Wiertarka stołowa to urządzenie o masywnej konstrukcji, które nie przypomina klasycznej wiertarki. Za sprawą swojej budowy i możliwości technicznych służy do wykonywania bardzo precyzyjnych otworów. Wykorzystywana jest na co dzień przede wszystkim przez profesjonalistów. Wbudowane wrzeciona pionowe lub poziome wykonują w tym przypadku otwory zgodnie z ustawieniami. Operator nie musi wykonywać samodzielnie otworów po bokach – wystarczy, że raz dokona stosownych ustawień, a potem sięgnie po wiertarkę stołową. Jeżeli szukasz dobrej wiertarki stołowej, ranking przygotowany przez nas ułatwi Ci wybór.

Najlepsza wiertarka stołowa – ranking

Niejeden fachowiec zadaje sobie na pewno pytanie  – jaką wiertarkę stołową kupić? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest łatwa, bo urządzenia te są dość skomplikowane pod względem funkcjonalności. Właśnie dlatego przedstawiamy ranking wiertarek stołowych. Tworząc zestawienie, braliśmy pod uwagę opinie internautów na ten temat. Zapraszamy zatem serdecznie do lektury. Z nami zakupisz odpowiednią dla siebie wiertarkę stołową.

 1. Wiertarka Proma E-1516B/230 A25231501


  Wiertarka Proma E-1516B/230 A25231501
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy wiertarka przystosowana do wiercenia i wycinania otworów w różnych materiałach. Zastosowany w tym przypadku stół roboczy można obracać o 360 stopni. Atutami omawianego urządzenia są na pewno wyłącznik magnetyczny i podziałka określająca nachylenie obrotu. Jest to urządzenie elektryczne o sporej wydajności. Sprawdzi się doskonale w rękach niejednego profesjonalisty. Wrzeciono wiertarki jest łożyskowane łożyskami kulkowymi. 

 2. Wiertarka stołowa Bosch PBD 40 0603B07000


  Wiertarka stołowa Bosch PBD 40 0603B07000
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesna wiertarka stołowa z wyświetlaczem cyfrowym i zaciskiem szybkomocującym. Zapewnia dokładne i bezproblemowe wiercenie w materiałach różnego rodzaju. Atutem sprzętu jest dwubiegowa przekładnia. Oferuje ona na pierwszym biegu wysoką moc, a na drugim wysoką prędkość. Urządzenie współpracuje z drewnem, aluminium i metalem. W skład zestawu podstawowego wchodzą laser, dioda ledowa, duży blat roboczy, prowadnica równoległa i system Bosch Electronic. Zaletą jest także precyzyjny, beznarzędziowy uchwyt wiertarski, który automatycznie koryguje prawidłowość zamocowania wiertła. Moc nominalna wiertarki to 710 W.

 3. Wiertarka Ryobi RDP102L


  Wiertarka Ryobi RDP102L
  Sprawdź aktualną cenę

  Ranking wiertarek kolumnowych stołowych podbija też ta oto prosta w obsłudze wiertarka przeznaczona do precyzyjnego wiercenia otworów pod różnymi kątami. Doskonale sprawdzi się zarówno w rękach profesjonalisty, jak i amatora. To sprzęt wydajny z mocnym silnikiem i laserami klasy 2.  Wiertarka posiada aż 5 poziomów regulacji prędkości, co pozwala na dopasowanie parametrów jej pracy do danego zadania. Na uwagę zasługuje poza tym żeliwna podstawa, która redukuje wibracje, poprawiając komforty pracy.

 4. Wiertarka Scheppach 5906810901


  Wiertarka Scheppach 5906810901
  Sprawdź aktualną cenę

  Ranking i opinie użytkowników sugerują, że warto też przyjrzeć się tej bardzo funkcjonalnej wiertarce stołowej z laserem. Oferuje ona pięć prędkości działania. Sprawdza się w przypadku drewna, metalu i popularnych tworzyw sztucznych. Ma solidną konstrukcję stalową i silnik o mocy 500W. Laser przychodzi  z pomocą podczas bardziej precyzyjnych prac. Producent na urządzenie udziela dwóch lat gwarancji. To najlepsze potwierdzenie jego wysokiej jakości.

 5. Wiertarka stołowa Proxxon TBM 220 PRN28128

  Wiertarka stołowa Proxxon TBM 220 PRN28128
  Sprawdź aktualną cenę

  Precyzyjna wiertarka stołowa z trójstopniową przekładnią paskową. Posiada wysokiej klasy frezowany blat roboczy wykonany z ciśnieniowego odlewu aluminium. Gwintowane otwory służą do zamocowania stołu koordynacyjnego. Kolumna jest stalowa, bardzo stabilna. Moc jest w tym przypadku przekazywana przez pasek napędowy i aluminiowe koła pasowe.  Urządzenie jest zaskakująco lekkie i proste w obsłudze. To wiertarka stołowa o mocy 85W.

 6. Wiertarka stołowa Dedra DED7708C

  Wiertarka stołowa Dedra DED7708C

  Sprawdź aktualną cenę
  Ranking top wiertarek stołowych zamyka ta oto wiertarka wyposażona w dwa blaty robocze. Nadaje się do pracy z drewnem, materiałami drewnopochodnymi, tworzywami sztucznymi i metalami. Prezentowana wiertarka stołowa została zaprojektowana tak, aby umożliwiać swobodną regulację. Wystarczy użyć pokrętła, aby zmienić wysokość jednego z blatów i wyregulować jego kąt wychylenia w zakresie 0-90˚. Warto też dodać, że ta stołowa wiertarka posiada aż 5-stopniowe przełożenie, które pozwala dobrać odpowiednią prędkość obrotową podczas wykonywaniu otworu. Jej moc to 600 W.

