Wertykulator spalinowy to urządzenie, które służy do wertykulacji, a więc napowietrzania i oczyszczania trawnika z filcu – mchu, starej trawy, chwastów itd. Elementami roboczymi takiego urządzenia są noże w dużej ilości osadzone na obracających się bębnach. Wertykulatory spalinowe sprawdzają się doskonale na dużych powierzchniach, nawet na areałach liczących kilka tysięcy metrów kwadratowych. Są też urządzenia typu 2w1, które łączą funkcje wertykulatorów i aeratorów.

Najlepsze wertykulatory spalinowe – ranking

 1. Wertykulator spalinowy Weibang WB384RB

  Weibang WB384RB

  Sprawdź aktualną cenę
  Wysokiej klasy wertykulator spalinowy z wytrzymałą ramą i korpusem metalowym malowanym proszkowo. Model ten wyróżnia się 22 uchylnymi nożami ze stali nierdzewnej, płynną regulację głębokości roboczej i niezawodnym silnikiem Briggs&Stratton. Urządzenie wyposażone jest dodatkowo w kosz o pojemności 40 litrów, co ułatwia zbieranie resztek trawy. Produkt ten cechuje się solidny wykonaniem. W swoim przedziale cenowym nie ma sobie równych.

 2. Wertykulator Stiga Sc 42 B

  Stiga Sc 42 B

  Sprawdź aktualną cenę
  Nowoczesny wertykulator spalinowy z wysokiej jakości silnikiem Briggs&Stratton. To model bezawaryjny i sprawny nawet przy długotrwałym użytkowaniu. Sprawdzi się także w dużym ogrodzie. Na uwagę zasługuje funkcja regulacji głębokości pracy. W ten sposób można maksymalnie dotlenić glebę i dobrze przygotować ja do kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych. Urządzenie jest dość proste w obsłudze i wytrzymałe.

 3. Wertykulator spalinowy Hecht 5641 2W1

  Hecht 5641 2W1

  Sprawdź aktualną cenę
  Urządzenie typu 2w1 będące połączeniem spalinowego wertykulatora i aeratora. Posiada noże stalowe wysokiej jakości. Sprawdza się w przypadku ogrodów średnich i dużych. Wyposażony jest w czterosuwowy silnik o mocy 3,4 KM. Działa płynnie i bezawaryjnie przez długi czas. Dzięki metalowej obudowie jest to urządzenie stabilne nawet przy pracy w trudnym terenie. Koła mają kulkowe łożyska, które pozwalają wertykulatorowi na płynne poruszanie się. Jednocześnie zmniejszają one zużycie konstrukcji nośnej. Częścią zestawu jest także kosz o pojemności 50 litrów wykonany z tkaniny.

 4. Wertykulator Nac Lpr40-118-Ch

  Nac Lpr40-118-Ch

  Sprawdź aktualną cenę
  Wysokiej jakości wertykulator spalinowy z czterosuwowym górnozaworowym silnikiem. Posiada sześciostopniową regulację głębokości roboczej i 18 noży tnących. Wyróżnia się wytrzymałą, stalową obudową, która jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Całość uzupełnia pojemny kosz siatkowy (40 litrów). Gwarantowany poziom mocy akustycznej to w tym przypadku 98 decybeli. Wertykulator waży 31 kilogramów. Udzielana jest na niego dwuletnia gwarancja.

 5. Wertykulator spalinowy Hecht 5654

  Hecht 5654

  Sprawdź aktualną cenę
  Funkcjonalny wertykulator spalinowy z nożami stalowymi. Posiada 18 wytrzymałych noży i sprawdza się świetnie w średnich oraz dużych ogrodach. Wyposażony jest w nowoczesny silnik HECHT OHV z mocą 3,5KM. Dzięki niemu działa płynnie i bezawaryjnie przez długi czas. Wyróżnia się metalową obudową i kołami z łożyskami kulkowymi. Szerokość robocza urządzenia to 38 cm. Głębokość napowietrzania może być ustawiona w sześciu różnych stopniach. Urządzenie uzupełnia dodatkowo pojemny kosz z tkaniny o pojemności 40 litrów.

