Parownica do ubrań zwana inaczej steamerem to niewielkie na ogół urządzenie służące do prasowania ubrań w pozycji pionowej. Pozwala ono na szybkie i łatwe wyprostowanie zagięć na tkaninach bez potrzeby wyciągania deski do prasowania. Proces ten odbywa się za pomocą pary wydostającej się ze specjalnego otworu. Do pojemnika wlewa się wodę, która po podgrzaniu tworzy właśnie strumień gorącej pary. Pod jego naciskiem zagniecenia bardzo szybko się wygładzają.
AGD - porównaj na Ceneo.pl

Ranking parownic do ubrań

 1. Parownica do ubrań Philips Steam&Go GC362
  Parownica do ubrań Philips Steam&Go GC362

  Funkcjonalna parownica do ubrań, która prasuje je zarówno w pionie, jak i poziomie. Do nagrzania się potrzebuje zaledwie 45 sekund. Jest to urządzenie bezpieczne, które nie powoduje przypalenia się i zniszczenia tkanin, nawet tych najbardziej delikatnych. Model ten z uwagi na niewielkie wymiary łatwo można zabrać ze sobą w podróż służbową czy na wakacje. Wykorzystać go można także do odświeżenia tapicerowanych mebli czy poduszek. Za sprawą płyty SmartFlow urządzenie nie pozostawia po sobie mokrych plam.
 2. Parownica TEFAL DT8150
  Parownica TEFAL DT8150
  Nowoczesna parownica do ubrań z dwustopniową regulacją mocy pary, systemem ultra szybkiego nagrzewania oraz podgrzewaną płytą z powłoką ceramiczną. Urządzenie jest gotowe do użycia w zaledwie 40 sekund. Maksymalny strumień pary to w tym przypadku 26g/min. Innowacyjna technologia skutecznie eliminuje z odświeżanych ubrań wilgoć. Można je więc założyć od razu. Zbiornik na wodę jest sporych rozmiarów i łatwo można go wyjąć. Na uwagę zasługują również trzymetrowy przewód oraz opcja ustawienia blokady ciągłego wytwarzania pary.
 3. Parownica do ubrań MPM MZP-01
  Parownica do ubrań MPM MZP-01
  Parownica do ubrań, która gotowa do pracy jest w ciągu zaledwie 30 sekund. Pozwala na wygodne prasowanie w pozycji pionowej. Sprawdza się nawet w przypadku firan i zasłon. Model ten wyposażony jest w dwie nakładki. Para w zestawieniu z nakładką ze szczotką welurową nadaje się do odświeżania ubrań delikatnych. Nakładka ze szczotką z włosia dedykowana jest już raczej do tkanin grubszych.
 4. Parownica ARIETE 4167
  Parownica ARIETE 4167

  Wysokiej jakości parownica do ubrań idealna do odświeżania i prasowania. Sprawdza się zarówno w pionie, jak i poziomie. Posiada wyjmowany pojemnik na wodę i sporo akcesoriów dodatkowych. Moc urządzenia to 1200W. Wyrzut pary to w tym przypadku 20 g na minutę. Pojemność zbiornika na wodę to aż 260 ml. Pozwala to na długotrwałe prasowanie. Kabel zasilający ma 2,5 m długości, co przekłada się na wygodne użytkowanie parownicy.
 5. Parownica Eldom DA100 STIM
  Parownica Eldom DA100 STIM

  Nowoczesna parownica do ubrań dedykowana do szybkiego i skutecznego odświeżania ubrań. Posiada ceramiczną głowicę z sześcioma otworami, przez które wydobywa się nagrzana para,wyjmowany zbiornik na wodę orz termostat. Model ten wyróżnia się wygodnym uchwytem i ergonomicznym kształtem. Szybko się nagrzewa i jest bezpieczny nawet dla bardzo delikatnych tkanin. W przypadku grubszych materiałów stosować można specjalną szczotkę, która wchodzi w skład zestawu. Moc urządzenia to 1000W.

