Parasol ogrodowy to idealne rozwiązanie dla tych osób, które w upalne dni chcą schować się przed słońcem. To o tyle istotne, że długotrwałe przebywanie na słońcu prowadzić może do poparzeń skóry, a niekiedy nawet do udaru słonecznego. Parasol ogrodowy chroni przed tym i pozwala zrelaksować się w cieniu. Tym samym można bez obaw przebywać na świeżym powietrzu,  chroniąc się przed bezpośrednim promieniowaniem słonecznym. To podstawa w przypadku małych dzieci czy osób starszych.

Ranking parasoli ogrodowych

 1. Parasol ogrodowy na słupku aluminiowym, 460×270 cm

  Parasol ogrodowy na słupku aluminiowym, 460x270 cm
  Sprawdź aktualną cenę

  Podwójny parasol ogrodowy chroniący przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Wykonany jest z poliestru, który nie blaknie i zapewnia odpowiednią ochronę przed promieniowaniem UV. Czasza parasola jest łatwa do utrzymania w czystości. Na uwagę zasługuje także wysokiej klasy krzyżowa podstawa i aluminiowy, stabilny słupek. Produkt nie sprawia problemów w montażu.

 2. Parasol zadaszenie wolnostojące, 4 x 3 m

  Parasol zadaszenie wolnostojące, 4 x 3 m
  Sprawdź aktualną cenę

  Wolnostojące, wodoszczelne zadaszenie wysokiej jakości, które sprawdzi się podczas niejednej imprezy. Posiada metalową ramę malowaną proszkowo, która jest odporna na szkodliwe warunki atmosferyczne. Całość uzupełnia poliestrowe pokrycie zadaszenia, które można otwierać i zamykać w sposób swobodny. Produkt utrzymany jest w stonowanej, kremowej kolorystyce i ma wymiary 4x3x3m.

 3. Prostokątny parasol ogrodowy, zielony, 200×300 cm

  Prostokątny parasol ogrodowy, zielony, 200x300 cm
  Sprawdź aktualną cenę

  Bardzo elegancki parasol ogrodowy, który można zamontować w stole lub na stojaku. Sprawdza się świetnie w ogrodzie czy na tarasie, chroniąc przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym i deszczem. To produkt składany i ruchomy, co wynika z zastosowania praktycznej korby. Pokrycie parasola jest wykonane z poliestru odpornego na blaknięcie. Stalowy słupek jest z kolei odporny na korozję.

 4. Parasol ogrodowy Springos 350 cm

  Parasol ogrodowy Springos 350 cm
  Sprawdź aktualną cenę

  Ponadczasowy parasol ogrodowy wodoodporny, który nie sprawia problemów w czasie składania czy rozkładania. Jego konstrukcja jest stabilna i wytrzymała. Ciekawym rozwiązaniem jest regulacją kąta pochylenia. Stelaż malowany jest proszkowo, a materiał zadaszenia wyróżnia się wodoodpornością. Produkt jest regulowany za pomocą praktycznej korbki.

 5. Parasol HI Żagiel ogrodowy, trójkątny, 5x5x5 m

  Parasol HI Żagiel ogrodowy, trójkątny, 5x5x5 m
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy żagiel przeciwsłoneczny renomowanego producenta. W słoneczne dni daje cień i pozwala zasłonić się przed oczami niepożądanych osób. Umożliwia schronienie się przed deszczem czy wiatrem. Produkt wykonany jest z poliestru pokrytego powloką PA. W ten sposób chroni przed promieniowaniem UV i zapobiega ewentualnym poparzeniom słonecznym. Żagiel jest brązowy, ma kształt trójkąta.

Jaki parasol ogrodowy kupić?

Parasol ogrodowy niewątpliwie przyda się w niejednym ogrodzie czy na tarasie. Latem daje upragniony cień i chroni przed promieniowaniem UV. Jaki jednak model warto wybrać do swojego ogrodu? Czym kierować się przy zakupie parasola ogrodowego?

 • Materiał – parasol ogrodowy musi być solidny i odporny na działanie promieniowania słonecznego, a także wilgoci. Do wyboru są parasole drewniane, metalowe i plastikowe. Każda opcja ma swoje wady i zalety. Metal rdzewieje i się nagrzewa, dlatego najpopularniejsze są parasole plastikowo-metalowe. Czasza powinna być wzmocniona i odporna na wodę.
 • Przepuszczalność światła – dobry parasol powinien chronić przed promieniowaniem słonecznym, ale jednocześnie nie powinien całkowicie zabierać światła. Oczywiście ciemne materiały cechują się mniejszą przepuszczalnością światła. Szybko się też nagrzewają. Z drugiej strony materiały bardzo jasne przepuszczają dużo promieniowania i są podatne na zabrudzenia.
 • Umiejscowienie stojaka – dawnej w sprzedaży były dostępne jedynie parasole ze stojakiem na środku. To rozwiązanie stabilne, ale nie zawsze się sprawdza. Coraz więcej parasoli ma więc specjalny wysięgnik zlokalizowany poza czaszą.
 • Wielkość –  jeśli parasol ma być wykorzystywany nie tylko w ogrodzie, warto postawić na nieco lżejszy model. Parasol, który ma stać tylko w ogrodzie powinien być bardzo stabilny. Jego wielkość należy dostosować do ławek bądź stołu. Warto też mieć na uwadze ilość  osób, które pod parasolem będą spędzać czas.
 • Rozkładanie i składanie – dobry parasol powinien się w łatwy sposób składać i rozkładać. Zazwyczaj takie parasole posiadają element, którym można regulować rozłożenie czaszy i jej nachylenie.
 • Zabezpieczenia – warto postawić na parasol ze stabilną podstawą np. betonową. Najtańsze są oczywiście podstawy plastikowe, które wypełnia się piaskiem lub wodą, ale są one mniej estetyczne. Jeśli parasol ma być naprawdę stabilny, najlepiej sprawdzi się podstawa betonowa.

Czy warto kupić parasol ogrodowy?

W ogrodzie latem ludzie spędzają sporo wolnego czasu. To niewątpliwie miejsce relaksu i spotkań z rodziną czy znajomymi. Dlatego też w wielu ogrodach spotkać można parasole ogrodowe. To najprostszy i zarazem najskuteczniejszy sposób na zapewnienie sobie cienia, aby móc odpocząć od upału.

Oczywiście opalanie się nie jest niczym złym, ale nie należy z nim przesadzać. Nadmiar promieniowania słonecznego źle wpływa na skórę człowieka. Dlatego też warto zainwestować w dobrej klasy parasol ogrodowy, który ochroni przed słońcem i zapewni przyjemny cień nawet w najbardziej upalne dni. Przy okazji stanowi on skuteczne zabezpieczenie przed deszczem. Latem niestety zdarzają się i dni deszczowe. Są jednak chwile, gdy człowiek i tak chce posiedzieć na zewnątrz. Tutaj rozwiązaniem jest właśnie parasol ogrodowy wykonany z wodoodpornego materiału.

Wybór parasoli ogrodowych na rynku jest zresztą coraz większy. Są to modele różnej wielkości i utrzymane w różnorodnej kolorystyce. Wiele z nich to produkty zaskakująco lekkie i mobilne.

Popularni producenci parasoli ogrodowych

Sklepy warte uwagi