Jaki wertykulator spalinowy kupić?

Wertykulator spalinowy jest urządzeniem stosowanym coraz chętniej. Przecina filc, a więc zbitą warstwę pędów i kluczy. Nacinanie podłoża powoduje lepsze wchłanianie wody i substancji odżywczych. Gleba staje się tym samym spulchniona i rozluźniona. Jaki wertykulator spalinowy wybrać do swojego ogrodu? Co wziąć pod uwagę przy jego zakupie?

 • Moc – im większa jest moc, tym bardziej wydajne i sprawne jest urządzenie. Mocniejsze sprzęty lepiej radzą sobie z wykonywaniem zabiegów na zbitym podłożu i w większej głębokości. Z drugiej strony z mocą wertykulatora nie warto przesadzać, musi być ona dostosowana do wielkości danego trawnika. W praktyce spotkać się można z urządzeniami o mocy od 2,5 do 6 KM. Te słabsze radzą sobie na trawnikach o wielkości do 1000 metrów kwadratowych. Mocniejsze są odpowiednie nawet dla działek większych niż 2000 metrów kwadratowych. Trzeba przy tym wiedzieć, że większa moc oznacza również i większą wagę czy gabaryty urządzenia.
 • Szerokość i głębokość robocza – im szerokość robocza jest większa, tym sprawniej przebiega cały proces wertykulacji trawnika. Na ogół wynosi ona od 35 do 50 cm. Duże znaczenie ma również głębokość robocza. To od niej zależy skuteczność zabiegu. Zęby mają długość nawet 25 cm. Przy wyborze sprzętu warto postawić na model z regulowaną głębokością, którą można wówczas dopasować do swoich aktualnych potrzeb.
 • Waga – jest to zazwyczaj od 10 do nawet 40 kg. Wertykulatory spalinowe są więc urządzeniami raczej ciężkimi. Jeśli mają być w komfortowy sposób obsługiwane, warto postawić na model samojezdny. Wówczas urządzenia nie trzeba pchać przed sobą.
 • Akcesoria dodatkowe – dzięki nim praca w ogrodzie jest o wiele łatwiejsza i sprawniejsza. Podstawą jest oczywiście kosz, do którego trafiają odpady. Dzięki niemu oczyszczanie ogrodu jest prostsze. Dobrym rozwiązaniem jest też składana rączka, która  ułatwia transport i przechowywanie wertykulatora.

Czy warto kupić wertykulator spalinowy?

W przypadku trawnika, aby utrzymać go w dobrej kondycji, trzeba naprawdę sporych nakładów pracy. Wymaga on jednak nie tylko regularnego podlewania i strzyżenia, ale i używania wertykulatora np. spalinowego.

Na każdym trawniku z biegiem czasu wytwarza się bowiem zbita warstwa chwastów i kłączy. Ogród zaczyna wyglądać mało estetycznie, a dodatkowo utrudnione jest wchłanianie się wody do ziemi. Trawa może zacząć żółknąć. Wertykulator spalinowy to urządzenie z ostrzami skierowanymi ku glebie, które ją rozluźniają i napowietrzają. W ten sposób woda może docierać lepiej do roślin, co wpływa pozytywnie na ich wzrost.

Wertykulatory spalinowe skutecznie niszczą także chwasty i mchy, które zabierają sporo cennego światła słonecznego roślinom i nie pozwalają na ich prawidłowy rozwój. Dodatkowo w powstałe na skutek stosowania wertykulatora otwory można wsypać wybrane nawozy czy podłoże. Takie urządzenie warto stosować i to regularnie, zwłaszcza zimą. To najlepszy sposób na szybką i skuteczną regenerację trawnika, niezależnie od jego sumarycznej wielkości.

Popularni producenci wertykulatorów spalinowych