Zabawki interaktywne, jak sama nazwa wskazuje, wchodzą w interakcję z dziećmi. Wykorzystują one rozwiązania sprawiające, że maluchy reagują na nie i zaczynają na nie oddziaływać. Zabawki tego rodzaju skutecznie stymulują słuch, wzrok czy dotyk dziecka. Ćwiczą jego koncentrację i wymagają kreatywnego myślenia. Pobudzają myślenie analityczne i wymuszają ćwiczenie technik pamięciowych. Zabawki interaktywne przeznaczone dla nieco starszych dzieci stymulują rozwój umiejętności językowych.

Ranking zabawek interaktywnych

 1. Imc Toys Yoyo Panda (Imc095199)
  Imc Toys Yoyo Panda (Imc095199)
  Sprawdź aktualną cenę

  Interaktywna panda, która wymaga opieki i uwagi. Gdy dziecko wchodzi do pokoju, upomina się o zabawę poprzez wydawanie odgłosów. W ramach wdzięczności za opiekę, odwzajemnia się całusem. Zabawka wydaje różnorodne dźwięki i rusza oczami. Potrafi pić z butelki, spać, jeść, chrapać, śmiać się, kichać, bekać czy puszczać bąki. Dodatkowo jest miła i przyjemna w dotyku. W skład zestawu poza samą pandą wchodzą bambusowy liść, butelka i instrukcja obsługi.
 2. Epee Boogie Psi Rozrabiaka (02608)
  Epee Boogie Psi Rozrabiaka (02608)
  Sprawdź aktualną cenę

  Przeznaczona dla dzieci w wieku co najmniej 2 lat zabawka interaktywna Boogie. Piesek spaceruje, biega i wykonuje sztuczki różnego rodzaju. Jednocześnie może służyć jako przytulanka. Jest bowiem przyjemny w dotyku i miękki. Produkt zapakowany jest w estetyczne, kolorowe pudełko, dzięki czemu idealnie nadaje się jako prezent dla dziecka. W zestawie poza samym pieskiem znajduje się dodatkowo smycz.
 3. Fisher-Price Movi Mistrz Zabawy Fkc36
  Fisher-Price Movi Mistrz Zabawy Fkc36
  Sprawdź aktualną cenę

  Przeznaczony dla dzieci w wieku 3-6 lat interaktywny robot. Zachęca do zabawy i aktywności fizycznej, a jednocześnie zmusza do myślenia, rozwijając zdolność kreatywnego myślenia. Posiada 3 tryby działania i 6 wbudowanych gier. Przykładowo tryb „Zabawa z alfabetem” ułatwia dzieciom poznawanie alfabetu. Zabawka tańczy, wykonuje polecenia i zadaje dzieciom pytania. Robot ma ponad 60 różnych wyrazów twarzy. Porusza się w każdym kierunku.
 4. Cobi Little Live Pets Rollie Piesek Całusek 28669
  Cobi Little Live Pets Rollie Piesek Całusek 28669
  Sprawdź aktualną cenę

  Interaktywna zabawka dla dzieci, która przypomina prawdziwego szczeniaka. Wydaje około 25 różnych dźwięków i reakcji. Macha ogonkiem i wysuwa języczek na znak sympatii do opiekuna. W czasie snu zamyka oczy i wydaje charakterystyczne dźwięki. Pieskowi można nadać odpowiednie imię, posiada bowiem specjalny certyfikat adopcji. Na jego szyi widnieje obroża z zawieszką, na której można umieścić imię. Zabawka wykonana jest z miłego w dotyku pluszu. Stanowi więc przy okazji świetną przytulankę.
 5. Chicco Miś Podróżnik 5208
  Chicco Miś Podróżnik 5208
  Sprawdź aktualną cenę

  Interaktywna zabawka dla dzieci w wieku 1-4 lat, która pomaga w nauce języka obcego. Wszystko to w atmosferze doskonałej zabawy. Miś wykonany jest z wysokiej jakości weluru i mierzy aż 33 cm wysokości. Oferuje ponad 80 różnych efektów dźwiękowych, w tym słówka, piosenki i proste zdania w języku polskim i angielskim. W jego brzuchu znajduje się elektroniczny odtwarzacz, do którego pasuje 5 kart umieszczonych w plecaku misia. Zabawka zna części ciała, kolory, liczy, kształty, zwierzęta czy alfabet.

