filtr wodny i filtr przeciwpyłowy z możliwością mycia.

 4. Wentylator stojący Xblitz Aero PRO

  Wentylator stojący Xblitz Aero PRO
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesny wentylator stojący z teleskopowym ramieniem. To urządzenie lekkie i poręczne, które można ze sobą zabrać nawet w podróż. W celu naładowania wentylatora, wystarczy podłączyć go do gniazdka zasilania za pomocą adaptera i przewodu USB typu C. Urządzenie jest bardzo ciche, a więc nie przeszkadza w trakcie snu. Posiada funkcję programowania czasu pracy. Dzięki podświetleniu wentylator wykorzystać można jako nocną lampkę.

 5. Wentylator Sencor SFN 4047WH

  Wentylator Sencor SFN 4047WH
  Sprawdź aktualną cenę

  Prosty w obsłudze wentylator stojący z trzema sterowanymi pokrętłem szybkościami obrotowymi. Posiada silnik o mocy 50W i łopatki o średnicy 40 cm. Za sprawą mechanizmu swing urządzenie może przesuwać w sposób automatyczny strumień powietrza w zakresie 90 stopni. Jest regulowane także w pionie. Wentylator wyposażony jest w specjalne nóżki antypoślizgowe i posiada zabezpieczenie przed przegrzaniem. Możliwa jest także regulacja wysokości łopatek w zakresie 103-12 cm.

Jaki wentylator stojący kupić?

Wentylator stojący to niewątpliwie urządzenie, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie upalnego lata. Rzeczywiście przynosi on pewne orzeźwienie i ulgę w gorące dni. Jaki jednak wentylator stojący kupić i czym warto się przy jego wyborze kierować?

 • Ilość ustawień prędkości – w przypadku najprostszych urządzeń jest tylko jedna prędkość pracy. Czasem tych możliwości jest więcej, co pozwala na ustawienie idealnego w danym momencie trybu pracy. Najnowocześniejsze wentylatory stojące oferują nawet kilkanaście prędkości pracy, co czyni je bardzo uniwersalnymi. Są one oczywiście droższe niż modele najprostsze.
 • Obrót wokół własnej osi – to wcale nie jest funkcja bardzo wyszukana, ale nie każdy wentylator stojący ją posiada.
 • Sterowanie pilotem – to wygodne rozwiązanie, gdyż pozwala na sterowanie urządzeniem zdalnie, z odległości kilku metrów. Takie urządzenia są na ogół nieco droższe.
 • Hałas – najlepiej postawić na urządzenie ciche, które nie będzie przeszkadzać w pracy i codziennym funkcjonowaniu. Najlepsze wyniki osiągają w  tym przypadku jednak wentylatory kolumnowe.
 • Design – jest to o tyle istotne, że wentylatory na ogół stoją na widoku i rzucają się w oczy. Warto więc zdecydować się na model, który będzie pasować do aranżacji danego mieszkania lub domu. Na szczęście wybór w tym zakresie jest coraz większy.
 • Wielkość wiatraka – generalnie im wentylator jest większy, tym efektywniej pracuje. Z drugiej strony zajmuje wówczas więcej miejsca.
 • Moc – im jest większa, tym więcej energii elektrycznej pobiera urządzenie. Z drugiej strony oznacza to większą siłę wentylatora. Zazwyczaj jest to od 15 do 150W, ale w warunkach domowych sprawdzą się już modele o mocy 30-50W. Sporo zależy od pomieszczenia, w którym sprzęt ma być używany.
 • Wydajność –  podawana jest w metrach sześciennych na minutę lub na godzinę. Wybór w tym przypadku na rynku jest dość mocno zróżnicowany. Urządzenia o większej wydajności sprawdzą się z powodzeniem w większych pomieszczeniach.

Czy warto kupić wentylator stojący?

Wentylator stojący to raczej niedrogi sprzęt elektroniczny, który pozwala na punktowe chłodzenie pomieszczeń. Pozwala poradzić sobie z bardzo wysoką temperaturą w pomieszczeniu. Jest nieoceniony w upalne letnie dni i noce.

Klasyczne wentylatory stojące mają średnicę minimum 40 cm, chociaż zdarzają się na rynku modele nieco mniejsze. Są to urządzenia bardzo łatwe w obsłudze. Posiadają na ogół kilka trybów działania czy regulację wysokości. Bardziej rozbudowane modele są coraz częściej sterowane także pilotem. Wentylatory stojące wcale nie muszą zajmować dużo miejsca. Często są to urządzenia naprawdę estetycznie wykonane.

Przede wszystkim wentylatory stojące nie są drogie. To ich spory atut. Pod tym względem wygrywają z wentylatorami kolumnowymi. Dodatkowo wybór w sklepach w tym przypadku jest bardzo duży. Są to urządzenia łatwe do utrzymania w czystości, które nie wymagają żadnej specjalnej konserwacji. Zakupić je można w okresie letnim w każdym supermarkecie, sklepie z RTV i AGD czy nawet dyskoncie.

Popularni producenci wentylatorów stojących

Sklepy warte uwagi