Spawarka inwertorowa zwana inaczej spawarką inwersyjną to rodzaj spawarki elektrycznej, w której źródłem prądu jest prostownik z wewnętrzną przemianą częstotliwości. Wykorzystywana jest ona do spawania metodą MMA/TIG oraz MIG/MAG. Posiada ona dość zaawansowaną konstrukcję techniczną. Sprawdza się zarówno w  przypadku profesjonalistów, jak i majsterkowiczów, hobbystów. Spawarki inwertorowe uchodzą za bardzo skuteczne i efektywne. Są przy tym stosunkowo lekkie.

Ranking spawarek inwertorowych

 1. Spawarka inwertorowa Lincoln Electric Bester 181
  Spawarka inwertorowa Lincoln Electric Bester 181
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości spawarka inwertorowa wykonana w oparciu o innowacyjną technologię IGBT z asymetryczną konfiguracją mostka. Przekłada się to na wysoką wydajność urządzenia. Produkt ten zapewnia uzyskanie 100% oczekiwanych rezultatów. Sprawka przeznaczona jest do spawania metodą TIG i MMA. Posiada funkcjonalny, czytelny panel sterowania i wyposażona jest w skuteczny system chłodzenia.
 2. MAGNUM SPAWARKA MIG 208 ALU SYNERGIA
  MAGNUM SPAWARKA MIG 208 ALU SYNERGIA
  Sprawdź aktualną cenę
  Nowoczesna spawarka inwertorowa sterowana synergicznie ze specjalnym programem do spawania aluminium. Model ten pozwala na uzyskanie spoiny bardzo wysokiej jakości. Źródło prądu zostało w tym przypadku zbudowane na tranzystorach IGBT, które zapewniają minimum zakłóceń elektromagnetycznych. Urządzenie cechuje się wysoką wydajnością i niskim zużyciem energii. W skład zestawu wchodzi ponadto uchwyt spawalniczy MB 13, trzymetrowy uchwyt elektrodowy, liczący 2 m przewód masowy oraz osprzęt spawalniczy.
 3. Spawarka inwertorowa Ideal Praktik MIG 200 IGBT
  Spawarka inwertorowa Ideal Praktik MIG 200 IGBT
  Sprawdź aktualną cenę

  Inwertorowa  spawarka do spawania metoda FLUX i MIG/MAG. Posiada dwurolkowy podajnik drutu. Nadaje się doskonale do zastosować warsztatowych i blacharskich. Pozwala na spawanie metodą MIG/MAG drutem spawalniczym w osłonie gazu i  metodą FLUX drutem spawalniczym samoosłonowym. Umożliwia zmianę biegunowości uchwyt do spawania samoosłonowym drutem. Zasilana jest jednofazowo.
 4. Spawarka Dedra DESi210BT
  Spawarka Dedra DESi210BT
  Sprawdź aktualną cenę

  Funkcjonalna, stosunkowo lekka spawarka inwertorowa idealna do przydomowego warsztatu czy prac na wysokości. Nadaje się do spawania żeliwa, stali stopowych, stali konstrukcyjnych czy stali nierdzewnych. Posiada płynną regulację spawania. Opcja HOT START oznacza łatwiejsze zajarzenie się łuku. ANTI-STICK ogranicza prąd zwarcia, a system kontroli temperatury skutecznie chroni urządzenie przed przegrzaniem się. Odpowiada za to wbudowany wentylator. Urządzenie jest bardzo wydajne i proste w obsłudze. Przeznaczone jest generalnie do spawania metodą MMA.
 5. Spawarka inwertorowa Magnum Snake 200PS
  Spawarka inwertorowa Magnum Snake 200PS
  Sprawdź aktualną cenę
  Wszechstronna spawarka inwertorowa do spawania elektrodami otulonymi różnego rodzaju gatunków stali oraz żeliwa. Sprawdza się świetnie także w warunkach terenowych. Model ten cechuje się dużą sprawnością. Posiada dobrą charakterystykę łuku dla elektrod zasadowych i rutylowych. W skład zestawu wchodzą także dwumetrowy uchwyt elektrodowy i uchwyt masowy. Spawarka umożliwia spawanie metodą MMA w opcji TIG Lift. Wykorzystywana jest powszechnie w niewielkich warsztatach naprawczych.

