Kalkulator naukowy to nowoczesny kalkulator pozwalający na skorzystanie z bardzo różnorodnych funkcji. Pomaga nie tylko w dodawaniu, odejmowaniu czy mnożeniu, ale i przy bardziej skomplikowanych obliczeniach. Tego typu urządzenia są wykorzystywane przede wszystkim przez uczniów i studentów. Kalkulatory naukowe dostępne są w wersji standardowej lub bardziej wyspecjalizowanej. Wyróżnia się kalkulatory naukowe graficzne, inżynierskie, fizyczne czy chemiczne.

Ranking kalkulatorów naukowych

  1. Kalkulator naukowy Casio FX-991ES PLUS
    Casio FX-991ES PLUS
    Sprawdź aktualną cenę
    Nowoczesny kalkulator wyposażony w aż 417 funkcji naukowych. Posiada dwuwierszowy wyświetlacz i zasilany jest podwójnie – poprzez baterie i promieniowanie słoneczne. Obsługuje funkcje trygonometryczne i hiperboliczne. Pozwala na wykonywanie różnego rodzaju obliczeń – liczy ułamki zwykłe, całki oznaczone, liczby zespolone itd. Ciekawym rozwiązaniem jest ponadto funkcja rozwiązywania wzorów.
  2. Kalkulator Citizen SR-270X
    Kalkulator Citizen SR-270X
    Sprawdź aktualną cenę

    Wysokiej jakości kalkulator naukowy dla finansistów i studentów kierunków ścisłych. Posiada 274 funkcje naukowe. Jest zasilany nie tylko baterią, ale i słonecznie. Wyposażony jest w funkcjonalny, dwuliniowy wyświetlacz. Oferuje m.in.obliczenia statystyczne, obliczenia arytmetyczne, logarytmy, funkcje trygonometryczne, funkcje hiperboliczne, obliczenia z nawiasami,  działania na ułamkach czy permutacje.
  3. Kalkulator naukowy Casio FX-350ES PLUS
    Kalkulator naukowy Casio FX-350ES PLUS
    Sprawdź aktualną cenę
    Wysokiej klasy kalkulator naukowy o nowoczesnym wyglądzie i dużych możliwościach obliczeniowych. To produkt polecany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Umożliwia naturalny zapis działań matematycznych na sporych rozmiarów ekranie. Dzięki temu ułamki zwykłe, potęgi czy pierwiastki wyglądają naturalnie, niemal jak na szkolnej tablicy.
  4. Kalkulator Vector CS-210
    Kalkulator Vector CS-210
    Sprawdź aktualną cenę
    Inżynierski kalkulator naukowy z 249 funkcjami i możliwością zapisu naturalnego. Dzięki temu doskonale nadaje się dla uczniów i studentów różnych kierunków. Posiada wbudowaną notację inżynierską, z tego powodu może być również stosowany przez profesjonalistów. Jego obudowa jest wykonana z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Przyciski są odporne na ścieranie. Kolejną zaletą produkt jest wbudowany moduł oszczędzania baterii.
  5. Kalkulator naukowy 240 funkcji Copper MILAN
    Kalkulator naukowy 240 funkcji Copper MILAN
    Sprawdź aktualną cenę
    Efektowny kalkulator naukowy z dwuliniowym wyświetlaczem LCD. Jednocześnie wyświetla wyrażenia matematyczne i wynik Oferuje aż 240 funkcji np. obliczenia statystyczne, operacje na ułamkach, funkcje trygonometryczne, funkcje paraboliczne i hiperboliczne czy obliczenia z wykorzystaniem jednostek kątowych. Ma wbudowaną notację inżynierską. To model z funkcjami SCI/FIX/ENG.
  6. Kalkulator Superrobot Canon F-715Sg (5730B001)
    Kalkulator Superrobot Canon F-715Sg (5730B001)
    Sprawdź aktualną cenę
    Zaawansowany technologicznie kalkulator naukowy z dwuwierszowym wyświetlaczem LCD dostępny w sprzedaży w trzech wariantach kolorystycznych do wyboru. Wykonany jest częściowo z materiałów pochodzących z recyklingu. To więc produkt ekologiczny. Oferuje obliczenia wewnętrzne do 16 cyfr. Zasilany jest podwójnie – bateriami oraz ogniwem słonecznym. Posiada wbudowanych 250 wszechstronnych funkcji.

