Uniwersalny klej montażowy to preparat, który nadaje się do mocowania stali, aluminium, metalu, ceramiki czy styropianu. Za jego pomocą można na ścianie przykleić tapetę czy zamontować lustro. Klej montażowy o dużej mocy pozwala nawet na położenie płytek ceramicznych. Sporo produktów dostępnych na rynku jest odpornych na działanie wody czy innych warunków atmosferycznych. Inne natomiast przeznaczone są jedynie do zastosowania w budynkach.

Ranking uniwersalnych klejów montażowych

Uniwersalne kleje montażowe są produktami powszechnie wykorzystywanymi w szeroko rozumianym budownictwie. Służą do mocowania różnego rodzaju materiałów. Jaki uniwersalny klej montażowy kupić? Nie jest to pytanie łatwe, bo wybór na rynku jest w tym zakresie coraz większy. Dlatego przygotowaliśmy ranking uniwersalnych klejów montażowych. Uwzględniliśmy w nim produkty renomowanych marek, które cieszą się dużym uznaniem wśród internautów.

 1. Uniwersalny klej montażowy Tytan Classic Fix 310ml

  Uniwersalny klej montażowy Tytan Classic Fix 310ml
  Sprawdź aktualną cenę

  Jednoskładnikowy klej montażowy rozpuszczalnikowy na bazie kauczuków syntetycznych. Doskonale sprawdza się podczas różnego rodzaju prac budowlanych. Tworzy spoinę odporną na wilgoć i zmienne warunki pogodowe. Zapewnia szybki i mocny chwyt. Cechuje się dobrą przyczepnością do wielu podłoży – kamienia, cegły, tynku, szkła, ceramiki, metalu czy tworzywa sztucznego. Produkt szczególnie warto wykorzystywać wszędzie tam, gdzie potrzebna jest transparentna spoina.

 2. Klej Soudal Fix All Classic 310ml

  Klej Soudal Fix All Classic 310ml
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości elastyczny klej na bazie polimerów hybrydowych SMX. Nadaje się do zastosowania wewnątrz i na zewnątrz budynków. Doskonale radzi sobie z wilgotnymi materiałami – cegłą, kamieniem, betonem, drewnem, metalem, ceramiką, szkłem czy tworzywami sztucznymi. To produkt neutralny chemicznie, który nie reaguje z podłożem i nie powoduje przebarwień. Jest w zasadzie bezwonny. Po utwardzeniu można go malować np. farbami wodnymi.

 3. Pattex One4All Błyskawiczna Przyczepność 440g

  Pattex One4All Błyskawiczna Przyczepność 440g
  Sprawdź aktualną cenę

  Błyskawiczny klej uniwersalny polimerowy oparty na technologii Flextec polymer. Zapewnia skuteczne łączenie różnego rodzaju przedmiotów bez konieczności ich długotrwałego podpierania. Klej sprawdza się w przypadku różnorodnych materiałów i powierzchni. Stosowany może być w każdych warunkach. To produkt o błyskawicznym działaniu. Dobrze znosi wilgoć.

 4. Uniwersalny klej montażowy Soudal T-Rex Super Mocny

  Uniwersalny klej montażowy Soudal T-Rex Super Mocny
  Sprawdź aktualną cenę

  Bardzo mocny klej montażowy wzmocniony dodatkowo włóknami syntetycznymi. Stworzony jest na bazi dyspersji akrylowej o wysokiej sile spojenia początkowego oraz silnym wiązaniu już po utwardzeniu. Sprawdza się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Pozwala na szybkie i bezproblemowe łączenie elementów z cegły, drewna, kamienia, metalu, tworzywa sztucznego itd. Dobrze radzi sobie z podłożami porowatymi. Produkt nie zawiera rozpuszczalników i nie reaguje z materiałami wrażliwymi chemicznie. Nie powoduje przebarwień. Można go malować.

 5. Klej Technicqll Montażowy-Dyspersyjny 100ml Na Blistrze

  Klej Technicqll Montażowy-Dyspersyjny 100ml Na Blistrze
  Sprawdź aktualną cenę

  Prosty w użyciu dyspersyjny klej montażowy, który cechuje się plastyczną, gęstą konsystencją. Pozwala na szybkie łączenie elementów po ich dociśnięciu. Czas otwartego schnięcia to w tym przypadku zaledwie 10 minut. Pełne utwardzenie następuje po 24 godzinach. Produkt stosowany może być w zakresie temperaturowym od -15 do 60 stopni Celsjusza. Klej sprawdza się w przypadku różnego rodzaju materiałów – betonu, tynku, płyt gipsowo-kartonowych itd. Dobrze radzi sobie na powierzchniach pionowych.