Jaką wiertarkę stołową kupić?

Wiertarki stołowe to urządzenia często niedoceniane, a praktyczne i funkcjonalne. Zazwyczaj wykorzystywane są przez profesjonalistów, ale coraz chętniej sięgają po nie także majsterkowicze. Jednak jaką wiertarkę stołową wybrać? Podpowiadamy, co trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie:

 • Moc – w przypadku wiertarek stołowych to bardzo istotny parametr, który określa efektywność silnika. Im moc jest większa, tym z twardszym materiałem poradzić sobie może dane urządzenie. Wyższa moc oznacza także możliwość montażu większych wierteł i wykonywania większych otworów. Urządzenie o mocy 800W jest w stanie pracować z wiertłami o średnicy do 16 cm. Wysoka moc to również wysoka jakość silnika.
 • Prędkość obrotowa – najlepsze wiertarki stołowe posiadają regulację prędkości obrotowej. Są to urządzenia bardzo uniwersalne. Znaczenie ma tutaj minimalna i maksymalna prędkość obrotowa. Oczywiście materiały twarde np. metal wymagają wiercenia na wysokich obrotach. Duże prędkości zapewniają szybką obróbkę materiałów nieco bardziej miękkich np. drewna naturalnego.
 • Maksymalna średnica wiercenia – to kolejny parametr, który trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie wiertarki stołowej. Warto zastanowić się, jakie otwory ma ona wykonywać. Im silnik ma większą moc, tym większe otwory można wykonywać. Zależy jednak sporo także od rodzaju obrabianego materiału.
 • Głębokość wiercenia – najlepsze wiertarki stołowe posiadają wskaźnik głębokości wiercenia i ogranicznik głębokości, dzięki czemu można określić pożądaną głębokość wiercenia, no. 13 mm.
 • Bezpieczeństwo – bezpieczeństwo korzystania z wiertarki to ważna sprawa. Dobrze, gdy wiertarka jest wyposażona we włącznik antyprzepięciowy, zabezpieczenie przed otwarciem osłony w trakcie pracy i dodatkową ochronę oczu. 
 • Odległości – przy wyborze wiertarki stołowej do swojego warsztatu trzeba zwrócić uwagę na wysokość, a więc maksymalną odległość między stołem roboczym i uchwytem. Może ona wynosić do 68 cm. Stół wiertarki może być regulowany. Spore znaczenie ma także odległość między kolumną i osią wiercenia. Od tego parametry zależy to, jak szerokie elementy zmieszczą się pod wiertłem. Zazwyczaj jest to od 15 do 27 cm.
 • Udogodnienia dodatkowe – nowoczesne wiertarki stołowe coraz częściej zawierają ciekawe elementy dodatkowe lub oferują nowe funkcjonalności. Przykładowo laserowy wskaźnik  wyznacza punkt wiercenia. Zwiększa to dokładność i ułatwia tym samym wykonywanie precyzyjnych otworów. Dobrze sprawdzają się także urządzenia z diodą LED, która podświetla miejsce wiercenia. Przydatna jest też możliwość przechylenia stolika roboczego na bok. Wtedy wiercić można nawet pod skosem. Dla bezpieczeństwa najważniejsze są jednak transparentne osłony uchwytu wiertła. Przydać się może ponadto mocowane do pulpitu imadło.

Dobra wiertarka stołowa – dlaczego warto ją kupić?

Wiertarka stołowa to naprawdę bardzo wszechstronne narzędzie. Nadaje się do wiercenia w metalu i drewnie. Dodatkowo wykonuje różnego rodzaju operacje dodatkowe związane z obróbką tych materiałów. Korpus tego urządzenia jest na stałe przymocowany do metalowej, bardzo solidnej kolumny. To znacznie ułatwia wykonywane otworów pod kątem 90 stopni. Warto więc pokusić się o zakup dobrej wiertarki stołowej do swojego warsztatu. Przyda się przy powtarzalnych czynnościach i zapewni o wiele lepszą precyzję niż ta, którą uzyskamy za pomocą wiertarki ręcznej. 

Jakie urządzenie wybrać dla siebie? Na pewni warto tutaj zwrócić uwagę na jakość wykonania, łatwość obsługi, moc silnika oraz liczbę obrotów na minutę. Na ogół wiertarki stołowe wykorzystywane są do wiercenia niewielkich otworów. Moc sprzętu warto dobrać odpowiednio do rodzaju wykonywanych prac. Im jest ona większa, tym wiertarka stołowa lepiej radzi sobie z twardym materiałem. Dodatkowo warto zdecydować się na zakup narzędzia ze zmienną prędkością obrotów. Tego typu wiertarki stołowe nie bez powodu uchodzą za najbardziej uniwersalne i to właśnie na nie stawiają profesjonaliści.

Popularni producenci wiertarek stołowych

 • Bosch
 • Ryobi

Podsumowanie rankingu wiertarek stołowych

Najlepsze wiertarki stołowe to urządzenia wykorzystywane przede wszystkim przez profesjonalistów. Jednak spotkać je można także w wielu przydomowych warsztatach i garażach. Służą do wykonywania precyzyjnych otworów w drewnie czy metalu. Są funkcjonalne, wytrzymałe i niezbyt skomplikowane w obsłudze. Podczas zakupu wiertarki należy wziąć pod uwagę szereg parametrów, ale na pewno w wyborze odpowiedniego modelu pomoże nasz kompleksowy ranking wiertarek stołowych. Podczas jego tworzenia braliśmy pod uwagę sprzęty cieszące się największą popularnością wśród internautów.