Zraszacz ogrodowy to sprzęt służący do nawadniania powierzchni ogrodu. Pozwala on w dużej mierze zautomatyzować proces podlewania kwiatów, trawy i krzewów. Przekłada się do oczywiście na oszczędność czasu i pozwala zaoszczędzić całkiem sporo sił. Poza tym zraszacz ogrodowy bez problemu dopasować można do aktualnie panujących warunków klimatycznych i temperaturowych. Można też wziąć pod uwagę do zapotrzebowania na wodę danych gatunków roślin.

Ranking zraszaczy ogrodowych

Warto wraz z nadejściem cieplejszych dni zadać sobie pytanie – jaki zraszacz ogrodowy kupić? Jest to bowiem sprzęt, który sprawdzi się w każdym ogrodzie niezależnie od jego wielkości. Pozwala na utrzymanie roślinności w odpowiedniej kondycji bez dużego wysiłku i nakładu czasu. W wyborze odpowiedniego modelu powinien nieco pomóc przygotowany przez nas kompleksowy ranking zraszaczy ogrodowych. Zapraszamy do lektury.

 1. Zraszacz ogrodowy Gardena Comfort AquaContour automatic

  Zraszacz ogrodowy Gardena Comfort AquaContour automatic
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy zraszacz ogrodowy, który sprawdza się na obszarach o powierzchni do 350 metrów kwadratowych. Posiada pierścienie regulujące, które umożliwiają precyzyjne ustawienie kąta nawadniania danego sektora. Dodatkowo sprzęt pozwala na niezależne programowanie dwóch obszarów nawadniania o różnym kształcie. Zraszacz można stabilnie ustawić w każdym ogrodzie.

 2. Zraszacz Cellfast wahadłowy Opti Ideal

  Zraszacz Cellfast wahadłowy Opti Ideal
  Sprawdź aktualną cenę

  Bardzo funkcjonalny zraszacz ogrodowy idealny do nawadniania ogrodów, upraw i trawników. Pozwala na podlewanie roślin na powierzchni do 320 metrów kwadratowych. Jest bardzo wygodny w obsłudze i oferuje płynną regulację przepływu wody. Posiada aż 20 wytrzymałych dysz, z których 6 jest konfigurowalnych. Można je włączać i wyłączać. Całość wykonana jest z wytrzymałego tworzywa sztucznego.

 3. Gardena Sprinklersystem – zraszacz wynurzalny wahadłowy OS 140

  Gardena Sprinklersystem - zraszacz wynurzalny wahadłowy OS 140
  Sprawdź aktualną cenę

  Prosty w obsłudze zraszacz ogrodowy, który nadaje się do nawadniania powierzchni prostokątnych do 140 metrów kwadratowych. To model wahadłowy idealny do powierzchni małych i wąskich. Nie jest trudny w montażu. To urządzenie wbudowane do instalacji podzielnej, które jest odporne na szkodliwe działanie mrozu. Posiada aż 16 dysz do zraszania, które wykonane są z elastycznego tworzywa sztucznego. Atutem zraszacza jest wbudowany filtr z drobną siatką.

 4. Zraszacz ogrodowy Bradas Kompaktowy Oscylacyjny – Metalowe Ramię

  Zraszacz ogrodowy Bradas Kompaktowy Oscylacyjny - Metalowe Ramię
  Sprawdź aktualną cenę

  Wydajny zraszacz ogrodowy o kompaktowej budowie. To model oscylacyjny wyposażony w sporą liczbę 16 dysz wysokiej jakości. Posiada wytrzymałe ramię aluminiowe i konstrukcję, która jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Oferuje łatwą regulację zasięgu zraszania. Wbudowana igła służy do szybkiego oczyszczania zabrudzonych dysz. Urządzenie jest w stanie zraszać powierzchnię do 324 metrów kwadratowych.

 5. Zraszacz Cellfast Profesjonalny pulsacyjny Lux Ideal

  Zraszacz Cellfast Profesjonalny pulsacyjny Lux Ideal
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości zraszacz ogrodowy pulsacyjny wykonany z wytrzymałego metalu. Posiada dodatkowe ramiona, które zapewniają całej konstrukcji wysoką stabilność. Atutem omawianego modelu jest regulacja sektora zraszania w zakresie od 20 do aż 360 stopni. Całkowita powierzchnia zraszania to w tym przypadku aż 530 metrów kwadratowych. Istnieje tez możliwość szeregowego połączenia ze sobą większej liczby zraszaczy.

Jaki zraszacz ogrodowy kupić?