Jaką spawarkę inwertorową kupić?

Spawarki inwertorowe cieszą się sporą popularnością. Są poręczne, lekkie i stosunkowo niedrogie. Często wybierane są do przydomowych warsztatów. Jak jednak wybrać urządzenie odpowiednie dla siebie? Na co zwrócić w tym przypadku szczególną uwagę?

 • Amperaż – to w przypadku spawarek parametr podstawowy. Im jest on większy, tym grubsze materiały można daną spawarką spawać. Mocniejsze spawarki są jednak i droższe. Spawarki 160A sprawdzają się w przypadku najcieńszych kątowników i przedmiotów drucianych. Spawarki 250A dedykowane są do większości prac i są dość uniwersalne. Modele o amperażu 250A i wyższym przeznaczone są do zastosować profesjonalnych.
 • Przeznaczenie – najpopularniejsze są spawarki MMA. Najrzadziej stawia się na modele TIG. Urządzenia MMA pozwalają na wykonywanie wielu prac. Sprzęty MIG/MAG mają jeszcze więcej możliwości, co jednak nie zawsze w warunkach domowych jest potrzebne.
 • Wyświetlacz – spawarki z wyświetlaczami są droższe niż te z samymi pokrętłami, ale za to łatwiejsze w obsłudze.
 • Mobilność – w wielu przypadkach jest to jedna z bardziej istotnych kwestii. Sprzęt zbyt ciężki  i mało poręczny utrudnia pracę. Spawarki MMA wazą od 6 do nawet 20 kg.
 • Obudowa – solidna obudowa to w tym przypadku podstawa. Urządzenie powinno być odporne na uszkodzenia mechaniczne czy przypadkowe zalanie wodą. Godne uwagi są modele z obudową metalową, które są najbardziej trwałe.
 • Funkcje dodatkowe – nowoczesne spawarki inwertorowe oferują coraz częściej szereg funkcji dodatkowych. Najpopularniejsze z nic to HOT START (gorący start ułatwiający rozpoczęcie pracy), ANTI STICK (system antyzwarciowy, który obniża prąd spawania w przypadku przyklejenia elektrody) czy Arc Force (regulacja dynamiki łuku spawalniczego). Ciekawym rozwiązaniem są ponadto nowoczesne tranzystory IGBT, które minimalizują zakłócenia elektromagnetyczne, a przy okazji zwiększają wydajność urządzenia. Opcja FAN STOP to system, który wyłącza wentylator w czasie bezczynności. Czasami w spawarkach inwertorowych spotkać się można także z systemem zabezpieczeń przeciwpożarowych czy wyłącznikiem przeciążeniowym.

Czy warto kupić spawarkę inwertorową?

Spawarki inwertorowe powszechnie uważane są za lepsze i bardziej skuteczne niż spawarki klasyczne. Są także lżejsze, co znacznie ułatwia ich użytkowanie. Nic więc dziwnego w tym, że cieszą się coraz większą popularnością.

Spawarki inwertorowe są przede wszystkim bardzo uniwersalne. Nadają się do prac lekkich i bardziej zaawansowanych. Pozwalają w praktyce na spawanie różnymi rodzajami elektrod spawalniczych. Są raczej niewielkie i lekkie, co przekłada się na ich mobilność. W porównaniu ze spawarkami transformatorowymi zużywają one niewiele energii elektrycznej, chociaż w tym przypadku sporo zależy także od mocy konkretnego urządzenia.

Kolejnymi zaletami spawarek  inwertorowych jest wysoka jakość spawu, stosunkowo krótki czas chłodzenia, niska wrażliwość na spadki napięć, niewielka waga, możliwość podłączenia do agregatu prądotwórczego oraz szereg funkcji dodatkowych. Są to urządzenia odpowiednie zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów.

Popularni producenci spawarek inwertorowych

Sklepy z spawarkami warte uwagi