Poziomica wodna (łata) to prosty przyrząd wykorzystywany głownie w branży budowlanej do wyznaczania poziomości lub pionowości płaszczyzn. Poziomica wodna zwana jest też poziomicą wężową lub szlauchwagą. Składa się z dwóch pionowych, transparentnych rurek z zaznaczoną podziałką. Rurki połączone są giętkim przewodem wypełnionym płynem. Zasada działania ogranicza się do obserwacji cieczy w naczyniach połączonych, w których woda zajmuje jeden poziom.

Ranking poziomic wodnych – łat

 1. Poziomica wodna Sola AZ 100 1161301

  Poziomica wodna Sola AZ 100 1161301
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy poziomica aluminiowa ze wzmacnianym profilem anodowanym na złoty. Cechuje się dużą dokładnością pomiaru zarówno w pozycji standardowej, jak i odwróconej. Jest to przyrząd o długiej żywotności, który za sprawą opatentowanych libelek SOLA FOCUS oferuje szybki i bardzo dokładny odczyt. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i zapewnia dobrą czytelność także w słabszych warunkach oświetleniowych. Długość poziomicy to 100 cm.

 2. Poziomica Bosch PLL 1 P 0603663320

  Poziomica Bosch PLL 1 P 0603663320
  Sprawdź aktualną cenę

  Funkcjonalna poziomica laserowa renomowanego producenta, która sprawdza się jako standardowa poziomica oraz jako niwelator. Wyznacza laserowo linie poziome, pionowe czy skośne, a także punkt laserowy. Emituje światło jasne, które zapewnia doskonałą widoczność. Dodatkowo posiada praktyczny uchwyt służący do szybkiego montażu na ścianie. Zasięg roboczy działania to aż 5 m. Urządzenie przyda się podczas wielu prac remontowo-budowlanych.

 3. Stanley Poziomica 180cm 1-43-572

  Stanley Poziomica 180cm 1-43-572
  Sprawdź aktualną cenę

  Profesjonalna poziomica skrzynkowa wykonana z wytrzymałego, dodatkowo wzmacnianego aluminium. Frezowane powierzchnie pomiarowe skutecznie zwiększają dokładność wykonywanych pomiarów. Jednostronnie odkryta centralna libelka zapewnia szybki odczyt. Na uwagę zasługują także wygodne uchwyty mocowane do korpusu wkrętami i gumowe amortyzatory, które stanowią skuteczne zabezpieczenie przed uszkodzeniem. Poziomica jest bardzo dokładna. Jej długość to 180 cm.

 4. Poziomica wodna PRO PRO600 1200 3-01-01-A1-120

  Poziomica wodna PRO PRO600 1200 3-01-01-A1-120
  Sprawdź aktualną cenę

  Prosta w użyciu poziomica wodna, która przyda się podczas prac remontowo-budowlanych. Posiada dość grube ścianki, które poprawiają jej wytrzymałość na skręcanie czy wygięcia. Masywne elementy boczne zapewniają z kolei pewny chwyt – STRONG GRIP. Libella została specjalnie zaprojektowana dla tego produktu. Zwraca na siebie uwagę dużą komorą i soczewką o dużym powiększeniu. Jest to system ERS+, a więc easy reading system plus. Przyrząd wykonany jest z wysokiej klasy elastomeru. Producent udziela na niego dziesięcioletniej gwarancji.

 5. Poziomica Topex 150cm typ 500 29C506

  Poziomica Topex 150cm typ 500 29C506

  Aluminiowa poziomica o długości 150 cm z dwoma libellami. Doskonale sprawdzi się na niejednym placu budowy i nie tylko. Jest to przyrząd prosty w obsłudze i niezwykle funkcjonalny. Przyrząd wykonany jest z bardzo wytrzymałego stopu aluminium. Dokładność pomiaru jest w tym przypadku bardzo duża. Model posiada dwie libelle, co znacznie usprawnia proces wyznaczania poziomu. Produkt dostępny jest w intensywnym, żółtym kolorze.

