Test ciążowy to test, który służy do wykrywania ciąży. Na ogół bada obecność w moczu gonadotropiny kosmówkowej hCG produkowanej przez trofoblast. Jej pojawienie się świadczy o tym, że w błonie śluzowej macicy zagnieździło się jajo płodowe. Dochodzi do tego po siedmiu dniach od momentu zapłodnienia. Od tego czasu przez okres 2-3 miesięcy poziom hCG wzrasta, a potem zaczyna stopniowo spadać aż do dnia porodu. Co ciekawe, pierwsze testy ciążowe stosowano już w starożytnym Egipcie.

Ranking testów ciążowych

 1. Test ciążowy Clearblue Cyfrowy ze wskaźnikiem tygodnia ciąży CB9 1 szt

  Test ciążowy Clearblue Cyfrowy ze wskaźnikiem tygodnia ciąży CB9 1 szt
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesny, cyfrowy test ciążowy ze wskaźnikiem tygodnia ciąży. Informuje nie tylko o ewentualnym zajściu w ciążę, ale i o czasie, który minął od momentu zapłodnienia. To test przeznaczony do samodzielnego wykonania w domu. Jest skuteczny w aż 99%. Na ekranie pokazuje tygodnie od zapłodnienia – 1-2, 2-3 i 3+. Produkt jest niezwykle łatwy w użyciu – posiada ikonę klepsydry sygnalizującą czas sprawdzania informacji.

 2. Test Pink express super

  Test Pink express super
  Sprawdź aktualną cenę

  Bardzo szybko w działaniu i czuły test ciążowy wykrywający ludzką gonadotropinę kosmówkową w moczu. Zasada jego działania opiera się na reakcji hormonu obecnego w moczu z monoklonalnymi przeciwciałami anty-hCG naniesionymi na test. Wynik uzyskiwany jest w ciągu zaledwie 3 minut od chwili zanurzenia końcówki testu w moczu. Produkt cechuje się bardzo wysoką czułością działania.

 3. Pink Super Czuły test płytkowy 1 sztuka

  Pink Super Czuły test płytkowy 1 sztuka
  Sprawdź aktualną cenę

  Przeznaczony do użytku domowego bardzo czuły test ciążowy wykrywający w moczu kobiety ciężarnej hormon – gonadotropinę kosmówkową. Zasada jego działania opiera się na reakcji tego hormonu obecnego w moczu z monoklonalnymi przeciwciałami anty-hCG naniesionymi na test. Na okienko testowe wystarczy wprowadzić trzy kropelki moczu. Wynik uzyskiwany jest w ciągu maksymalnie 5 minut. Ma formę barwnych prążków, które pojawiają się w okienku wynikowym.

 4. Test ciążowy Bobo-Test płytkowy

  Test ciążowy Bobo-Test płytkowy
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości płytkowy test ciążowy, który daje wynik w maksymalnie 5 minut po jego wykonaniu. Stosować go można po 10 dniach od stosunku seksualnego. Produkt należy przechowywać w miejscu z dala od światła słonecznego. Test wykrywa w moczu obecność nawet niewielkich ilości ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej hCG, co może potwierdzić ciążę lub jej brak. Jest to produkt czuły, gdyż wykrywa obecność tego hormonu jest przy stężeniu na poziomie 25mlU/ml.

 5. Test Baby Boom Kasetowy 1 Szt.

  Test Baby Boom Kasetowy 1 Szt.
  Sprawdź aktualną cenę

  Kasetowy test ciążowy przeznaczony do użytku domowego. Wykrywa w moczu nawet niewielką obecność hormonu hCG, który wytwarzany jest przez rozwijające się łożysku po zapłodnieniu. To test o dużej czułości i dokładności – powyżej 99%, potwierdzone badaniami laboratoryjnymi. Pozwala na wykrycie ciąży już po siedmiu dniach od momentu zapłodnienia. To produkt bardzo łatwy w użyciu – pasek absorpcyjny wystarczy skierować pod strumień moczu. Wynik pojawia się już po 40 sekundach.