Jaką parownicę do ubrań kupić?

Parownica  do ubrań to urządzenie, które pozwala na szybkie wyprasowanie i odświeżenie ubrań bez potrzeby wyciągania żelazka i deski do prasowania. Nic więc dziwnego, że spotkać je można w coraz większej liczbie gospodarstw domowych. Jak jednak wybrać odpowiedni model? Czym warto się w tym przypadku kierować?

 • Siła produkcji pary – to parametr, który chyba w największym stopniu wpływa na jakość parownicy. Określa siłę, z jaką dane urządzenie wyrzuca parę wodną. Podawany jest w gramach na minutę. Oczywiście im większa jest moc, tym skuteczniejszy jest proces prasowania. Efektywność parownic o sile wytwarzania pary poniżej 20 gram na minutę jest na ogół niewystarczająca. Niektóre modele posiadają dodatkowo regulację strumienia pary. Dzięki temu można łatwo dopasować poziom strumienia do danej tkaniny. To bardzo istotne, gdy w garderobie znajdują się ubrania wykonane z delikatniejszych materiałów.
 • Moc – to parametr oczywiście bardzo istotny. Najbardziej zaawansowane parownice mają moc dochodzącą do 2000W.
 • Maksymalny czas nagrzewania – standardowo jest to od 45 do 60 sekund, ale sporo urządzeń posiada funkcję szybkiego nagrzewania się.
 • Pojemność zbiornika na wodę – im większy jest zbiornik, tym większe gabaryty ma samo urządzenie. Jeśli parownica używana jest sporadycznie, nie warto stawiać na model duży. Niektóre parownice posiadają przy tym funkcję odkamieniania zbiornika.
 • Szczotki – niektóre parownice sprzedawane są w zestawie z dodatkowymi końcówkami, które przeznaczone są do usuwania kurzu z tapicerki, sierści czy włosów. Im więcej takich szczotek w zestawie, tym oczywiście lepiej.
 • Długość kabla zasilającego – od tego zależy swoboda korzystania z urządzenia. Absolutne minimum to w tym przypadku 1,5m.
 • Zabezpieczenia – przydatna jest opcja automatycznego wyłączania się urządzenia przy całkowitym opróżnieniu zbiornika na wodę.
 • Działanie w pionie i poziomie – dzięki temu parownicę wykorzystać można nie tylko do odświeżania ubrań, ale i dywanów czy tapicerowanych mebli.

Czy warto kupić parownicę do ubrań?

Parownica to bardzo wygodne urządzenie, które pozwala na zastąpienie w wielu przypadkach żelazka i deski do prasowania. Sprawdza się doskonale przede wszystkim podczas prasowania tkanin delikatnych oraz materiałów syntetycznych. Parownica szybko i skutecznie odświeża ubrania różnego rodzaju, a niekiedy także i dywany czy tapicerowane meble.

Modele ręczne są bardzo poręczne. Z uwagi na niewielkie rozmiary łatwo możne je zabrać ze sobą w podróż. Pod tym względem znacznie przewyższają tradycyjne żelazka, które są ciężkie i mało mobilne. Dodatkowo w przypadku parownicy, niepotrzebna jest deska do prasowania. Steamery odświeżają, wygładzają  tkaniny i niwelują zagniecenia. Wykorzystują do tego celu generowaną przez siebie parę wodną. Do zbiornika wystarczy wlać tylko odpowiednią ilość wody i uruchomić urządzenie. Parownica jest gotowa do pracy zaledwie w kilkadziesiąt sekund.

Nic więc dziwnego w tym, że steamery stają się coraz popularniejsze. Dotyczy to zarówno dużych modeli stojących, jak i parownic ręcznych, które są niezwykle wygodne w użytkowaniu.

Popularni producenci parownic do ubrań

Sklepy z parownicami do ubrań warte uwagi