Nie da się ukryć, że dobrej jakości zraszacz ogrodowy jest w stanie znacznie ułatwić utrzymanie ogrodu lub trawnika w dobrej kondycji. Pozwala też zaoszczędzić sporo czasu i energii. Na jaki model się zdecydować? Co wziąć pod uwagę przy zakupie zraszacza ogrodowego?

 • Obszar zraszania – to powierzchnia, na której zraszacz ogrodowy regularnie wypuszcza wodę. To parametr bardzo istotny, bo wpływa na efektywność sprzętu i to, jak wiele urządzeń trzeba zamontować na danym obszarze. W domowym użytku sprawdzają się modele o zasięgu do 20 metrów. Przy większej działce lepiej zdecydować się na zraszacz większy, który jest jednak i droższy, a przy tym pobiera więcej wody.
 • Wydajność – parametr ten określa zapotrzebowanie na wodę w odniesieniu do danego ciśnienia. Klasyczne zraszacze domowe mają zapotrzebowanie 10-13 litrów na minutę – ciśnienie 2 bary. Im ciśnienie jest wyższe, tym zapotrzebowanie na wodę jest większe. Wydajność uzależniona jest poza tym od liczby dysz zamontowanych w zraszaczu. Niekoniecznie musi być ich bardzo dużo, ale warto stawiać na modele, które zapewniają dodatkowe dysze wylotowe. To pozwala bowiem na lepsze skonfigurowanie nawodnienia.
 • Materiał – duże znaczenie ma jakość wykonania. Na ogół zraszacze produkowane są z tworzywa sztucznego, które jest materiałem tanim i dość wytrzymałym. Dodatkowo ABS jest odporny na działanie czynników zewnętrznych. Czasem wykorzystuje się też droższą stal. Musi być ona jednak zabezpieczona przed korozją.
 • Rodzaj – zraszacze proste to produkty ręczne, sterowane przez człowieka. Są tanie i mają formę nakładki na węża ogrodowego. Urządzenia statyczne mają dość krótki zasięg, a więc są rozwiązaniem do małych ogrodów. Strumień wody wypływa tylko w jednym kierunku. Zraszacze pulsacyjne posiadają obrotową głowicę z dyszą i wahadłowym ramieniem. Działają dość szeroko. Są wybierane do średnich ogrodów. Urządzenia wahadłowe mają listwę z dyszami wylotowymi. Są przeznaczone do pracy na znacznym obszarze. Modele obrotowe potrafią zraszać jednocześnie kilka obszarów. Urządzenie wynurzalne stanowią z kolei element automatycznego systemu nawadniania trawników. O danej porze wynurzają się z ziemi i podlewają powierzchnię.

Czy warto kupić zraszacz ogrodowy?

Zraszacze ogrodowe są urządzeniami rozpylającymi wodę pod danym kątem i ciśnieniem. Sprawiają, że podlewanie jest skuteczne, ale jednocześnie nie niszczy kwiatów, trawy czy innej roślinności. Zraszacze doskonale sprawdzają się w przypadku różnorodnych upraw. Mają bardzo szerokie zastosowanie, co wpływa na ich rosnącą popularność. Zazwyczaj produkowane są z tworzywa sztucznego odpornego na działanie wilgoci czy innych czynników zewnętrznych. Stanowią świetne rozwiązanie do niejednego ogrodu.

Zdecydowana większość zraszaczy ogrodowych dostępnych na runku ma regulowane ustawienia. Można je więc dopasować do danego miejsca. Fabrycznie ustawiony jest zakres pracy na 25 stopni, ale to można bezproblemowo zmienić. Jeśli zasięg zraszacza ma objąć całą posesję, trzeba w centrum ustawić urządzenie o zasięgu aż 360 stopni. Z kolei zraszacze zlokalizowane  w kątach działki należy ustawić na 90 stopni. Odpowiednie rozmieszczenie jest w tym przypadku bardzo ważne, bo roślin nie można również przelać.

Popularni producenci zraszaczy ogrodowych

Sklepy warte uwagi

Podsumowanie rankingu zraszaczy ogrodowych

Zraszacze ogrodowe to urządzenia bardzo funkcjonalne, które sprawdzają się w wielu ogrodach. Można je ustawić także na stosunkowo niewielkiej działce. W końcu wszystkie rośliny potrzebują odpowiedniego nawodnienia. Wybór zraszaczy ogrodowych na rynku do najmniejszych nie należy. Zakupić można urządzenia ręczne lub automatyczne. Ciekawą propozycją są te stanowiące element automatycznych systemów nawadniania. Zapraszamy do zapoznania się z naszym kompleksowym rankingiem zraszaczy ogrodowych.