Jaką poziomicę wodną kupić?

Poziomica wodna to narzędzie niezastąpione na niejednym placu budowy. Jest proste w obsłudze i bardzo dokładne. Na jaką jednak poziomicę wodną warto postawić i co trzeba wziąć pod uwagę przy jej zakupie?

 • Rodzaj – poziomice libellowe posiadają zamkniętą rurkę. Jest to ampułka z cieczą i pęcherzykiem powietrza będącym wskaźnikiem. Niekiedy ciecz w celu poprawi widoczności pęcherzyka jest barwiona. Ilość zabudowanych w poziomicy libelli jest różna i na ogół waha się od 1 do 5. Poziomice skrzynkowe posiadają libelle wbudowane w obudowę  o danej długości. Są to przyrządy wytrzymałe i sztywne, a jednocześnie dość lekkie. Fiolki z płynem są w tym przypadku wykonane z jednorodnego bloku akrylu. Jeszcze innym rodzajem poziomnic są poziomnice o budowie dwuteowej. Są one lekkiej i posiadają libelle 360 stopni. Tym samym umożliwiają szybki i bezproblemowy odczyt pod wieloma kątami oraz w wielu płaszczyznach. Poziomice wężowe składają się na ogół z dwóch cylindrów z podziałką, które są połączone giętkim wężem. Medium pomiarowym jest woda. Zasada działania takiego przyrządu opiera się na zasadzie naczyń połączonych.
 • Długość – nie zawsze długa poziomica jest najlepszym wyborem. Sporo zależy od rodzaju wykonywanych prac. Krótsze poziomice lepiej przylegają do powierzchni, ale długie dobrze niwelują ich nierówności. Na ogół wykorzystuje się przyrządy o długości 120 cm. Do prac wykończeniowych użyć możne poziomicy krótszej (60 lub 90 cm). Przy pracach betoniarskich sięga się po poziomice 180 cm. W domach największą popularnością cieszą się jednak poziomie o długości od 80 do 120 cm.
 • Zastosowanie – poziomice często kupuje się z myślą o konkretnym zastosowaniu. Do wyznaczania pionu ściany odpowiednie są proste poziomice  z libellą. Inaczej jest już jednak np. w przypadku montażu sufitu podwieszanego. Tutaj lepszym wyborem jest poziomica wężowa. Oczywiście przy odrobinie wysiłku pomiaru dokonać można i najprostszą poziomicą.

Czy warto kupić klasyczną poziomicę?

Poziomica to podstawowy przyrząd wykorzystywany podczas prac remontowych, budowlanych i wykończeniowych. Jest to narzędzie przeznaczone do wyznaczania poziomów podłóg i sufitów oraz pionów ścian. Jest to o tyle istotne, że ludzkie oko bywa po prostu zawodne. Dlatego klasyczna poziomica przyda się nawet podczas przykręcania półki do ściany czy rozkładania paneli podłogowych. Standardowe poziomice umożliwiają wyznaczenie pionu i poziomu za sprawą zjawiska przyciągania ziemskiego.

Generalnie poziomice wodne różnią się przede wszystkim długością. Jest to parametr, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze poziomicy. Majsterkowicz, który planuje tylko niewielki remont, może z powodzeniem kupić poziomicę o długości do 1 metra. Jednak, gdy prace dotyczyć mają całych ścian i sufitów, lepiej sprawdzi się z pewnością poziomica nieco dłuższa. Do zastosowań najbardziej profesjonalnych, a więc na placach budowy, często wykorzystywane są poziomice bardzo długie, nawet dwumetrowe. Poziomica klasyczna jest przyrządem, który w praktyce sprawdzi się w każdym gospodarstwie domowym.

Popularni producenci poziomic klasycznych

Sklepy warte uwagi