Jaki kalkulator naukowy kupić?

Kalkulator naukowy to urządzenie, które przychodzi z pomocą nie tylko studentom i uczniom, ale i profesjonalistom np. inżynierom. Jednak wybór na rynku w tym zakresie jest tak szeroki, że sporo osób ma problem z wyborem modelu odpowiedniego dla siebie. Na co zatem warto w tym przypadku zwrócić szczególną uwagę?

  • Rodzaj – podstawowy kalkulator naukowy jest w stanie wziąć pod uwagę kolejność wykonywania działań. Potrafi wykonywać stosunkowo złożone operacje. Obsługuje funkcje trygonometryczne, logarytmiczne, wykładnicze dowolnej potęgi itd. Bardziej zaawansowane kalkulatory naukowe mają o wiele więcej funkcjonalności. Do tej grupy zalicza się kalkulatory graficzne, inżynierskie oraz chemiczne i fizyczne. Kalkulatory graficzne potrafią nie tylko wykonywać obliczenia, ale i są w stanie nakreślić obraz graficzny funkcji czy narysować macierze. Kalkulatory inżynierskie to już w zasadzie niewielkie komputery z wbudowaną bazą informacyjną. Kalkulatory fizyczne i chemiczne dodatkowo wyposażone są w dużo stałych ułatwiających prowadzenie obliczeń.
  • Obudowa – warto postawić na model wykonany z wytrzymałych materiałów wysokiej jakości. Większość kalkulatorów naukowych posiada specjalną nakładkę chroniącą klawiaturę oraz wyświetlacz.
  • Zasilanie – do wyboru jest na ogół zasilanie bateryjne i na panel słoneczny. Im większa jest bateria, tym dłużej można na niej pracować. Rośnie jednak również i masa urządzenia. Sporo kalkulatorów to modele bateryjno-słoneczne.
  • Wielkość wyświetlacza – znaczenie ma zarówno ilość znaków, jak i linii. Najprostsze modele posiadają wyświetlacze na 10-12 znaków i tylko jedną linię. Te bardziej rozbudowane mają już 2 lub 3 linie tekstu oraz klawiaturę alfanumeryczną. Pozwala to na budowanie bardziej skomplikowanych wyrażeń.
  • Funkcjonalność – pomocną opcją jest np. możliwość usuwania jednej liczby, nawet tej znajdującej się w środku działania. Dzięki temu można szybko poprawić błąd, bez konieczności przepisywania w całości.

Czy warto kupić kalkulator naukowy?

Kalkulator naukowy wciąż jest urządzeniem przydatnym, mimo rosnącej popularności smartfonów i tabletów. Przy jego pomocy można bowiem wykonać najbardziej skomplikowane działania matematyczne. Nic dziwnego, że z kalkulatorów tego rodzaju chętnie korzystają uczniowie i studenci różnych kierunków. Takie urządzenie przydać się może jednak także i profesjonalistom np. inżynierom. Dla nich przeznaczone są specjalne kalkulatory naukowe inżynierskie, które można programować.

Kalkulatory naukowe są urządzeniami niewielkich rozmiarów, które łatwo można zmieścić do plecaka czy torby i zawsze mieć pod ręką. Są stosunkowo  proste w obsłudze i wyposażone w wiele funkcji. Dzięki temu wykonywanie nawet najbardziej skomplikowanych obliczeń nie jest problemem. Niektóre modele potrafią rysować wykresy czy macierze. Mowa o tzw. kalkulatorach naukowych graficznych. Ciekawym rozwiązaniem są kalkulatory naukowe chemiczne i fizyczne, które w pamięci zapisanych mają szereg stałych, które ułatwiają wykonywanie obliczeń w chemii czy fizyce.

Popularni producenci kalkulatorów naukowych

Sklepy z kalkulatorami warte uwagi