Palenisko ogrodowe to specjalna konstrukcja, która pozwala na bezpieczne rozpalenie ognia. Wykorzystywana jest w praktyce na wiele różnych sposobów. Służy m.in. do oświetlania otoczenia, odstraszania owadów, ogrzewania w chłodniejsze dni czy przygotowywania różnego rodzaju potraw. Niekiedy jest elementem wędzarni ogrodowej. Paleniska ogrodowe mogą mieć różne formy. Wykonywane są z wielu różnych materiałów odpornych na działanie wysokich temperatur np. cegły czy kamienia. Są tez paleniska ze stali nierdzewnej i żeliwne.

Ranking palenisk ogrodowych

Jakie palenisko ogrodowe kupić? To pytanie niewątpliwie zadają sobie coraz częściej właściciele działek i ogrodów. Okazuje się bowiem, że palenisko ogrodowe może być sprzętem naprawdę przydatnym i nieocenionym. Ma całkiem sporo zastosować i zalet. W wyborze pomoże z całą pewnością nasz ranking palenisk ogrodowych. Stworzyliśmy go na podstawie opinii internautów na ten temat.

 1. Palenisko ogrodowe Lund 70X60cm

  Palenisko ogrodowe Lund 70X60cm
  Sprawdź aktualną cenę

  Efektowne wizualne przenośne palenisko ogrodowe z grillem, które świetnie sprawdzi się w niejednym ogrodzie. Pozwala na bezpieczne rozpalenie ogniska. Wykorzystywane może być także jako źródło światła i ciepła. Produkt ma dość kompaktową formę. Misa jest wykonana ze stali i pokryta specjalną emalią odporną na działanie wysokiej temperatury. Pokrywa jest pokryta siateczką także odporną na wysokie temperatury. Ogranicza ona przedostawanie się iskier na zewnątrz. Całość uzupełnia chromowany ruszt z dwoma uchwytami.

 2. Palenisko Activa Ogrodowe Verona 60cm

  Palenisko Activa Ogrodowe Verona 60cm
  Sprawdź aktualną cenę

  Klasyczne palenisko ogrodowe z żeliwną misą. To produkt bardzo stabilny ze średnicą 60 cm. Pozwala więc na rozpalenie całkiem dużego ogniska. Sprawdzi się nie tylko w ogrodzie, ale i na tarasie. Wykorzystywany może być także jako źródło światła i ciepła. W połączeniu z rusztem tworzy praktyczny grill ogrodowy. Zestawić go też można z kociołkiem węgierskim lub myśliwskim. Całość waży nieco ponad 10 kilogramów.

 3. Vidaxl Palenisko I Grill 2-W-1 34X34X48cm

  Vidaxl Palenisko I Grill 2-W-1 34X34X48cm
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy palenisko ogrodowe w połączeniu z funkcjonalnym grillem. To produkt wykonany ze stali, która skutecznie absorbuje i emituje ciepło. Zawiera sporych rozmiarów misę, która pozwala na rozpalenie dużego ognia. Za sprawą rusztu z paleniska w chwilę zrobić można grill. Produkt jest wykonany ze stali wysokiej jakości. Wyróżnia się dużą wytrzymałością mechaniczną i wysoką estetyką wykonania.

 4. Palenisko ogrodowe Orion 57cm

  Palenisko ogrodowe Orion 57cm
  Sprawdź aktualną cenę

  Idealne do ogrodu i na taras wysokiej jakości palenisko o średnicy 57 cm. Jest to bezpieczny sposób na rozpalenie ogniska. Produkt jest wklęsły, a więc nie ma ryzyka, że drewno zostanie wywiane na zewnątrz nawet w czasie silnego wiatru. Palenisko z powodzeniem wykorzystać można również jako podstawę do grilla. Jego misa jest wykonana z żeliwa z pełnego odlewu. Stojak jest z kolei spawany w całości.

 5. Palenisko Farmcook Pan 10 60cm

  Palenisko Farmcook Pan 10 60cm
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesne, praktyczne i bezpieczne w użytkowaniu palenisko ogrodowe. Pozwala rozpalić ogień w zasadzie wszędzie. Sprawdzi się nie tylko w przydomowym ogrodzie, ale i na tarasie. Produkt wyróżnia się prostą formą. Co ciekawe, nie ma jednorodnej barwy. Pozbawiony został bowiem dekoracyjnej warstwy farby. To palenisko, które zdecydowanie poradzi sobie w każdych warunkach.

Jakie palenisko ogrodowe kupić?