Jaki test ciążowy kupić?

Test ciążowy zakupić można w każdej aptece. Jak sama nazwa wskazuje, służy on do wczesnego wykrywania ciąży. Po jaki produkt warto w tym przypadku sięgnąć? Czym kierować się przy wyborze testu ciążowego?

 • Rodzaj – domowe testy ciążowe badają mocz lub krew. Te pierwsze są o wiele bardziej popularne i jest ich kilka rodzajów. Testy płytkowe posiadają płytkę, na którą za pomocą pipety nakłada się mocz, który powinien być zebrany ze sterylnego pojemnika. Wynik pojawia się do 5 minut. Testy paskowe zanurza się w sterylnym naczyniu z moczem. Na wynik czeka się również do 5 minut. Najprostsze w użyciu są testy strumieniowe, na które mocz nanosi się bezpośrednio podczas sikania. Testy cyfrowe działają jak paskowe, ale posiadają wskaźnik cyfrowy. Pokazują dodatkowo, jak dawno doszło do ewentualnego zapłodnienia. Ponadto w warunkach domowych wykonać można prosty test z krwi. Pobiera się w tym przypadku próbkę krwi z palca i nakłada na specjalną płytkę. Również i tutaj na wynik czeka się około 5 minut.
 • Czułość – testy ciążowe mają zróżnicowaną czułość. Czułość to nic innego, jak najniższe stężenie hCG, które dany test jest w stanie wykryć. Najczulsze są testy o czułości 10mlU/ml, które wykrywają ciążę dwu lub trzydniową. Testy o czułości 25 mlU/ml wykrywają ciążę po 7-10 dniach od zapłodnienia. Test wykonać zawsze należy z porannej, pierwszej próbki moczu, gdy jest on zagęszczony. Wówczas poziom hormonów jest w nim najwyższy.
 • Cena – uzależniona jest ona przede wszystkim od wybranej metody. Sporo zależy również od miejsca zakupu testu ciążowego. W praktyce za produkt ten trzeba zapłacić od około 8 do 20 złotych. Nieco taniej jest w sklepach internetowych, gdyż tam test zakupić można nawet za 4-5 złotych. To jednak rozwiązanie dla tych kobiet, którym nie zależy na czasie. W przypadku badań przeprowadzanych przez lekarza, sporo zależy od wybranej przychodni. Mając skierowanie, za test ciążowy z krwi płaci się średnio około 30 złotych.

Czy warto kupić solidny rowerek dla dziecka?

Test ciążowy kupiony w aptece na najprostszy sposób na sprawdzenie czy doszło do zapłodnienia. Zasada jego działania oparta jest na reakcji chemicznej zachodzącej między naniesionymi fabrycznie na test przeciwciałami anty-hCG a hormonem beta hCG obecnym w moczu kobiety ciężarnej już po kilku dniach od zapłodnienia. Wynik reakcji obserwowany jest w okienku testu ciążowego jako pojawiające się kreski. W praktyce test ciążowy powinno się wykonać najlepiej w pierwszym dniu spodziewanego okresu. Są jednak testy o większej czułości. Najlepsze wykrywają nawet ciążę dwudniową.

Test ciążowy zawsze należy wykonać z samego rana na moczu najbardziej gęstym, który zawiera najwięcej hormonów. Wykazują one skuteczność na poziomie 99%, a więc bardzo wysoką. Oczywiście w celu ostatecznego potwierdzenia ciąży i zbadania jej przebiegu należy się potem udać do ginekologa. Ten powinien zlecić badanie stężenia beta hCG we krwi, a w razie potrzeby wykonać badanie USG dopochwowe bądź przezbrzuszne. Negatywny wynik testu ciążowego na ogół oznacza, że rzeczywiście kobieta w ciąży nie jest. Badanie można jednak za kilka dni powtórzyć.

Popularni producenci testów ciążowych

Sklepy warte uwagi