Siewnik rozsiewacz ogrodowy to urządzenie przydatne w ogrodzie i to w zasadzie o każdej porze roku. Pozwala na równomierne wysianie nasion trawy. Modele uniwersalne radzą sobie także z dozowaniem soli lub piasku zimą, co skutecznie pozwala zniwelować problem śliskich ścieżek i chodników. Rozsiewacze wykorzystać można również do rozprowadzania nawozu. Są to urządzenia praktyczne, funkcjonalne i dość niedrogie. Dodatkowo wcale nie są zbyt skomplikowane w obsłudze.

Ranking siewników rozsiewaczy ogrodowych

Niejeden ogrodnik – amator lub profesjonalista, zadaje sobie z pewnością pytanie jaki siewnik rozsiewacz ogrodowy kupić. Jest to sprzęt w ogrodzie bardzo przydatny i to wiosną, latem, jesienią oraz zimą. Służy do wysiewania nasion, rozprowadzania nawozu czy dozowania piasku zimą. W wyborze odpowiedniego sprzętu na pewno nieco pomoże przygotowany przez nas ranking siewników rozsiewaczy ogrodowych.

 1. Siewnik rozsiewacz ogrodowy Hecht

  Siewnik rozsiewacz ogrodowy Hecht
  Sprawdź aktualną cenę

  Klasyczny rozsiewacz do nasion, soli, piasku czy nawozów o pojemności 29 litrów. Posiada metalową przekładnię wysokiej jakości. W całości waży zaledwie 11 kilogramów. Wyposażony jest w sporych rozmiarów pompowane koła. Dlatego doskonale radzi sobie na każdym terenie. Zbiornik na materiał jest wykonany z tworzywa sztucznego odpornego na chemikalia i niskie temperatury. Maksymalna szerokość rozrzutu to w tym przypadku 3 metry. Zbiornik ma dodatkowo kratownicę, która zapobiega wpadaniu na talerz rozsiewający za dużych grudek nawozu.

 2. Siewnik Ryobi OSS1800

  Siewnik Ryobi OSS1800
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesny siewnik akumulatorowy, który doskonale sprawdza się w przypadku rozsiewania nasion i nawozów, a także rozrzucania zimą soli i piasku. Zasilany jest akumulatorem Lithium+ 18V, który nie wchodzi w skład wyposażenia podstawowego. Sprzęt oferuje regulację prędkości oraz promienia rozrzutu w zakresie do 2 metrów. Funkcja Anti-Clog zapewnia stały przerób materiału. Produkt mieści 4 litry suchego materiału.

 3. Nac Siewnik uniwersalny S12-K

  Nac Siewnik uniwersalny S12-K
  Sprawdź aktualną cenę

  Uniwersalny siewnik wysokiej jakości, który doskonale sprawdzi się w każdym ogrodzie czy na działce. Wiosną i latem służy do siewu nasion i rozprowadzania nawozów. Zimą z kolei pozwoli na rozsypanie na chodniku soli czy piasku. Produkt jest wykonany z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Dlatego jest bezawaryjny i wytrzymały. Wyposażony jest w funkcjonalną dźwignię pozwalającą na ustawienie parametrów wysiewu do 45 centymetrów. Zbiornik mieści 12 litrów materiału.

 4. Siewnik rozsiewacz ogrodowy Gardena ręczny

  Siewnik rozsiewacz ogrodowy Gardena ręczny
  Sprawdź aktualną cenę

  Prosty w obsłudze siewnik ręczny, który wykorzystywać można przez cały rok. Nadaje się do rozsiewania różnego rodzaju materiałów takich jak piasek, sól, nasiona, nawóz czy granulat. Sprzęt jest obsługiwany za sprawą prostego mechanizmu korbowego. Od prędkości obrotów uzależniony jest ogólny zasięg wyrzutu. Urządzenie nie zapycha się i nie rozsypuje materiału. Szerokość pracy wynosi maksymalnie 4 metry.

 5. Siewnik Wolf Garten 102463

  Siewnik Wolf Garten 102463
  Sprawdź aktualną cenę

  Funkcjonalny siewnik rzędowy z szeroką możliwością regulacji. Dlatego bez problemu dostosować go można do nasion różnej wielkości. W ten sposób zawsze porcja materiału jest taka sama. Do siewnika należy dopasować odpowiedni trzonek jesionowy, teleskopowy lub aluminiowy tego samej producenta. Urządzenie doskonale sprawdzi się w każdym ogrodzie czy na działce. Wykorzystywane może być z powodzeniem przez cały rok.

Jaki siewnik rozsiewacz ogrodowy kupić?