W coraz większej liczbie ogrodów spotkać się można z paleniskami. Są to produkty, które pozwalają na rozpalenie ogniska w bezpiecznych warunkach. Stanowią ciekawą alternatywę np. dla grilla. Jakie palenisko ogrodowe wybrać dla siebie i czym warto się w tym przypadku kierować?

 • Materiał – zazwyczaj spotkać się można z paleniskami ogrodowymi wykonanymi ze stali. Jest to materiał solidny, który wytrzymuje zalanie zimną wodą. Spore znaczenie ma jakość zastosowanej stali i jej pokrycie. Musi być ona odporna na odkształcenia i korozję.
 • Ruszt – to bardzo istotny element paleniska. Produkty pokryte chromem są łatwe do utrzymania czystości. Warto stawiać na ruszy solidne. Jednak duże znaczenie ma także wielkość i możliwość regulacji. Tutaj trzeba mieć na uwadze swoje zapotrzebowanie. Im więcej produktów będzie grillowanych, tym ruszt musi być większy. Ciekawym rozwiązaniem są paleniska z rusztem regulowanym.
 • Pokrywa – to bardzo funkcjonalny element. Nie jest on konieczny, ale stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed żarem i iskrami. Jest to część niezastąpiona przy małych dzieciach i zwierzętach. Idealnie, gdy pokrywa ma rączkę, która się nie nagrzewa.
 • Nóżki – duże znaczenie ma podstawa paleniska,  a więc nóżki lub stojak. Kluczowa powinna być stabilizacja sprzętu, który nie może być zbyt wywrotny. To może się bowiem skończyć bardzo źle.
 • Wielkość – jeśli palenisko ma na stałe stać w ogrodzie lub na tarasie, powinien być to produkt nieco większy. Jednak, gdy ma być to sprzęt mobilny, lepiej postawić na coś mniejszego. Istotna jest też waga. Paleniska cięższe są stabilniejsze, ale znacznie trudniejsze w transporcie.
 • Design – palenisko może przy okazji pełnić funkcję dekoracyjną. Wybór na rynku w tym zakresie jest spory. Ciekawie prezentują się np. modele z oryginalnymi wycięciami. Mogą mieć one formę np. gwiazdek czy księżyców. Same paleniska też bywają bardzo efektowne.
 • Wyposażenie dodatkowe – niekiedy w skład zestawu wchodzą różnego rodzaju elementy dodatkowe. Na ogół są to pogrzebacz, stojak czy chwytak do pokrywki. Dzięki stojakowi w palenisku można np. gotować.

Czy warto kupić palenisko ogrodowe?

Paleniska ogrodowe cieszą się coraz większą popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego. Dzięki nim nawet w niewielkim ogrodzie lub na tarasie można rozpalić ognisko. Palenisko jest pod tym względem niezastąpione. W zasadzie wystarczy je tylko rozłożyć. Otoczenie nie jest zagrożone żarem czy iskrami.

Nie da się ukryć, że paleniska ogrodowe znacznie zwiększają bezpieczeństwo. Sporo modeli dostępnych na rynku stosować można w miejscach, w których normalne rozpalenie ogniska grozi pożarem. Tak jest w przypadku trawników i tarasów. Ponadto palenisko z założenia skutecznie zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia. Można je swobodnie przenosić z miejsca na miejsce i transportować.

W praktyce paleniska ogrodowe wykorzystywać można na różne sposoby. Służą nie tylko do rozpalania ognisk, ale i grillowania. Paleniska ogrodowe z grillem są obecnie bardzo popularne. Nie zajmują one tak dużo miejsca jak klasyczny grill. Jednocześnie wykorzystać je można do usmażenia mięsa, kiełbasy, warzyw itd. Większość palenisk to modele dość kompaktowe. Można je więc ze sobą zabrać np. na wakacyjny wyjazd.

Popularni producenci palenisk ogrodowych

Sklepy warte uwagi

Podsumowanie rankingu palenisk ogrodowych

Wraz z nadejściem wiosny nastaje sezon na grillowanie, za którym przepada większość Polaków. Od pewnego czasu jednak coraz większą popularnością zaczynają cieszyć się nie tylko grille ogrodowe, ale i specjalne paleniska. Są to sprzęty, które wykorzystywać można na wiele różnych sposobów. Służą zarówno do rozpalania ogniska, jak i do grillowania. Pełnić mogą ponadto funkcję dekoracyjną czy jedynie oświetlać otoczenie, gdy zrobi się ciemno.