Jaki uniwersalny klej montażowy kupić?

Uniwersalny klej montażowy to produkt, który warto mieć w przydomowym garażu i nie tylko. Pozwala bowiem na bezproblemowe i szybkie łączenie ze sobą różnego rodzaju materiałów. Czym się należy kierować przy jego zakupie?

 • Skład – na  podstawie składu chemicznego wyróżnia się sporo rodzajów klejów montażowych. Kleje cyjanoakrylowe są odpowiednie do niewielkich napraw. Nie wypełniają ubytków, ale za to wiążą szybko i mocno. Kleje dyspersyjne są idealne do klejenia parkietów czy paneli. Materiał łączą dość długo, bo na skutek odparowania wody. Wymagają też zastosowania siły nacisku. Nie mają zapachu. Kleje neoprenowe są mocne. Połączone w ten sposób materiały są odporne na uderzenia oraz wilgoć. Kleje dwuskładnikowe epoksydowe przed użyciem wymagają połączenia jego składników. Trwałość takiej mieszanki jest dość ograniczona, Powstałe połączenia są trwałe silne i odporne na działanie wody. Kleje polimerowe są podobne do epoksydowych, ale nie wymagają mieszania składników. Wyróżnia się jeszcze kleje poliuretanowe – bardzo elastyczne i odporne na wilgoć.
 • Sposób aplikacji – najpopularniejsze są kleje w tubce. Mają jednak one swoje wady. W przypadku zbyt mocnego naciśnięcia tubki, może dojść do zbyt mocnego wycieku kleju. Dodatkowo klej w tubce może dość szybko zasychać. Innym rozwiązaniem są kleje w pędzelku. Są one proste w aplikacji i poręczne.
 • Formuła – w sklepach spotkać się można z klejami dwuskładnikowymi. W tym przypadku utwardzacz i bazę trzeba ze sobą przed zastosowaniem połączyć. Są też kleje jednoskładnikowe, które nie wymagają żadnych czynności o charakterze przygotowawczym. Można je od razu po otworzeniu nakładać na dane powierzchnie.
 • Barwa – gdy spoina ma być niewidoczna, należy postawić na produkt o barwie zbliżonej do kolorystyki klejonych materiałów. Na jasnych podłożach dobrze sprawdzają się kleje bezbarwne.
 • Czas wiązania – to czas, który musi minąć do całkowitego związania kleju od chwili jego aplikacji. Wynosi on często od minuty do kilkunastu minut. Czas pełnej wytrzymałości sięga natomiast 24 godzin.

Czy warto kupić uniwersalny klej montażowy?

Uniwersalne kleje montażowe są wykorzystywane podczas wielu prac budowlanych i wykończeniowych. Obecnie na rynku wybór w tym zakresie jest wręcz ogromny.

Kleje uniwersalne są bardzo popularne, bo sprawdzają się w wielu przypadkach. Pozwalają na skuteczne łączenie ze sobą wielu różnych materiałów – naturalnego drewna, metalu, ceramiki, betonu, kamienia, tworzyw sztucznych itd. Warto taki produkt mieć w swoim przydomowym warsztacie lub garażu.

Jeśli klej montażowy ma zostać wykorzystany do wypełnienia luk między materiałami i klejonymi powierzchniami, warto postawić na produkty polimerowe lub neoprenowe. Sprawdzają się też dodatkowe masy uszczelniające. W sytuacji, gdy klejone miejsca są narażone na wibracje i uderzenia, dobrze jest wybrać klej epoksydowy dwuskładnikowy. Tworzy on bowiem najtrwalsze spoiwa. W miejscach wilgotnych sprawdzają się z kolei przede wszystkim kleje wodoodporne np. polimerowe, epoksydowe czy neoprenowe.

Popularni producenci uniwersalnych klejów montażowych

Podsumowanie rankingu uniwersalnych klejów montażowych

Podczas wielu prac budowlanych i wykończeniowych wysokiej jakości uniwersalne kleje montażowe są wręcz niezastąpione. To produkty pozwalające na szybkie i bezproblemowe łączenie ze sobą różnego rodzaju materiałów. Dlatego klej montażowy tego typu dobrze jest mieć w przydomowym garażu. Nie są to preparaty trudne w użytkowaniu lub bardzo drogie. W wyborze odpowiedniego produktu na pewno nieco pomoże nasz ranking uniwersalnych klejów montażowych.