Siewnik rozsiewacz ogrodowy to niepozorne urządzenie, które  z pewnością doskonale zna niejeden ogrodnik, nie tylko profesjonalista, ale i amator. Przydatne jest nie tylko wiosną i latem, ale także zimą. Jaki sprzęt wybrać dla siebie? Czym się przy tym należy kierować?

 • Napęd – spore znaczenie ma tutaj oczywiście powierzchnia ogrodu lub działki. Na małej posesji sprawdzi się sprzęt ręczny z korbą służącą do rozrzucania nasion lub  uchwytem do otwierania i zamykania pojemnika z materiałem siewnym. W drugim przypadku siewnik posiada na ogół koła. Ręczne siewniki są niewielkie i lekkie, a przy tym niedrogie. Ciekawym rozwiązaniem są sprzęty akumulatorowe, których obsługa jest mniej męcząca. Jednak na dużej działce lepiej postawić na model mechaniczny podłączany to traktorów czy innego typu maszyn.
 • Zastosowanie – siewnik jest wykorzystywany w naprawdę wielu sytuacjach. Zdecydowana większość urządzeń tego  typu służy nie tylko rozsiewania nasion trawy, ale i rozprowadzania nawozy czy wysiewu innego typu roślinności. Sporo siewników zimą wykorzystać można do rozsypywania soli czy piasku.
 • Zbiornik – pojemność zbiornika na nasiona zależy od wymiarów całego urządzenia. W modelach ręcznych jest to maksymalnie kilkanaście litrów. Sprzęty dla rolników są oczywiście o wiele bardziej ładowne.
 • Konstrukcja – warto stawiać na siewniki wykonane z solidnych materiałów, które będą mogły być użytkowane przez lata. Większość urządzeń produkowanych jest z aluminium, stali nierdzewnej i tworzyw sztucznych. Siewniki muszą być odporne na uszkodzenia mechaniczne i korozję.
 • Ergonomia – najlepszym wyborem są urządzenia niezbyt skomplikowane w obsłudze. Gdy sprzęt wyposażony jest w koła, warto upewnić się, czy jego prowadzenie nie będzie wymagało sporych nakładów siły. Duże znaczenie ma na pewno szerokość robocza. Od niej zależy szybkość pracy. Zazwyczaj istnieje możliwość regulacji ilości rozrzucanych nasion, co jest niezwykle istotne. Niektóre nowoczesne rozsiewacze ogrodowe coraz częściej posiadają funkcje dodatkowe np. regulację promienia rozrzutu nasion czy mechanizm zapobiegający blokowaniu się nasion.

Czy warto kupić siewnik rozsiewacz ogrodowy?

Siewnik rozsiewacz ogrodowy to niepozorne urządzenie, które może ułatwić życie niejednemu ogrodnikowi czy rolnikowi. Dzięki niemu można zaoszczędzić sporo cennego czasu. Co ciekawe, siewniki wynalezione zostały już w wieku XVII. Zrewolucjonizowały one system uprawy. Pozwoliły bowiem nie tylko na szybkie wysiewanie nasion, ale i na uregulowanie ich głębokości sadzenia.

Siewniki rozsiewacze ogrodowe umożliwiają dokładne rozmieszczanie nasion w glebie na określonej głębokości. To przekłada się oczywiście na wysokie plony. Przy pomocy siewników może mieć miejsce siew rzędowy (nasiona są umieszczane w ziemi rzędami) lub siew kupkowy (nasiona trafiają do gleby w określonej odległości). Sprzęt tego rodzaju jest również nieoceniony wówczas, gdy na działce trzeba rozprowadzić nawóz lub granulat. Na tym nie koniec jego zastosowań. W okresie zimowym siewniki również są przydatne. Za ich pomocą można na podjazdach i chodnikach rozprowadzać sól i piasek.

Popularni producenci siewników rozsiewaczy ogrodowych

Sklepy warte uwagi

Podsumowanie rankingu siewników rozsiewaczy ogrodowych

Siewniki rozsiewacze ogrodowe to często urządzenia niedoceniane, a szkoda. Bez nich życie ogrodników czy rolników byłoby o wiele trudniejsze. Nie ma bowiem lepszego sposobu na wysianie trawy czy rozprowadzenie nawozu niż wykorzystanie do tego celu siewnika, nawet ręcznego. Warto przy tym zdawać sobie sprawę z tego, że jest to urządzenie potrzebne przez cały rok. Zimą można je użyć do rozprowadzania piasku lub soli. W wyborze odpowiedniego modelu na pewno pomoże przygotowany przez nas ranking siewników rozsiewaczy ogrodowych.