Jaką zabawkę interaktywną kupić?

Zabawki interaktywne są coraz chętniej wybierane przez rodziców. Nie tylko grają i śpiewają, ale przy okazji również wspomagają rozwój dzieci w zasadzie od pierwszych miesięcy ich życia. Czym jednak należy sugerować się przy zakupie zabawek interaktywnych?

 • Jakość – w przypadku dzieci to rzez najważniejsza. Godne zaufania zabawki zawsze powinny posiadać certyfikat CE. To deklaracja producenta, że są wykonane zgodnie z normami obowiązującymi w UE.
 • Oznaczenie wiekowe – to wbrew pozorom parametr bardzo ważny. Dla niemowląt nie są odpowiednie zabawki interaktywne ze specjalnymi funkcjami. W ich przypadku sprawdzają się raczej maty czy tradycyjne grzechotki.
 • Natężenie dźwięku – na rynku jest sporo zabawek interaktywnych, ale niektóre są dla delikatnych uszu dziecka zbyt głośne. Warto to więc sprawdzić przed zakupem.
  Zainteresowania dziecka – dzieci, nawet małe, mają różne zainteresowania. W praktyce więc nie każdy maluch ucieszy się z interaktywnego samochodu czy robota, a być może będzie wolał pieska czy misia. Zakup warto więc poprzedzić szczegółową obserwacją dziecka.
 • Bezpieczeństwo – zabawki interaktywne powinny wykonane być z materiałów wytrzymałych. Szczególnie mocno uważać trzeba na elementy drobne, które małe dziecko może połknąć. Teoretycznie wszystkie zabawki muszą mieć atesty potwierdzające bezpieczeństwo ich wykonania. Są to m.in. certyfikaty Instytutu Matki i Dziecka czy certyfikaty Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji.
 • Skład – skład zabawek powinien być zawsze znany kupującemu. Wówczas można bowiem sprawdzić, czy produkt nie zawiera substancji szkodliwych dla małego dziecka.
  Funkcje – dobrze jest zainteresować się funkcjonalnościami zabawki, aby nie kupić kolejnej o podobnych lub takich samych funkcjach.

Czy warto kupować zabawki interaktywne?

Zabawki interaktywne cieszą się coraz większą popularnością i nic w tym dziwnego. Sprawiają bowiem, że maluch może szybciej nauczyć się nowych słów i umiejętności np. rozpoznawania kolorów bądź dźwięków. Zabawki tego rodzaju pobudzają zmysły dziecka i zachęcają go do odkrywania otaczającego go świata. Niektóre przy okazji przekazują wiedzę z różnych dziedzin nauki.

Dzieci bardzo lubią zabawki interaktywne. W sklepach znaleźć można propozycje skierowane do różnych grup wiekowych. Największą popularnością cieszą się jednak wydające dźwięki poruszające się pluszaki czy roboty. Rodzice mogą zdecydować się na modele, które wykorzystać można z powodzeniem na kilku etapach rozwoju dziecka. Są bowiem zabawki, które posiadają kilka różnych poziomów zabawy. Niektóre uczą kolorów i rozpoznawania kształtów, a inne przychodzą z pomocą przy nauce czytania. Zabawki interaktywne są więc inwestycją na długi czas.

Zabawki interaktywne produkowane są oczywiście zgodnie ze wszystkimi standardami i normami. Sprawdzić można to bardzo łatwo na opakowani. Informuje o tym oznaczenie CE. Są odpowiednie dla dzieci w różnym wieku i o zróżnicowanych zainteresowaniach. Wybór w tym zakresie jest naprawdę ogromny.

Popularni producenci zabawek interaktywnych

Sklepy z zabawkami interaktywnymi warte uwagi